Jedzenie zmniejszające poziom kwasu moczowego

Spożywanie produktów powodujących obniżenie poziomu kwasu moczowego jest niezwykle ważną kwestią, należy także upewnić się, że Twoja dieta nie zawiera jedzenia, które podnoszą jego zawartość we krwi.
Jedzenie zmniejszające poziom kwasu moczowego

Ostatnia aktualizacja: 06 stycznia, 2016

Czy masz podwyższoną zawartość kwasu moczowego? Czy cierpisz na ból stawów i masz ich stan zapalny? Oprócz standardowej konsultacji u lekarza i coraz rutynowych badań, zaleca się także zmianę diety.

Czy chciałbyś się dowiedzieć, jakie pokarmy mogą pozwolić Ci na obniżenie poziomu kwasu moczowego? Jeśli tak, to przeczytaj pozostałą część artykułu!

Produkty powodujące obniżenie poziomu kwasu moczowego

Bóle stawów

Wiemy doskonale, że czasami trudno jest przestrzegać zdrowej diety. Czasami pozwalamy sobie na różnego rodzaju nawyki dotyczące zarówno stylu życia, jak i odżywiania się, które sprawiają, że trudno będzie nam czuć się dobrze.

Ale z jakiego powodu tak naprawdę w naszym ciele produkowany jest kwas moczowy? Należy pamiętać, że organizm przetwarza produkty żywnościowe do postaci między innymi kwasu moczowego, szczególnie w przypadku żywności przetworzonej, anchois, wędlin, mięsa, wątroby, a nawet słodkich napojów, takich jak napoje gazowane.

Z kolei kwas moczowy występujący w nadmiernych ilościach może ulegać krystalizacji, wskutek której powstaje coś w rodzaju kryształków w organizmie, uwalnianych następnie z nerek do krwi i torujących sobie drogę przez układ naczyń krwionośnych, powodując stan zapalny i ból towarzyszący temu zjawisku.

Typowym objawem świadczącym o wysokim poziomie kwasu moczowego jest zapalenie dużego palca u stopy, a także stawów dłoni i kolan. Może wprawdzie wydawać Ci się, że lekki ból związany ze stanem zapalnym jest do przeżycia, to jednak zazwyczaj jego natężenie stopniowo wzrasta.

Należy zawsze stosować się do poleceń lekarzy i przestrzegać dawkowania i zażywania przepisanego w takim przypadku leku, ale umiejętność kontrolowania spożywanego jedzenia może także pomóc Ci złagodzić objawy i wpłynąć na obniżenie poziomu kwasu moczowego.

Dlaczego więc tego nie spróbować? Dodaj kilka z następujących produktów spożywczych do swojej codziennej diety i sprawdź za jakiś czas efekty ich stosowania.

1. Karczoch

Karczoch

Karczoch jest prawdopodobnie jednym z najlepszych warzyw pozwalających na obniżenie poziomu kwasu moczowego. Jego tajemnica tkwi w silnym działaniu moczopędnym, co zarazem pomaga organizmowi pozbyć się toksyn i zapobieganie zatrzymywaniu płynów.

Ponadto karczoch zawiera wiele minerałów, witamin i przeciwutleniaczy. Warzywa te są bogate w błonnik, białka i kwasy tłuszczowe.

Aby przygotować karczochy i uzyskać pełnię ich korzystnych właściwości, nie tylko obniżenie poziomu kwasu moczowego, spróbuj je ugotować do postaci smacznej zupy. Podawaj ją z odrobiną oliwy z oliwek i octem jabłkowym do smaku.

2. Cebula

Gotowana cebula

Upewnij się, że Twoja codzienna dieta zawiera spore ilości cebuli. Warzywo to było ulubionym produktem naszych przodków od wielu stuleci pomagając leczyć i zapobiegać wielu chorobom.

 Cebula jest doskonałym produktem pozwalającym na obniżenie poziomu kwasu moczowego we krwi, a dodatkowo redukuje okoliczności wywołujące objawy hiperglikemii. Warzywa te pozwalają także na obniżenie poziomu trójglicerydów we krwi.

Nie masz za bardzo konceptu na przyrządzenie cebuli tak, aby uzyskać maksymalne korzyści wynikające z jedzenia ich? To proste – weź dwie średnie cebule, obierz je, pokrój na wiórki i następnie całość ugotuj.

Gdy staną się przezroczyste, zdejmij je z ognia. Odcedź wodę i odstaw na bok, będziesz mógł później po ostygnięciu ją wypić po doprawieniu sokiem z cytryny. Spróbuj pić ją przez cały dzień.

3. Dynia

Dynia

A co sądzisz o dyniach? Są one nie tylko smaczne, ale także bardzo zdrowe. Dynia oferuje silne właściwości moczopędne, które mogą pozwolić Ci na obniżenie poziomu kwasu moczowego dzięki zwiększonej produkcji moczu. To oznacza, że Twoje ciało będzie mogło skuteczniej pozbywać się szkodliwych toksyn.

Spróbuj przyrządzić dynię w taki sam sposób, jak w opisanych powyżej przypadkach dla innych produktów. I nie zapomnij o nasionach, które po uprażeniu świetnie nadają się na przekąski i także znakomicie wpływają na obniżenie poziomu kwasu moczowego.

4. Seler

Seler

Założymy się, że nie zdawałeś sobie sprawy z tego, jak olbrzymie korzyści zdrowotne niesie ze sobą zwykły seler. To smaczne warzywo potrafi czynić cuda dla praktycznie każdej diety, pełniąc funkcję skutecznego oczyszczania krwi ze szkodliwych substancji, co naturalnie pozwala także uzyskać obniżenie poziomu kwasu moczowego, do tego w całkowicie naturalny sposób.

Seler oczyszcza nie tylko krew, ale może również działać jako skuteczny produkt odchudzający. Jeśli chcesz w pełni wykorzystać jego drogocenne właściwości, wystarczy go ugotować w wodzie.

4. Marchew

Sok z marchewki

Marchew jest kolejnym wielkim sojusznikiem dla wszystkich tych, którzy próbują uzyskać obniżenie poziomu kwasu moczowego.

Warzywo to doskonale nadaje się do prawie każdego rodzaju potrawy, a jej właściwości dla Twojego organizmu obejmują między innymi eliminowanie kryształów powstających podczas krystalizowania kwasu moczowego, co naturalnie obniża jego poziom.

Możesz spożywać marchew w postaci naturalnego soku, w tym celu połącz ją z burakami w sokowirówce lub w blenderze.

O czym należy pamiętać:

Należy również pamiętać, że spożywanie dziczyzny, produktów przetworzonych, anchois, sardynek i innych owoców morza, a także picie piwa zwiększy produkcję kwasu moczowego.

Upewnij się zatem, że będziesz unikał wymienionych powyżej produktów w swojej codziennej diecie, a szybko poczujesz korzystną różnicę, którą spowoduje obniżenie poziomu kwasu moczowego.

Należy zawsze postępować zgodnie z zaleceniami lekarza, stosować się do przepisanej przez niego terapii lekami i dodać do diety produkty korzystnie wpływające na Twoje zdrowie, takie jak wiśnie i owoce cytrusowe, na przykład grejpfruty. Są one bogate w witaminę C, niezwykle cenny składnik znakomicie wpływający na obniżenie poziomu kwasu moczowego.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Panahi Y, Kianpour P, Mohtashami R, Atkin SL, Butler AE, Jafari R, Badeli R, Sahebkar A. Efficacy of artichoke leaf extract in non-alcoholic fatty liver disease: A pilot double-blind randomized controlled trial. Phytother Res. 2018 Jul;32(7):1382-1387. doi: 10.1002/ptr.6073. Epub 2018 Mar 9. PMID: 29520889.
  • Carr AC, Maggini S. Vitamin C and Immune Function. Nutrients. 2017 Nov 3;9(11):1211. doi: 10.3390/nu9111211. PMID: 29099763; PMCID: PMC5707683.
  • Beyl RN Jr, Hughes L, Morgan S. Update on Importance of Diet in Gout. Am J Med. 2016 Nov;129(11):1153-1158. doi: 10.1016/j.amjmed.2016.06.040. Epub 2016 Jul 22. PMID: 27452679.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.