Kiedy jest najlepszy czas na praktykę jogi?

Czy wiesz, jaki jest najlepszy czas na praktykę jogi? A jak długo należy ją ćwiczyć? W tym artykule odpowiemy na te pytania.
Kiedy jest najlepszy czas na praktykę jogi?

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Joga to starożytna dyscyplina wywodząca się z Indii. Celem tej dyscypliny jest poszukiwanie równowagi i szczęścia. Aby to zrobić, stosuje się praktyki relaksacyjne i medytacyjne, które łączą nas z naszą duchową stroną. W tym artykule chcielibyśmy omówić szczegóły, takie jak długość praktyki jogi i najlepszy czas na praktykę jogi.

Dowiadując się więcej o tej dyscyplinie, będziesz w stanie wynieść z niej więcej, niezależnie od tego, czy ćwiczysz w grupie, czy indywidualnie. Daj się uwieść jodze, która stała się stylem życia dla ludzi, którzy chcą się doskonalić od wewnątrz i na zewnątrz.

Jak długo powinna trwać praktyka jogi?

Pozycja jogi
Bardzo trudno jest ustalić limit czasowy na praktykę jogi, więc możesz dostosować swoją praktykę do swoich potrzeb.

Z samej swojej istoty i natury właściwie nie ma ścisłych zasad w praktyce jogi. Uprawianie i rozwój tej dyscypliny jest czymś bardzo indywidualnym.

Ponieważ celem jest poszukiwanie równowagi między umysłem, ciałem i duszą, bardzo trudno jest nałożyć uniwersalne granice czasowe praktyce jogi. Ogólnie rzecz biorąc, joga jest określana jako droga długoterminowa – to znaczy jako styl życia.

Dlatego najlepszą opcją byłyby krótkie praktyki kilka razy w tygodniu, biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby każdej osoby. Wiele osób decyduje się na sesje trwające od 20 do 30 minut trzy razy w tygodniu. Właśnie co zaleca słynny autor Sam Dworkis w swojej książce ExTension: The 20-Minute-a-Day, Yoga-Based Program to Relax, Release & Rejuvenate the Average Stress dla osób po 35. roku życia. (20-minutowy program oparty na jodze, aby zrelaksować się, uwolnić stres i odmłodzić ciało).

Z drugiej strony badanie opublikowane przez czasopismo Psychoperspectives komentuje pozytywne efekty jogi u pacjentów w rehabilitacji uzależnień. W tym przypadku sesje trwały półtorej godziny, czyli znacznie powyżej „średniej”.

Na koniec możemy również przytoczyć przypadek pracy magisterskiej przedstawionej na Uniwersytecie w Granadzie, w której oceniano praktykę jogi jako narzędzie poprawy uwagi i uczenia się u uczniów szkół podstawowych. W tym celu zaplanowano dla dzieci sesje nie dłuższe niż 45 minut.

Jak widać, czas trwania sesji zależy od wielu czynników związanych z uczestnikami. Niektóre z nich to między innymi wiek, stan zdrowia, obowiązki zawodowe, dostępność wolnego czasu. Kluczem jest więc wybór czasu, który najlepiej odpowiada Tobie i Twoim celom.

Jaki jest najlepszy czas na praktykę jogi?

Idealną porą, którą wiele osób wybiera na ćwiczenia jogi, jest poranek, przed rozpoczęciem codziennych czynności i obowiązków. W ten sposób ta praktyka pomaga aktywować umysł i ciało w najlepszy możliwy sposób, poprzez relaksacje, medytacje lub niektóre asany lub pozy. Chociaż ten harmonogram wymaga trochę wysiłku, aby wstać wcześnie, zrekompensuje to zastrzyk energii, który poczujesz potem!

Z drugiej strony są też tacy, którzy pod koniec dnia poświęcają kilka minut na jogę. Dzięki temu wyborowi czerpiesz korzyści z uspokojenia umysłu i ciała po gorączkowym tempie codziennych zajęć. Dzięki tej metodzie milionom ludzi udało się przezwyciężyć problemy bezsenności, stresu i lęku.

Czas na praktykę jogi

Możesz ćwiczyć jogę w dowolnym momencie

Jedną z wielkich korzyści płynących z praktyk relaksacyjnych i medytacyjnych oferowanych przez jogę w dowolnym momencie jest możliwość wyciszenia strumienia myśli w umyśle.

Pogodny, cichy i spokojny umysł tworzy bardziej przejrzyste, uporządkowane i spójne myśli. Z drugiej strony, kiedy nasz ośrodek intelektualny jest przytłoczony lub przeciążony, produktywność staje się trudniejszym wyzwaniem.

W tym aspekcie nawet nauka wspiera tysiącletnie fundamenty tej dyscypliny. Na przykład badanie opublikowane przez Perceptual and Motor Skills podkreśla pozytywne skutki jogi w łagodzeniu objawów lęku i stresu.

Poprzez praktykę jogi staramy się wyciszyć wszystkie mentalne dialogi, które pochłaniają bezsensowną energię. Chodzi o oczyszczenie umysłu i skoncentrowanie się na własnym ciele. Dzięki tej wewnętrznej uwadze możesz połączyć się ze sobą i słuchać bicia swojego serca.

Najlepiej ćwiczyć jogę stopniowo, z cierpliwością

Joga nie jest dyscypliną, w której oczekujesz niesamowitych rezultatów w ciągu kilku dni. Fizyczne korzyści potrzebują czasu, aby stały się zauważalne. Wśród głównych zalet jogi możemy wyróżnić:

  • Poprawa zdrowia układu krążenia, dzięki pozytywnym efektom medytacji. Potwierdzają to publikacje medyczne, takie jak artykuł WebMD.
  • Zwiększona elastyczność i gibkość, jak stwierdzono w badaniu opublikowanym w Journal of Sport and Health Research. Wpływa to na zdrowie zarówno mięśni, jak i stawów, a tym samym pomaga zapobiegać kontuzjom i bólom.
  • Silniejsze i bardziej stonowane mięśnie, zgodnie z artykułem opublikowanym w Indian Journal of Physiology and Pharmacology.
  • Uważa się, że praktyka jogi może poprawić funkcjonowanie układu nerwowego, chociaż wciąż nie ma na to wystarczających dowodów.
  • Spalanie kalorii, co jest zaletą, która według badań opublikowanych przez Yoga in Prevention and Therapy ma również związek ze wsparciem społecznym zapewnianym przez społeczności jogiczne.

Ze wszystkich wymienionych wyżej powodów, dobrym pomysłem jest regularne praktykowanie jogi. Musisz jednak przyjąć cierpliwą i spokojną postawę, kiedy zaczynasz ją ćwiczyć. Najlepiej podejść do tej dyscypliny jako do stylu życia, w którym włączasz praktyki jogi jako codzienną aktywność.

Joga to nawyk, który może znacznie poprawić jakość życia.

Niezależnie od pory pij dużo wody

Chociaż joga może wydawać się prostym ćwiczeniem lub ćwiczeniem wymagającym niewielkiego wysiłku fizycznego, wcale tak nie jest. W zależności od rodzaju jogi, którą zamierzasz ćwiczyć, organizm spala kalorie i traci płyny. Dlatego bardzo ważne jest utrzymywanie odpowiedniego nawodnienia organizmu i picie wody przez cały dzień, zwłaszcza podczas wykonywania asan.

Na koniec pamiętaj, że niektórzy uważają, że ta dyscyplina jest również dobrą metodą na oczyszczenie organizmu. Dlatego pijąc wodę, możesz jednocześnie ułatwić eliminację toksyn. Jest zbyt wiele korzyści, aby ich sobie odmówić! A zatem znajdź czas na praktykę jogi!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.