Cierpliwość – kiedyś uznasz ją za cnotę

Cierpliwość – kiedyś uznasz ją za cnotę

Ostatnia aktualizacja: 02 grudnia, 2016

Cierpliwość jest prawdziwą cnotą, której brakuje wielu ludziom. Ciągle odkładamy rzeczy na później i oczekujemy, że prędzej czy później same się spełnią. Potem nagle zaczynamy tracić kontrolę nad naszym życiem.

Mimo, że wiele ludzi twierdzi, że aby osiągnąć nasze marzenie nie możemy bezczynnie czekać tylko musimy zacząć działać, to nie zawsze tak jest.  Czasami, możemy walczyć o urzeczywistnienie się naszych marzeń każdego dnia, możemy wszystko poświęcać, ale i tak nie osiągniemy upragnionego celu.

Co ma być, to będzie, gdy nadejdzie na to odpowiedni czas. Dla przykładu, nikt nie może sprawić, aby nadeszła prawdziwa miłość kiedy tylko tego pragnie. Tak samo nie jest w naszej mocy dostanie w jednej chwili fantastycznej pracy, znalezienie najlepszego przyjaciela i życie pełnią życia.

Musimy tworzyć naszą rzeczywistość, ale cierpliwość jest nam do tego niezbędna.  Zastanówmy się nad tym.

Zachowaj cierpliwość, na niektóre rzeczy warto zaczekać

Ciąża trwa dziewięć miesięcy. Związek, który przeradza się w prawdziwe uczucie rozwija się „po godzinach”. Ciasto ma określony czas pieczenia i pewne składniki, które są dodawane w określonych ilościach.

Wszystko potrzebuje czasu, troski, uwagi i ponad wszystko cierpliwości.  Niecierpliwość nigdy nie jest dobrym doradcą. Rzeczy, które rozwinęły się w naszym życiu zbyt szybko, rzadko okazują się tym czy miały być.

A teraz, jak możesz być cierpliwa, jeśli życie do tej pory, przyniosło Ci więcej rozczarowań, niż radości?

dłoń

To częsty błąd, popełniany przez ludzi: Jeśli nie ma zaufania i nadziei w Twoich poszukiwaniach, to zaczynasz na nie patrzeć inaczej.  Innymi słowy, możesz po prostu przestać wierzyć, że mogą Ci się przytrafić dobre rzeczy.

Pomyślmy o tym w dalszej części naszych rozważań.

Kiedy złe rzeczy przytrafiają się dobrym ludziom

Jak mogę czekać na dobre rzeczy, kiedy do tej pory przytrafiały mi się tylko te złe? Wszyscy mamy takie myśli w pewnym momencie życia. Czasami problemy przytrafiają się ludziom, którzy najmniej na to zasługują.

Często muszą stawić czoła przeciwnościom, na nadejście których nie byli gotowi, i nie wiedzą jak sobie z nimi poradzić. To podczas tych ważnych chwil, niektórzy tracą wiarę i nadzieję, że mogą spełnić swoje marzenia, a nawet, że mogą odzyskać choć trochę utraconego szczęścia.

Kiedy jednak jesteś w takiej skomplikowanej sytuacji, zamiast pytać “Dlaczego ja?”. Postaw sobie pytanie: „co mogę zrobić, w obliczu tej sytuacji?”

Na przykład:

  • Mój partner właśnie mnie opuścił ⇒ “Co mogę zrobić, w obliczu tej sytuacji?”. ⇒ Dowiedz się, jak żyć, walcz i próbuj i szukać szczęścia ponownie.
  • Lekarz powiedział, że jesteś chora,⇒ “Co mogę zrobić, w obliczu tej sytuacji?”. ⇒ walcz każdego dnia dla siebie i rodziny. Po tej walce i oczekiwaniu, odniosę moje zwycięstwo, a moje zdrowie się poprawi.
  • Straciłam pracę⇒ “Co mogę zrobić w obliczu tej sytuacji?”. ⇒ mogę się zmienić, zacząć wszystko od nowa i podążać różnymi ścieżkami kariery, i nie poddawać się. Prędzej czy później osiągnę to co chcę.
Drzewo na ręce

Sztuka czekania na dobre rzeczy

Są ludzie, którzy po prostu przestali czekać na dobre rzeczy, jak również na jakiekolwiek zmiany w życiu. W niektórych przypadkach, wpadamy w pewną inercję, zniechęcenie, przygniata nas wszystko co może się stać, cokolwiek, może to być.

Jednak to nie wystarcza. Ci którzy czekają, nie są nieruchomi, nie poddają się negatywnym myślom, takim jak “to mi się nigdy nie przytrafi” lub “ten statek już dawno odpłyną”.

  • W życiu, musimy czekać na postęp w pełnej gotowości, z entuzjazmem. Musimy także walczyć każdego dnia. Chociaż, w najmniej oczekiwanym momencie, mogą się nam przytrafić dobre zbiegi okoliczności i szczęście może być po naszej stronie, to i tak “Prawo przyciągania” nie zawsze działa.
  • Jak tylko czegoś zapragniemy, gwiazdy i nasze przeznaczenie nadadzą naszym marzeniom kształtu. Musimy doskonalić sztukę  czekania z szeroko otwartymi oczami, czujni z „ciągle zajętymi rękoma”, aby móc zmieniać naszą rzeczywistość.

Ufaj intuicji

Jest to, bez wątpienia, niezbędna umiejętność, którą ciągle musisz rozwijać. W rzeczywistości, nauczyć się ufać swojej intuicji, jest równie ważne jak nauczyć się czekać. Dzięki temu łatwiej wykorzystamy nadarzające się okazję.

Niezwykle ważne jest, aby rozpoznać ten właściwy moment, aby zrobić odpowiedni krok, który pomoże nam osiągnąć nasz cel i spełnić nasze pragnienia.

Wyobraź sobie, że miłość twojego życia lub partner w, którym jesteś zakochana, ale nie miałaś odwagi aby spróbować z nim być, stoi przed Tobą. Możliwe, że doświadczyłaś wielu niepowodzeń w przeszłości i masz wszystkie te bolesne wspomnienia, które sprawiają, że nie ufasz własnej intuicji.

Ale prędzej czy później będziesz tego żałować.

Kobieta z mężczyzną na dłoni

Strach jest zawsze głównym czynnikiem, który staje nam na drodze do szczęścia. To dlatego sztuka czekania jest umiejętnością, dzięki której uwolnisz się od własnych lęków i krok po kroku osiągniesz swój wymarzony cel.

Po tak długim oczekiwaniu, warto jest wykonać ten krok.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Cook, T. D. (2008). “Waiting for life to arrive”: a history of the regression-discontinuity design in psychology, statistics and economics. Journal of Econometrics, 142(2), 636-654.
  • Palmer, P. J. (1999). Let your life speak: Listening for the voice of vocation. John Wiley & Sons.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.