Jakie wady ma dieta witariańska? Sprawdź, zanim zaczniesz

Opowiemy Ci o głównych wadach surowej diety, dość restrykcyjnej opcji, która stała się modna w ostatnich latach. Czy jednak jest bezpieczna?
Jakie wady ma dieta witariańska? Sprawdź, zanim zaczniesz
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Dieta witariańska charakteryzuje się tym, że pozwala tylko na spożywanie surowej żywności, co ma wiele niedobrych konsekwencji dla naszego zdrowia. W rzeczywistości surowa dieta to bardzo restrykcyjny wzór żywienia, coś, czego nie zalecają eksperci.

Aby zapewnić spełnienie wymagań żywieniowych Twojego organizmu, nie ma nic lepszego niż zróżnicowana dieta obejmująca wiele różnych pokarmów.

Należy zauważyć, że trzeba zachować ostrożność, jeśli chodzi o mody w dziedzinie żywienia. Wiele z wykonywanych praktyk może być szkodliwych dla organizmu, a nawet wręcz niebezpiecznych.

Jakie wady ma dieta witariańska

Przede wszystkim należy zauważyć, że spożywanie surowej żywności może nie być najwłaściwszym sposobem na zwiększenie wykorzystania zawartych w niej składników odżywczych. Podczas gotowania błonnik w żywności ulega zmiękczeniu, co poprawia dostępność węglowodanów i wielu innych składników.

W końcu błonnik w swojej surowej postaci może działać jako środek antywodżywczy. Wprawdzie wykazano, że przynosi korzyści dla zdrowia jelit, ale nie wszystkie one wynikają z jego spożycia na surowo.

Ponadto proces gotowania zmniejsza ryzyko obecności niebezpiecznych drobnoustrojów. Większość patogenów ginie pod wpływem wysokich temperatur, co zapobiega powstawaniu chorób.

Spożywanie niektórych surowych produktów, takich jak surowe jaja, może prowadzić do salmonellozy. Ta bakteria powoduje ciężkie objawy trawienne. W rzeczywistości ostrzega przed tym badanie opublikowane w International Journal of Environmental Research and Public Health.

Możliwe jest nawet, że niektóre toksyny są inaktywowane lub eliminowane dzięki mechanizmom termicznym. Możemy tu wyróżnić szkodliwe związki takie jak kardol czy kwas anakardiowy. To samo dotyczy linamarinu obecnego w manioku.

Gotowanie może nawet zmniejszyć niekorzystne działanie saponin zawartych w niektórych roślinach strączkowych. Jak podkreśla badanie opublikowane w Toxicon, elementy te pełnią w roślinach funkcję obronną przed patogenami, ale nie są zdrowe dla ludzi.

bakterie salmonelli
Bakterie powodujące salmonellozę znajdują się w surowej żywności, takiej jak jaja. To samo ryzyko przypisuje się innym mikroorganizmom, takim jak E. coli.

Czy są jakieś zalety diety surowej żywności?

Oczywiście ta dieta ma nie tylko wady. Dieta witariańska ma również pewne pozytywne aspekty, takie jak większa obecność warzyw w codziennych posiłkach.

W takich przypadkach zwykle unika się olejów niskiej jakości do procesów gotowania, dzięki czemu uzyskuje się poprawę stanu składu ciała i niższą gęstość energetyczną przetworów.

Możesz również przeczytać ten artykuł: Dieta pionowa: co to jest i jakie są jej wady?

Surowa dieta wegańska i surowa dieta wszystkożerna

Istnieją dwa różne rodzaje diet witariańskich: witariańska dieta wegańska i witariańska dieta wszystkożerna.

Zasadniczo istnieją dwa główne podejścia do surowej diety: jedno pozwala na spożywanie pokarmów pochodzenia zwierzęcego, a drugie nie. Biorąc pod uwagę możliwość wyboru, bardziej wskazana byłaby druga opcja.

Oczywiste jest, że ryzyko niedoboru żywieniowego będzie wyższe w przypadku surowej diety wegańskiej, ale surowa dieta wszystkożerna ma wysokie ryzyko mikrobiologiczne. Nie jest to najbardziej wskazane, gdy mamy na celu utrzymanie dobrego stanu zdrowia.

Produkty pochodzenia zwierzęcego zawsze wymagają obróbki termicznej, aby były bezpieczne do spożycia.

Gotowanie mięs zapewnia ich bezpieczeństwo oraz zapobiega skażeniom i zatruciom pokarmowym. Ponadto, nawet jeśli nie pojawią się żadne oznaki, powtarzające się spożywanie bakterii chorobotwórczych może zmienić skład mikroflory, wpływając w ten sposób na trawienie składników odżywczych, a nawet je uniemożliwiając.

Natomiast w przypadku surowej diety wegańskiej należy zauważyć, że istnieje wysokie ryzyko deficytu żywieniowego. Z jednej strony nie będzie łatwo włączyć pokarmy, aby zapewnić spełnienie zapotrzebowania na białko. Z drugiej strony wiele niezbędnych składników odżywczych znajduje się w znacznych ilościach tylko w żywności pochodzenia zwierzęcego (takich jak witamina B12, DHA i witamina D).

Aby zapobiec zmianom fizjologicznym, w takich przypadkach, oprócz rozwijania skutecznego wzorca żywieniowego, najlepiej zdecydować się na suplementację. Na rynku dostępne są różne produkty, które mogą pomóc w zapobieganiu deficytom. W takich przypadkach najlepiej skorzystać z pomocy specjalisty.

dieta surowa dieta surowe mięso
Surowe mięso stanowi wysokie biologiczne ryzyko zatrucia pokarmowego. Zawiera bakterie, które mogą zatruć organizm.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Dieta wegetariańska dla pacjentów z cukrzycą: wskazówki dotyczące planowania?

Dieta witariańska nie jest najlepszą opcją

Surowa dieta ma kilka wad, nawet jeśli opiera się na produktach zarówno roślinnego jak i zwierzęcego pochodzenia. Właściwie wszystkie restrykcyjne wzorce żywieniowe są w większości przypadków nieodpowiednie.

Zamiast tego najlepiej wybrać plany dietetyczne, które obejmują wszystkie grupy żywności i dopuszczają różne metody gotowania. W ten sposób wykorzystanie składników odżywczych zostanie zmaksymalizowane.

Jeśli chodzi o gotowanie żywności, należy również wziąć pod uwagę kilka kwestii. Nie wszystkie mechanizmy w równym stopniu wykorzystują wartości odżywcze żywności.

Pierwszeństwo należy dać mniej agresywnym metodom gotowania i tym, które nie wymagają dużej ilości tłuszczu. W przeciwnym razie dzienna gęstość energii w diecie może wzrosnąć, co będzie miało negatywny wpływ na stan składu ciała.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Gill SK, Rossi M, Bajka B, Whelan K. Dietary fibre in gastrointestinal health and disease. Nat Rev Gastroenterol Hepatol. 2021;18(2):101-116. doi:10.1038/s41575-020-00375-4
  • Keerthirathne TP, Ross K, Fallowfield H, Whiley H. Reducing Risk of Salmonellosis through Egg Decontamination Processes. Int J Environ Res Public Health. 2017;14(3):335. Published 2017 Mar 22. doi:10.3390/ijerph14030335
  • Zaynab M, Sharif Y, Abbas S, et al. Saponin toxicity as key player in plant defense against pathogens. Toxicon. 2021;193:21-27. doi:10.1016/j.toxicon.2021.01.009

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.