Kawa - jak ograniczyć jej szkodliwość?

Nie powinnyśmy zapominać, że zarówno kawa jak i herbata ingerują w przyswajalność żelaza i wapnia. Odradza się ich spożycie osobom z anemią i osteoporozą.
Kawa - jak ograniczyć jej szkodliwość?

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Istnieją opinie za i przeciw, jeżeli chodzi o konsumpcję tego popularnego na całym świecie napoju, jakim jest kawa. Niektórzy twierdzą, że szkodzi zdrowiu, a inni, że działa korzystnie na organizm. Oczywiście, wszystko zależy od wypijanych ilości, od tego czy zawiera kofeinę itp.

W dzisiejszym artykule podpowiemy Ci co robić, żeby kawa nie wpływała negatywnie na Twoje zdrowie.

Kawa – podstawowe informacje

Na pewno niejednokrotnie czytałaś na temat tego charakterystycznego napoju, zdolnego sprawić, że spędzisz całe godziny nad książkami, czy będziesz w stanie oglądać filmy do późnej nocy.

Nie możemy zapominać, że kawa zawiera kofeinę – komponent, który stymuluje centralny system nerwowy i działa pobudzająco. Może się wydawać, że to świetna wiadomość, ale na dłuższą metę może przynieść bardzo negatywne konsekwencje zdrowotne.

Kawa przyspiesza bicie serca, podrażnia błonę śluzową w żołądku, redukuje apetyt i – według niektórych badań – zwiększa koncentracje i zdolność zapamiętywania.

Kawa w filiżance

Generalnie, rozsądne spożycie kawy (do pięciu filiżanek tygodniowo) nie powoduje skutków ubocznych w organizmie. Ci, którzy piją ją zbyt często uodparniają się na jej działanie (podobnie jak w przypadku leków) i nie odczuwają żadnej reakcji.

Jeżeli ktoś jest, przy okazji, nałogowym palaczem, jest szczególnie narażony na jej negatywne działanie.

Warto też wspomnieć, że osoby cierpiące na anemię, jak też wegetarianie i weganie, nie powinni sięgać po ten czarny napój, ponieważ kawa – podobnie jak herbata – ogranicza przyswajalność żelaza. Inne produkty o podobnym działaniu to czekolada i coca-cola.

To samo tyczy się wapnia. Przy piciu kawy organizm nie jest w stanie go przyswoić.

Kawa – jak ograniczyć jej szkodliwość?

Wydaje Ci się, że jesteś uzależniona od kawy i potrzebujesz coraz większych ilości, żeby odczuć jej efekty? Wypijasz 4 filiżanki dziennie? W takim razie koniecznie zastosuj się do poniższych zaleceń.

 • Staraj się nie dodawać mleka, śmietany i zbyt dużo cukru. Możesz natomiast korzystać z mleka odtłuszczonego, stewii i brązowego cukru. W ten sposób unikniesz nadmiaru kalorii.
 • Nie zastępuj śniadania kilkoma filiżankami kawy, żeby “oszukać” żołądek. To owoce, zboża i produkty mleczne dostarczają potrzebnej Ci energii, nie kawa.
 • Jeżeli odpowiednio nawodnisz organizm (wodą, sokami i naparami ziołowymi), będziesz czuła się bardziej wypoczęta i mniej zestresowana. W ten sposób zredukujesz ciągłą ochotę na kawę.
Naturalna, czarna kawa
 • Ważny jest odpowiedni wypoczynek. Tylko wtedy ograniczysz spożycie tego napoju. Jeśli czujesz, że ostatnio jesteś wyjątkowo nerwowa, w złym humorze i cierpisz na bezsenność, może to właśnie kawa jest tego powodem.
 • Zastąp zwykłą kawę odmianami zbożowymi lub kawą bezkofeinową, które działają relaksująco na organizm.
 • Jeżeli cierpisz na nadciśnienie, problemy sercowe, dolegliwości nerkowe, jesteś w ciąży, masz anemię lub nadwagę, polecamy Ci zrezygnować całkowicie z kawy, a co najmniej ograniczyć ją do minimum.
 • Unikaj jej jeżeli bierzesz leki antydepresyjne lub jesteś palaczką. Powoduje mocne bóle głowy, podnosi ciśnienie krwi i wywołuje migrenę.

Garść porad

 • Staraj się wybierać kawy naturalne. Może i są droższe niż te dostępne w supermarketach, ale różnica jest diametralna. Weź pod uwagę, że naturalnie kultywowane ziarna nie zawierają pestycydów i nie są tak szkodliwe dla zdrowia.
 • Mało tego, ich ziarna są większe i wystarczają na dłużej, a przy okazji wspierasz ekologię.
Ziarna naturalnej kawy
 • Wybieraj zawsze ciemne ziarna. Produkują większą ilość antyoksydantów niż inne. Są może bardziej intensywne w smaku, ale w ten sposób zużyjesz ich mniejszą ilość.
 • Zadbaj o to, żeby mieć odpowiednie urządzenie w domuW ten sposób lepiej wykorzystasz kupowane ziarna i zaoszczędzisz pieniądze. Zawsze staraj się wybierać wodę destylowaną lub oczyszczoną, bez środków chemicznych. Możesz też kupić młynek do kawy i mielić ziarna samodzielnie.
 • Zielona kawa – stała się modna jakiś czas temu ze względu na jej właściwości odchudzające. Mimo tego, że niektórzy myślą, że chodzi o jakąś szczególną odmianę, to są to te same ziarna.
 • Różnica polega na tym, że nie są poddane żadnej obróbce cieplnej i zachowują swój naturalny, zielony kolor. Pomagają spalić nadmiar tłuszczu, zredukować ilość wolnych rodników i zmniejszyć cellulit. Przy okazji zmniejszają łaknienie i dostarczają naturalnej energii.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.