Klorazepan: działanie, cechy i zastosowanie
Klorazepan wiąże się z receptorami neuroprzekaźnika o działaniu hamującym GABA, aby wywoływać swoje działanie i wykazywać się skutecznością. Ten neuroprzekaźnik może wiązać się zarówno z receptorami A, jak i receptorami B. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się w jaki sposób działa ten lek.
Klorazepan, czyli clorazepate dipotassium, to składnik aktywny leków o takich nazwach rynkowych jak m. in. Tranxene, Tranxilium i Novo-Clopate.
Ten lek należy do rodziny benzodiazepinów o właściwościach hipnotycznych, przeciwlękowych oraz przeciwkonwulsyjnych. Opisane powyżej właściwości sprawiają, że lekarze przepisują go w przypadkach stanów lękowych, z wykluczeniem tych, które ocierają się o wymiar psychiatryczny.
Klorazepan i jego wykorzystanie
Lek ten jest wykorzystywany w celu leczenia stanów występującego samodzielnie niepokoju lub takiego niepokoju, który jest wywoływany przez inną chorobę. Jest również stosowany w celu leczenia bezsenności i depresji o komponencie lękowym.
Jednak nie są to jedyne wskazania przemawiające za zastosowaniem tego leku. Ogólnie rzecz biorąc możemy powiedzieć, że klorazepan jest przeznaczony do leczenia niepokoju lub stanów lękowych, które występują samodzielnie lub też są związane ze stanami depresyjnymi.
Poza tym jest to “przedlek” dla nordazepamu, aktywnego metabolitu diazepamu, kolejnego powszechnie stosowanego leku z rodziny benzodiazepinów.
Cechy typowe dla niepokoju
Powinieneś znać główne schorzenia, na które jest przepisywany ten lek, aby lepiej zrozumieć jego działanie. Można powiedzieć, że niepokój to normalna odpowiedź ciała, mechanizm przystosowywania się do niektórych niebezpiecznych sytuacji. Dlatego też warto jest przewidywać problemy i im zapobiegać.
Każdy z nas w którymś momencie swojego życia doświadczył niepokoju. Jednak taki stan lęku w niektórych sytuacjach nie jest proporcjonalny, zaburzając codzienne życie niektórych jednostek. Tym samym taki stan nie jest już normalny i staje się patologiczny.
Pacjent cierpiący na zaburzenia lękowe może zmagać się z następującymi objawami:
- Uczuciem zdenerwowania.
- Podwyższonym tętnem oraz palpitacjami.
- Drżeniem.
- Nadmiernym poceniem się.
- Problemami z układem pokarmowym.
- Bezsennością.
Jednak u każdej osoby mogą pojawiać się różne objawy, a każdy pacjent doświadcza ataków niepokoju na swój własny sposób.
Wpływ klorazepanu na organizm
Jak już wspomnieliśmy wcześniej, lek ten należy do rodziny benzodiazepin. Co więcej, ten rodzaj leku wpływa na ośrodkowy układ nerwowy i może wywoływać:
- Uspokojenie.
- Hipnozę.
- Rozluźnienie mięśni szkieletowych.
- Działanie przeciwdrgawkowe.
Lek wiąże się z receptorami neuroprzekaźnika o działaniu hamującym GABA, aby osiągnąć wszystkie z wymienionych wyżej skutków oraz poprawić stan osób cierpiących na określone schorzenia. Ten neuroprzekaźnik może wiązać się zarówno z receptorami GABA-A, jak i GABA-B.
Ten pierwszy znajduje się w większych ilościach w ośrodkowym układzie nerwowym, a jego aktywacja odpowiada za działanie przeciwlękowe oraz uspokajające. Widzisz więc, że lek ten znacząco wzmacnia działanie neuroprzekaźnika dzięki powiązaniu się z jego receptorem.
Poza tym może również poprawiać sen. Jego wpływ na receptor GABA sprawia, że zmniejsza latencję snu oraz zwiększa jego ciągłość. I w końcu jego działanie przeciwdrgawkowe wiąże się z jego umiejętnością działania w roli inhibitora presynaptycznej supresji transmisji impulsów nerwowych.
Dowiedz się więcej: Tachykardia lękowa – jak powstaje i jak na nią reagować?
Skutki uboczne klorazepanu
Ten benzodiazepin, podobnie jak wszystkie inne leki dostępne na rynku, może również wywoływać serię działań niepożądanych, które należy wziąć pod uwagę przed rozpoczęciem terapii.
Działania niepożądane to wszystkie niechciane i niezamierzone skutki każdego stosowanego leku. Biorąc to pod uwagę, najczęstsze skutki uboczne raportowane podczas prób klinicznych z tym lekiem zależą od stosowanej dawki.
Do najczęstszych z nich zaliczamy:
- Zawroty głowy.
- Bóle głowy.
- Wysypkę.
- Depresję.
- Zaburzenia mowy.
- Ospałość.
To nie jedyne działania niepożądane, jakich mogą doświadczyć pacjenci. Dzieje się tak, ponieważ każda osoba reaguje na różny sposób na takie samo leczenie. Poza tym, podobnie jak wszystkie benzodiazepiny, klorazepan może prowadzić do uzależnienia oraz wywoływać zespół abstynencyjny u osób, które nagle przerwą leczenie.
Taka terapia powinna zostać przerwana jedynie wtedy, gdy pacjent doświadczy objawów stymulacji nerwowej, takich jak mania, drżenie, niepokój, koszmary, czy bezsenność.
Dowiedz się również: Najlepsze olejki eteryczne na niepokój
Inne rekomendacje
Podsumowując, klorazepan jest wykorzystywany głównie w celu leczenia zaburzeń lękowych. Może wywoływać uzależnienie i tolerancję, dlatego użytkownik musi posiadać wystarczająco dużo informacji na temat jego działania oraz nigdy nie powinien pomijać rekomendacji medycznych.
Zwróć uwagę na fakt, że niewłaściwe stosowanie tego leku może prowadzić do wystąpienia poważnych problemów natury zdrowotnej.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Skupin, G., & Franzke, H. G. (1975). The role of chlorazepate dipotassium (Tranxilium) in the therapy of psychosomatic syndromes. Medizinische Klinik.
- Ochs, H. R., Kliems, G., Otten, H., Greenblatt, D. J., & Bodem, G. (1979). Beeinflussung der Absorption von Dikalium-Chlorazepat (Tranxilium) durch Alter und Gastrektomie. https://doi.org/10.1007/978-3-642-85454-5_317
- Rybakowski, J., Rajewski, A., Kobus, A., & Strzyzewski, W. (1983). Evaluation of the clinical efficacy of clorazepate dipotassium (tranxilium 20) administered once daily in neurotic disorders. Psychiatria Polska.
-
Drugs and Lactation Database (LactMed) [Internet]. Bethesda (MD): National Library of Medicine (US); 2006–. Clorazepate. 2020 Sep 21. PMID: 30000269.