Popełnianie błędów — jak to możliwe, by przynosiło korzyści?

Błędy mogą być punktem wyjścia do osobistego rozwoju. W tym artykule porozmawiamy o zaletach popełniania błędów. Odkryj je!
Popełnianie błędów — jak to możliwe, by przynosiło korzyści?
Andrés Carrillo

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Andrés Carrillo.

Ostatnia aktualizacja: 11 sierpnia, 2022

Popełnianie błędów stanowi element naszego rozwoju. Zazwyczaj ludzie nie są z nich zadowoleni. Sztuka jednak polega na tym, by popełnianie błędów nie szło na marne. Skoro już nam się przytrafia, koniecznie powinniśmy wyciągnąć z nich lekcje na przyszłość. 

Popełnianie błędów, a raczej rezultat tej sytuacji, w szczególności wiąże się z przechodzeniem przez procesy, które pozwalają nam zdobyć znaczącą wiedzę i doświadczenie na przyszłość. Stają się nawet kluczową częścią naszego rozwoju!

Popełnianie błędów — dlaczego stanowi naszą codzienność?

Częste doświadczanie błędów może być frustrujące. Prawda jest jednak taka, że możemy podkreślić pewne zalety, które z tego płyną. Po pierwsze, są znakiem, że robimy postępy. Jeśli zdarzają się często, oznacza to, że jesteśmy wytrwali.

Umiejętność przezwyciężania niepowodzeń  i ciągłe dążenie do poprawy jest pozytywną cechą osobowości. W każdym razie, jeśli poddamy się po pierwszym błędnym kroku, nigdy nie będziemy w niczym dobrzy. W tym sensie odporność staje się kluczem.

Czasami błędy mają związek z dychotomicznym stylem myślenia. Co to znaczy? Mówiąc najprościej, nieumiejętność akceptowania porażek oznacza stałe powtarzanie tych samych błędów. Gdy dana osoba nie wyciąga wniosków, pozostaje tylko frustracja z powodu porażki. Najważniejsze jest więc to, jaką postawę przyjmujemy wobec niepowodzeń.

Zmartwiona kobieta. Popełnianie błędów
Popełnianie błędów jest częścią życia. Jest niezbędnym elementem rozwoju osobistego.

Popełnianie błędów — dlaczego trudno zaakceptować?

Nasza koncepcja błędów sprawia, że trudno je zaakceptować. Uogólnione przekonanie, że błędy są szkodliwe, przynosi efekt przeciwny do zamierzonego. Innymi słowy, to, co utrudnia zaakceptowanie błędu, to myśl, że ponieśliśmy porażkę.

Chociaż jest to trudne, najlepiej jest nauczyć się to akceptować. Możliwość popełniania błędów bez poczucia winy ma pozytywny wpływ na rozwój osobisty . Chodzi o uzyskanie odpowiedniego poziomu tolerancji na frustrację.

Sześć zalet popełniania błędów

Dla wielu może wydawać się nielogiczne wykorzystywanie błędów. Jeśli jednak masz dobre nastawienie, wszyscy możemy pozytywnie patrzeć na to doświadczenie. Ideą rozpoznawania tych „dobrych” aspektów jest nauczenie się zmiany z góry przyjętego myślenia o porażce.

Przyjrzyjmy się temu bliżej. Oto korzyści z popełniania błędów:

1. Pomagają zdobyć doświadczenie

Osiągnięcie mądrości zależy od tego, ile popełniamy po drodze błędów. Doświadczeni ludzie nie stali się doświadczeni z dnia na dzień. Wręcz przeciwnie, wielokrotnie się mylili.

Niepowodzenia są katalizatorem zwiększającym pewność siebie. Uczymy się z doświadczenia, aby doskonalić się w przyszłości.

2. Pomagają nam nauczyć się pokory

Błąd może być nauczycielem na całe życie. Porażka jest pomocna nie tylko w zakresie wiedzy akademickiej lub zawodowej. Pokora pojawia się, gdy ludzie przyznają się do swoich błędów bez poczucia poniżenia. Przegranie kłótni z pokorą oznacza zaakceptowanie, że nie mamy racji i że nie ma w tym nic złego.

3. Wzmacniają pozytywną samokrytykę

Po popełnieniu błędów następuje proces introspekcji, w którym sami jesteśmy sędzią. Dlatego musimy uważać na sposób, w jaki siebie oceniamy. Ludzie z kompleksem niższości mają tendencję do poniżania się za każdym razem, gdy popełniają błąd.

Z drugiej strony niektórzy mają pozytywną samokrytykę. Chodzi o przejrzenie błędu jako okoliczności, a nie jako części nas. Kluczem jest zrozumienie, że ostatecznie można go naprawić, albo nie popełnić po raz kolejny w przyszłości.

4. Poprawiają nasze poczucie odpowiedzialności

Popełnianie błędów i uczenie się na nich sprzyja odpowiedzialności. Jest zrozumiałe, że staramy się nie popełniać ponownie tych samych błędów, kiedy się na nich uczymy. W tym sensie możemy być odpowiedzialni przed samymi sobą. Na przykład dzieje się tak, gdy odchodzimy z toksycznych związków.

5. Pomagają nam stawić czoła naszym lękom

Niektórzy ludzie tak bardzo boją się porażki, że zostają sparaliżowani. Ponieważ możemy z pokorą stawić czoła stratom, strach przed ich spowodowaniem znika.  Dlaczego boimy się czegoś, co czyni nas lepszymi?  Powinniśmy wiedzieć, że ten strach jest irracjonalny. Nie możemy uciec od błędu, ale też nie są one tak złe jak się wydają.

6. Poprawiają naszą koncentrację

Uczenie się na błędach oznacza świadomość, że musimy się doskonalić. Po popełnieniu błędu i poprawieniu tego, co konieczne, bardziej koncentrujemy się na konkretnych sytuacjach.

Na przykład, kiedy gramy w szachy i przegrywamy z powodu błędu, tym bardziej skupiamy się na kolejnej rozgrywce.

Skoncentrowany mężczyzna
Jedną z zalet popełniania błędów jest to, że zmusza nas do zwiększenia koncentracji na określonych czynnościach.

Popełnianie błędów to proces ciągły

Błędy są stałym elementem życia każdego człowieka. Występują nawet w rutynowych czynnościach. Dzieje się tak, ponieważ towarzyszą nam nowe sytuacje, emocje, ludzie, obowiązki, czy nawet nieprzewidziane wydarzenia.

Jednak nic nie powtarza się dokładnie w ten sam sposób. Nawet jeśli nauczyliśmy się na własnych błędach, nadal pozostaje margines błędu. Należy jednak pamiętać, że ta ciągła dynamika uczenia się metodą prób i błędów wychodzi nam na korzyść jeśli patrzymy na nią z właściwym nastawieniem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Iglesias, E. B. (2006). Resiliencia: definición, características y utilidad del concepto. Revista de psicopatología y psicología clínica11(3), 125-146.
  • Cortés, R. R. (1986). El crecimiento personal (o autorrealización): meta de las psicoterapias humanistas. Anuario de psicología/The UB Journal of psychology, 63-84.
  • Estany, A. (2008). La convergencia de lo cognitivo y lo social en los errores humanos. Tópicos (México), (35), 9-35.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.