Kanaryjskie gofio - odżywianie, korzyści i sposób przygotowania

Gofio to odmiana mąki pochodzącej z Wysp Kanaryjskich. Dowiedz się więcej na temat jej właściwości i sposobu przygotowania.
Kanaryjskie gofio - odżywianie, korzyści i sposób przygotowania
Maria Patricia Pinero Corredor

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Maria Patricia Pinero Corredor.

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Kanaryjskie gofio to odmiana mąki, która pochodzi z Wysp Kanaryjskich w Hiszpanii. Może być zrobiona z pszenicy, kukurydzy, owsa lub innych zbóż, a jego kolor zmienia się w różnych odcieniach żółci w zależności od stopnia przypieczenia.

Gofio znane jest również jako mąka jaglana prażona i charakteryzuje się między innymi suchym, przenikliwym i ziemistym aromatem. Jakie są zalety ze stosowania gofio? Jak jest przygotowane? Dowiedz się więcej, czytając ten artykuł.

Kanaryjskie gofio – wartość odżywcza

Gofio ma ważne właściwości zdrowotne ze względu na interesujący wkład niezbędnych składników odżywczych. W szczególności jest to interesujące źródło składników, takich jak:

 • Węglowodany
 • Białko
 • Błonnik
 • Tłuszcz
 • Skrobia
 • Minerały, takie jak fosfor, wapń i żelazo
 • Witaminy C i witaminy z grupy B
Gofio
Ilość składników odżywczych w kanaryjskim gofio różni się w zależności od ziarna użytego do jego wytworzenia.

Korzyści zdrowotne kanaryjskiego gofio

Jak już pokrótce wspomnieliśmy, tradycyjna receptura gofio jest przygotowywana z prażonej kukurydzy i pszenicy. Jednak obecnie robi się je również z innych zbóż i roślin strączkowych. W każdym razie nie jest to produkt z dodatkiem cukru, barwników lub konserwantów. Jest w 100% naturalny i oferuje kilka bardzo interesujących korzyści.

1. Kanaryjskie gofio dostarcza energii

Jednym z głównych makroelementów gofio są węglowodany. To one odpowiadają za dostarczanie organizmowi energii. W szczególności rozkładają się na glukozę, która jest głównym źródłem paliwa do funkcjonowania organizmu. Dlatego produkt ten jest dobrą opcją na śniadanie, w diecie sportowców lub tych, których aktywność wymaga dużo energii.

2. To świetne źródło błonnika

Błonnik ma ogromne znaczenie dla organizmu, ponieważ zwiększa wagę i wielkość stolca. Dlatego jest w stanie zmniejszyć zaparcia. Ponadto, jak szczegółowo opisano w artykule opublikowanym w magazynie Foods , jego spożycie odgrywa istotną rolę w odczuwaniu sytości, kontroli apetytu i utracie wagi.

3. Kanaryjskie gofio pomaga w zdrowiu układu pokarmowego

Otręby pszenne doskonale nadają się do utrzymania zdrowia układu pokarmowego. Pełni funkcję regulatora, ponieważ wspomaga opróżnianie żołądka, zwiększa uczucie sytości, przyspiesza pasaż jelitowy i zwiększa masę kałową. Pomaga również w jelicie grubym, ponieważ rozrzedza treść jelitową i działa jako substrat dla flory bakteryjnej.

Podobnie, skrobia dostarczana przez kanaryjskie gofio jest korzystna. Substancja ta podczas fermentacji przez mikrobiotę jelitową wytwarza gazy, kwasy tłuszczowe, kwasy organiczne i alkohole. Nawiasem mówiąc, pobudza uczucie sytości i pomaga kontrolować poziom glukozy.

4. Jest odpowiedni dla diabetyków

Gofio to rodzaj mąki pochodzącej z ziarna. Dlatego ma powolne wchłanianie w jelitach. To, w połączeniu z zawartością skrobi i błonnika, zamienia ją w odpowiednią żywność dla osób ze stanem przedcukrzycowym i cukrzycą.

Jak zrobić kanaryjskie gofio w domu?

Opracowanie gofio rozpoczyna się od selekcji i oczyszczenia ziaren. Ziarna te są lekko prażone i mielone, gdy ziarno jest już zimne. Następnie produkt przesiewa się i otrzymuje beżowy proszek.

Ponieważ jest wytwarzany z pełnego ziarna, nie traci się tak wielu składników odżywczych, jak przy produkcji białej mąki. Jednak niektóre witaminy, takie jak witaminy z grupy B i C, ulegają utlenieniu podczas pieczenia. Dzieje się to w zależności od czasu ogrzewania, chociaż nie znikają one całkowicie. W międzyczasie ciepło powoduje pękanie łańcuchów skrobiowych, co sprawia, że smak gofio jest tak wyjątkowy, a produkt łatwy do strawienia.

Jak przygotowuje się kanaryjskie gofio

Gofio można używać na różne sposoby. W starożytności rozpuszczano go w gorącej wodzie, tworząc rodzaj koktajlu mlecznego. Teraz jest dodawane do mleka lub łączony z kakao lub orzechami. Może być nawet stosowane jako zagęszczacz lub suplement diety.

Gulasz z rukwi wodnej z gofio

Ze względu na swoją wszechstronność i dobry smak, kanaryjskie gofio można włączyć do wielu preparatów. W takim przypadku proponujemy gulasz z rukwi wodnej. Ilości można dostosować do żądanych porcji.

Składniki

 • Rukiew wodna: 500 gramów
 • Fasola Pinto: 150 gramów
 • Ziemniaki: 500 gramów
 • Dynia: 100 gramów
 • Żeberka wieprzowe: 250 gram
 • Woda: 3 – 4 litry
 • Liść laurowy: 1 szt.
 • Kolba kukurydzy: 1 szt.
 • Kanaryjskie gofio (do smaku)
Kanaryjskie gofio jako dodatek do zupy
Kanaryjskie gofio można spożywać rozcieńczone w koktajlach lub w pikantnych przepisach, takich jak zupa lub gulasz.

Instrukcje

 • Konieczne jest namoczenie fasoli przez cały dzień przed rozpoczęciem przygotowywania tego przepisu. Następnie, gdy zaczniesz przygotowywać gulasz, kawałki mięsa powinny być zarumienione. W międzyczasie posiekaj na kawałki rzeżuchy, dynię, kaczan i ziemniaki.
 • Gdy mięso się zrumieni, dodaj ziemniaki, kolbę kukurydzy i dynię. Dodaj także rukiew wodną i liść laurowy. Zalej wodą i gotuj. Przygotowanie może zająć dwie godziny.
 • Gdy gulasz się skończy, usuń liść laurowy i przygotuj gofio z odrobiną bulionu z gulaszu.

O czym należy pamiętać o gofio z Wysp Kanaryjskich

Kanaryjskie gofio jest tradycyjnym składnikiem gastronomii Wysp Kanaryjskich. Można je znaleźć między innymi w potrawach takich jak jajka kretów, mus gofio i lody gofio. To ciekawe źródło węglowodanów, błonnika pokarmowego, witamin i minerałów, które idealnie nadaje się do włączenia do każdego rodzaju diety. Czy masz ochotę go spróbować?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Dominguez-Rodriguez A, Avanzas P, Abreu-Gonzalez P, Gonzalez-Gonzalez J, Del Carmen Garcia-Baute M, Barrios P, Martin-Cabeza M, Jimenez-Sosa A. Consumption of ‘gofio’, a roasted cereal flour from the Canary Islands, is associated with exercise capacity and risk of coronary heart disease in the elderly. Int J Cardiol. 2015;187:41-3. doi: 10.1016/j.ijcard.2015.03.347. Epub 2015 Mar 23. PMID: 25828309.
 • Slavin J, Carlson J. Carbohydrates. Adv Nutr. 2014 Nov 14;5(6):760-1. doi: 10.3945/an.114.006163. PMID: 25398736; PMCID: PMC4224210.
 • Salleh SN, Fairus AAH, Zahary MN, Bhaskar Raj N, Mhd Jalil AM. Unravelling the Effects of Soluble Dietary Fibre Supplementation on Energy Intake and Perceived Satiety in Healthy Adults: Evidence from Systematic Review and Meta-Analysis of Randomised-Controlled Trials. Foods. 2019 Jan 6;8(1):15. doi: 10.3390/foods8010015. PMID: 30621363; PMCID: PMC6352252.
 • Vinoy S, Laville M, Feskens EJ. Slow-release carbohydrates: growing evidence on metabolic responses and public health interest. Summary of the symposium held at the 12th European Nutrition Conference (FENS 2015). Food Nutr Res. 2016 Jul 4;60:31662. doi: 10.3402/fnr.v60.31662. PMID: 27388153; PMCID: PMC4933791.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.