Kluczowe zasady i wskazówki, jak unikać zwlekania
Prokrastynacja to nawyk odwlekania czynności, które należy wykonać, zastępując je natychmiast innymi, przyjemniejszymi lub niezbyt ważnymi. Taka prokrastynacja staje się wielką barierą w osiąganiu naszych celów, ponieważ praktycznie nie wykonujemy odpowiednich działań. Dlaczego nam to nie wychodzi, mimo, że staramy się unikać zwlekania?
To złe przyzwyczajenie blokuje nasze marzenia i nas samych. W konsekwencji na scenę wkracza udręka i poczucie winy, a my tracimy pewność siebie, coraz mniej wierząc w swoje możliwości. W dzisiejszym artykule podzielimy się kilkoma sposobami unikania prokrastynacji.
Ciekawostką jest to, że zgodnie z licznymi zaobserwowanymi przypadkami, najczęściej odkładamy te czynności, które najbardziej chcemy zrobić. Tymczasem, przeciwnie, zadania związane z poleceniami innych ludzi są najmniej dotknięte prokrastynacją.
Co prowadzi do niekończącej się prokrastynacji?
Nadmierna samokrytyka jest największą przeszkodą w zakończeniu cyklu prokrastynacji i osiągnięciu naszych celów. Ta forma dyskredytowania poprzez mówienie sobie, że nie jesteśmy wystarczająco zdolni do wykonywania pewnych zadań, prowadzi nas do poczucia niższości. W niektórych przypadkach, w zależności od nasilenia, może nawet prowadzić do depresji.
Kiedy kierujemy tego typu przekaz do siebie, skupiamy naszą uwagę na obawach przed tym, co pomyślą inni. Dlatego głęboka zmiana polega na skupieniu naszej energii na aktywnym udziale w sytuacji, również po to, by uczyć się z każdego doświadczenia.
Idealizowanie naszych celów to kolejny frustrujący nawyk, który często towarzyszy nadmiernej samokrytyce. Wpadamy w pułapkę, kiedy wyobrażamy sobie, że to, czego pragniemy, jest po prostu doskonałe. Prędzej niż później, rzeczywistość zwykle pokazuje nam, że chociaż mogą istnieć pewne korzyści, nic nigdy nie jest doskonałe.
Zwlekanie z obawy przed popełnieniem błędów tylko napędza ten strach. Tak więc zamiar nie popełniania błędów prowadzi do tego, że zwlekamy myśląc, że później będziemy mieli lepsze warunki do poprawnego działania. Jednak w efekcie nasz czas na wykonanie pracy w najlepszy możliwy sposób i na najlepszych warunkach szybko się kurczy.
Wśród wielu powodów zwlekania ważne jest również zwrócenie uwagi na trudności z koncentracją, co często wiąże się z charakterystyką środowiska, w którym wykonujemy zadanie.
Możesz również przeczytać ten artykuł:Negatywne skutki stresu dla zdrowia, o których warto pamiętać
Kluczowe zmiany, które musisz wprowadzić, aby unikać zwlekania
- Zrozum, że można kontynuować pracę, uczyć się i robić postępy. Prokrastynacja nie musi być sposobem na życie.
- Odróżnij pilne od ważnego. Co jest dla Ciebie naprawdę ważne? Zobaczenie tego na piśmie jest bardziej przydatne, niż się wydaje. Prawdą jest, że w wielu przypadkach pilne prace rzeczywiście wymagają uwagi w danej chwili. Jednak wiele innych zadań, które nazywamy „pilnymi”, w rzeczywistości wcale nimi nie są.
- Podziel swoje zadania. Realizowanie zadań w mniejszych etapach to mądry krok, który pomoże ci unikać zwlekania. Pozwoli bowiem na większą aktywność bez przeciążania się, zwłaszcza jeśli chodzi o stosunkowo duży projekt, czy to średnio, czy długoterminowy. Po prostu zacznij od jednej małej części już dziś. Oprócz samego faktu posuwania się naprzód takie podejście pokazuje, że możemy powoli zmierzać w kierunku ostatecznego wyniku.
- Nagradzaj siebie, robiąc coś przyjemnego, gdy tylko skończysz obowiązkową czynność. Słuchanie muzyki lub pójście na spacer jest sposobem na skojarzenie nowego zachowania z czymś przyjemnym i zwiększa szanse, że się powtórzy.
- Zmodyfikuj swoje środowisko: jakie zmiany w środowisku sprzyjałyby wykonaniu zadania? Na przykład praca przy uporządkowanym biurku pozwala zachować poczucie kontroli i sprawia, że czujemy się spokojniejsi.
- Skoncentruj się na zmianie swoich przekonań, abyś mógł nauczyć się robić to, co regularnie odkładałeś.
Co robić, by unikać zwlekania
Ten schematyczny przewodnik powinien przyczynić się do refleksji i działania zgodnie z twoimi nowymi nawykami. Zastosuj te rady, jeśli naprawdę chcesz unikać zwlekania. Jednak zawsze należy pamiętać, że to Ty jesteś bohaterem swojego życia i tylko Ty możesz zdecydować, kiedy nadejdzie czas, aby zakończyć prokrastynację.
Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Strategie, aby pożegnać się ze stresem i niepokojem
W rzeczywistości kluczem do wszystkiego jest działanie wbrew nawykom i łańcuchowi myśli, które powstrzymują nas przed podjęciem działania. Co ciekawe, możesz pozbyć się tego złego przyzwyczajenia, jeśli zaczniesz od dążenia do celu krok po kroku.
Krótko mówiąc, nawracające myśli – przekonanie, że zadanie można wykonać w innym czasie lub pozorny brak chęci i energii – można przełamać jednym aktem fizycznym. Zmień swoją pozycję, otoczenie, wstań, zrób pierwszy mały krok w kierunku celu i oczywiście utrzymaj się w akcji. Moc zmiany jest w Twoich rękach.