Japońska dieta: orientalna, odchudzająca i zdrowa
Czy kiedykolwiek słyszałeś, że japońska dieta to świetna metoda na utratę zbędnych kilogramów? Jeśli nie, to musisz wiedzieć, że wyniki wielu badań wyraźnie wskazują na zalety tego typu diety. Świeże produkty, małe porcje, warzywa, ryż i ryby… Wszystko to sprawia, że japońska dieta może pomóc Ci uzyskać wymarzoną wagę i sylwetkę. Czego więcej chciałbyś się dowiedzieć o diecie prosto z Japonii?
Japońska dieta i jej sekrety
1. Długowieczne społeczeństwo bez problemu otyłości
Statystyki wskazują, że ludzie w Japonii rzeczywiście żyją dłużej. Zjawisko to spowodowane jest nie tylko japońskim stylem życia, ale także dietą bogatą w takie przysmaki jak teriyaki czy sushi. Mimo że o Japończykach mówi się, że jest to naród pracoholików, wiedzą oni jak rozsądnie odpoczywać, korzystać z uroków natury, jakich technik relaksacyjnych używać i co jeść, by żyć zdrowo każdego dnia.
Łatwo zauważyć, że na japońskich ulicach praktycznie nie spotyka się osób z nadwagą. Rzeczywiście, w Japonii zaledwie 3% kobiet zmaga się z problemem otyłości, samo więc nasuwa się pytanie: jak oni to robią? Czy kluczem do sukcesu jest surowy łosoś? A może są to jednak ziarna sezamu, które uważa się za cudowny składnik dodający siły i energii? Jakakolwiek nie byłaby odpowiedź, prawdą jest, że Japończycy stosują po prostu kilka prostych zasad, które i Ty możesz stosować w swoim codziennym życiu.
2. Jak jedzą Japończycy?
- Dla Japończyków liczy się jakość, a nie ilość, dlatego też jedzą zawsze małe porcje i świeżo przygotowane potrawy. W japońskim jadłospisie nie ma miejsca na przetwarzaną żywność, tłuste potrawy i dania odgrzewane w mikrofalówce. Jedzenie musi być naturalne i świeże.
- W Japonii je się nie tylko ustami, ale również oczami. Liczy się nie tylko smak, ale też wygląd potraw. Dlatego też jedzenie należy celebrować i nie wolno się spieszyć, gdyż spożywanie posiłków ma być przyjemnością samą w sobie.
- Japończycy nie jedzą produktów mlecznych, unikają też pieczywa i mięsa. Ponad te produkty zdecydowanie bardziej cenią sobie: ryż, warzywa, owoce i ryby.
- Najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia jest śniadanie. Dzień rozpoczyna się od kilku różnych potraw będących kombinacją ryżu, warzyw, jajek i zup, obowiązkowo popitych zieloną herbatą.
Podstawowe produkty japońskiej diety
- Ryż: podstawa większości japońskich dań; preferowany jest ryż brązowy.
- Noodle: japońska specjalność występująca pod takimi postaciami jak udon, somen czy ramen. Różnią się od siebie grubością i sposobem przygotowania, natomiast wszystkie praktycznie nie zawierają węglowodanów. Mogą być świetnym uzupełnieniem diety bezglutenowej.
- Owoce: zwłaszcza jabłka fuji, mandarynki czy persymona. Brzmi smacznie, nieprawdaż?
- Ryby: na przykład makrela albo łosoś.
- Soja, kasza jaglana i tofu: są to bogate w wapń i proteiny produkty, świetnie zastępujące nabiał. Zmniejszają poziom cholesterolu, zapobiegają cukrzycy i zawierają przeciwutleniacze, są więc równie smaczne co zdrowe.
- Zielona herbata: obowiązkowo do każdego posiłku (i nie tylko).
- Warzywa: zwłaszcza bakłażan, fasolka mung, czerwona fasola, kapusta, grzyby, dynia, imbir, ziemniaki, pędy bambusa, rzodkiewka czy wodorosty.
Przykładowa orientalna dieta odchudzająca
Poniżej znajdziesz przykładowy jadłospis diety japońskiej, z uwzględnieniem najważniejszych jej zasad i produktów. Japońska dieta nie jest bardzo wymagająca: posiłki są łatwe do przygotowania, a do tego bardzo smaczne. Pamiętaj, że potrawy powinny być świeże, a równie ważne są walory estetyczne każdego dania i czerpanie przyjemności z jedzenia. Baw się kolorami i ciesz się każdym kęsem!
Poniższy jadłospis jest przeznaczony do stosowania co najmniej 10 dni w miesiącu. Dzięki temu utrzymasz swój organizm w dobrej kondycji i pozbędziesz się zbędnych kilogramów. Do dzieła!
Śniadanie
- mandarynka
- miseczka bulionu miso: jest to idealna zupa na śniadanie, dostarcza bowiem dużo energii, a prawie w ogóle nie zawiera tłuszczu. Do jej przyrządzenia potrzebne są Ci: bulion z tuńczyka, tofu, wodorosty, szczypiorek oraz miso (aromatyczna pasta sojowa). Wbrew pozorom składniki te można dość łatwo dostać w specjalnych sklepach.
- kubek zielonej herbaty
Lunch
- sushi z sosem sojowym
- miseczka makaronu z grzybami
- jabłko
- kubek zielonej herbaty
Obiad
- taca sushi z różnych rodzajów ryb z sosem sojowym i wasabi (uważaj na nie, bo choć wygląda jak awokado to jest bardzo pikantne!)
- miseczka brązowego ryżu
- pomarańcza
- kubek zielonej herbaty
Japońska dieta to jednak nie wszystko: pamiętaj również, że w innych aspektach również warto podążać za japońskim stylem życia. Spróbuj medytacji, spaceruj lub wybierz rower zamiast samochodu, żyj chwilą i ciesz się nawet z małych rzeczy.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Hehemann, J. H., Correc, G., Barbeyron, T., Helbert, W., Czjzek, M., & Michel, G. (2010). Transfer of carbohydrate-active enzymes from marine bacteria to Japanese gut microbiota. Nature. https://doi.org/10.1038/nature08937
- ISHIHARA, K., MIYAKE, S., MIYASITA, A., & MIYATA, Y. (1988). Comparisons of sleep-wake habits of morning and evening types in Japanese worker sample. Journal of human ergology, 17(2), 111-118. https://www.jstage.jst.go.jp/article/jhe1972/17/2/17_2_111/_article/-char/ja/
- Kanazawa, M., Yoshiike, N., Osaka, T., Numba, Y., Zimmet, P., & Inoue, S. (2002). Criteria and classification of obesity in Japan and Asia‐Oceania. Asia Pacific journal of clinical nutrition, 11, S732-S737. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1046/j.1440-6047.11.s8.19.x
- Malik, V. S., Sudha, V., Wedick, N. M., RamyaBai, M., Vijayalakshmi, P., Lakshmipriya, N., … & Li, R. (2019). Substituting brown rice for white rice on diabetes risk factors in India: a randomised controlled trial. British Journal of Nutrition, 121(12), 1389-1397. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31006420
- Friedman, M., & Brandon, D. L. (2001). Nutritional and health benefits of soy proteins. Journal of Agricultural and Food Chemistry, 49(3), 1069-1086. https://pubs.acs.org/doi/abs/10.1021/jf0009246
- Suzuki, Y., Miyoshi, N., & Isemura, M. (2012). Health-promoting effects of green tea. Proceedings of the Japan Academy, Series B, 88(3), 88-101. https://www.jstage.jst.go.jp/article/pjab/88/3/88_3_88/_article/-char/ja/