Kłamstwa na temat cukru - poznaj fakty naukowe

Cukier stał się celem ataków specjalistów od zdrowego odżywiania. Czy możemy uwierzyć we wszystko, co się mówi? Odkrywamy 5 kłamstw na temat cukru i przedstawiamy, co mówi o nim nauka.
Kłamstwa na temat cukru - poznaj fakty naukowe
Anna Vilarrasa

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Anna Vilarrasa.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Od kilku lat jesteśmy świadkami prawdziwej debaty żywieniowej na temat cukru. Po wojnie z tłuszczami cukier stał się jednym z głównych bohaterów literatury żywieniowej. Ujawniamy niektóre najpopularniejsze kłamstwa na temat cukru, które nauka obaliła.

Konieczne jest wyjaśnienie niektórych stwierdzeń w tym zakresie. W ten sposób będziesz wiedzieć, czy cukier jest składnikiem, który powinien być częścią diety, czy wręcz przeciwnie, musimy go ograniczyć w codziennym odżywianiu. Nie ufaj tak zwanym guru, zwracaj uwagę na naukę.

Tutaj przedstawiamy kłamstwa na temat cukru oraz to, co mówi nauka.

Obalamy kłamstwa na temat cukru: czy cukier jest niezbędny dla organizmu?

Powszechnie używanym stwierdzeniem w reklamie jest zdanie, że cukier jest substancją niezbędną do funkcjonowania. To hasło pojawia się zwłaszcza w reklamach słodkich produktów śniadaniowych.

Mówi się: „pokarmy bogate w cukier to paliwo, którego potrzebujesz, aby rozpocząć dzień z maksymalną energią”. Czy aby na pewno?

Jeśli spojrzymy na to, co mówią autorytety w kwestiach żywności i zdrowia, możemy powiedzieć, że to stwierdzenie nie jest do końca prawdziwe. W żadnym przypadku nie określono minimalnych zalecanych ilości cukru; wręcz przeciwnie.

Zarówno Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), jak i Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych ustalają limity, których nie wolno przekraczać.

Biały cukier nie ma wartości odżywczych, a im mniej go jesz, tym lepiej. To, czego nasze komórki potrzebują do funkcjonowania, to glukoza. Można ją jednak uzyskać z różnych źródeł. Najczęściej są to równego typu węglowodany, a nie tylko cukier.

Według tych organizacji najbardziej wskazanymi źródłami węglowodanów byłyby:

Banany

Czy brązowy cukier jest lepszy od białego?

To kolejne z najbardziej rozpowszechnionych kłamstw na temat cukru. Opiera się na przekonaniu, że brązowy cukier, podobnie jak inne naturalne cukry, oprócz słodzenia, dostarcza składników odżywczych. Może się więc wydawać, że stanowi on lepsze rozwiązanie do codziennego stosowania.

To prawda, że wysokiej jakości brązowy cukier został poddany mniejszej obróbce niż cukier biały. Z tego powodu zachowuje część melasy, która nadaje jej charakterystyczny brązowy odcień.

Melasa zawiera pewne składniki odżywcze, takie jak niektóre witaminy i minerały, chociaż w ilościach, które nie są bardzo istotne z żywieniowego punktu widzenia. To nie czyni więc tego produktu źródłem składników odżywczych.

Wręcz przeciwnie, musimy tal samo uważać przy stosowaniu brązowego cukru do słodzenia napojów, jogurtów, ciast itp. Reakcja organizmu jest taka sama i dlatego wysoki poziom spożycia może powodować otyłość i próchnicę, nawet jeśli jest to brązowy cukier i wydaje się nam zdrowszy.

Czy sztuczne słodziki są bezpieczne?

Zła reputacja cukru i produktów, które go zawierają, spowodowała wykładniczy wzrost asortymentu produktów „bez cukru” lub „bez dodatku cukru”. Jednak większość z nich to nadal zbyt słodkie produkty, a lista stosowanych słodzików jest długa.

Sztuczne słodziki są zwykle niskokaloryczne, ale nadal słodzą produkty spożywcze, które w ten sposób stają się smaczniejsze i bardziej apetyczne. Natomiast ich negatywne skutki od dawna są przedmiotem badań naukowych.

Zastosowanie któregokolwiek z nich jest przynajmniej kwestionowane, biorąc pod uwagę ich możliwy związek z problemami zdrowotnymi.

Niektóre badania naukowe łączą je również z występowaniem otyłości, zespołem metabolicznym i niekorzystnymi zmianami w mikroflorze jelitowej. Nie jest również pewne, czy są one skuteczną formułą pomagającą diabetykom kontrolować poziom cukru we krwi.

Obecne dowody naukowe sugerują, że najlepszą opcją jest ograniczenie spożycia tych chemikaliów. Konieczne byłoby więc przynajmniej ograniczenie ich spożycia. Obecność w zwykłej diecie tego typu substancji może w dłuższej perspektywie być równie szkodliwa, jak nadużywanie słodyczy.

Otyła kobieta objadająca się ciastami

Czy można uzależnić się od cukru? A może to również rodzaj kłamstwa na temat cukru?

Najnowsze kłamstwa na temat cukru spopularyzowały opinię o jego właściwościach uzależniających. Media społecznościowe są pełne historii ludzi opowiadających o swoich doświadczeniach, próbujących przestać spożywać cukier. W rzeczywistości istnieją teorie na temat uzależnienia od cukru.

Jednak w jednym z najnowszych przeglądów literatury naukowej na ten temat autorzy doszli do wniosku, że „nie ma wystarczająco przekonujących badań o uzależniającym potencjale cukru”. Jednak ostatnie badania opublikowane w British Journal of Sports Medicine potwierdzają, że uzależnienie to rzeczywiście występuje u zwierząt.

Pewni eksperci żywieniowi koncentrują się na problemie możliwego uzależnienia nie od cukru, ale od ultra przetworzonej żywności bogatej w cukier, tłuszcz i sól. Te produkty mają specjalnie opracowane formuły, aby były wyjątkowo smaczne. Oznacza to, że ​​są tak pyszne, że nie możemy przestać ich jeść.

Dowiedz się więcej również na ten temat: Czy wiesz, jak cukier wpływa na mózg?

Czy cukier powoduje nadpobudliwość u dzieci?

Wielu rodziców zaczyna kontrolować spożycie cukru przez swoje dzieci ze względu na wpływ, jaki może on mieć na ich zachowanie. Na przyjęciach dla dzieci maluchy często ożywiają się w miarę, jak jedzą słodycze, i bawią się z przyjaciółmi.

Tymczasem fakt, że istnieje związek przyczynowo-skutkowy między cukrem a zachowaniem ożywionym jest całkowicie naturalny. Ale czy to tylko cukier wywołuje ten ekscytujący efekt? Czy zmęczenie lub otoczenie mogą również odgrywać rolę?

Jak dotąd nie ma naukowych dowodów na to, że cukier powoduje nadpobudliwość u spożywających go dzieci. Jednak niektórzy autorzy sugerują dalsze badania dotyczące chronicznie wysokiego spożycia dodanych cukrów.

Niezależnie od tego, istnieje wiele powodów, aby zniechęcić dzieci do spożycia cukru i naprawdę je ograniczyć. Należy pamiętać, że obecnie bardzo dużo dzieci przekracza maksymalne zalecane ilości, które zapobiegałyby problemom zdrowotnym, takim jak próchnica i otyłość.

Konieczne jest ograniczenie spożycia cukru w ​​diecie

Teraz, gdy lepiej zrozumieliśmy niektóre kłamstwa na temat cukru, będziemy mieć więcej argumentów, aby dokonać dobrych wyborów żywieniowych. Pamiętaj, że najlepszą opcją zawsze będzie ograniczenie spożycia tego składnika, ponieważ jego nadmierne spożycie może warunkować pojawienie się złożonych chorób w średnim i długim okresie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Shearer J., Swithers SE., Artificial sweeteners and metabolic dysregulation: lessons learned from agriculture and the laboratory. Rev Endocr Metab Disord, 2016. 17 (2): 179-86.
  • DiNicolantonio JJ., O’Keefe JH., Wilson WL. ,Sugar addiction: is it real? A narrative review. Br J Sports Med, 2018. 52 (14): 910-913.
  • Del Ponte B., Anselmi L., Assunçao MCF., Rodrigues LT., et al., Sugar consumption and attention deficit/hyperactivity disorder (ADHD): a birth cohort study. J Affect Disord, 2019. 243: 290-296.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.