Jakie cechy charakterystyczne ma osoba samolubna?

Czy wiesz, że egoizm może być w niektórych przypadkach usprawiedliwiony? Bycie kimś, kto potrafi zarządzać sobą, umie wyznaczać granice i uważa na to, jak spędza czas, nie jest złe. Wszystko sprowadza się do umiarkowania.
Jakie cechy charakterystyczne ma osoba samolubna?
Elena Sanz

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 04 lipca, 2023

Czy potrafisz stwierdzić, że dana osoba jest samolubna, gdy masz z nią do czynienia? Czy masz czasem podejrzewania, że ty jesteś taka osobą?

Charakterystyczne cechy ludzi egocentrycznych łatwo wykryć. Utrzymywanie relacji jest dla tych ludzi często skomplikowane, ale bycie samolubnym ma też pewne zalety.

Hiszpański dramaturg Jacinto Benavente zwykł mawiać, że ludzie powinni być trochę chciwi na własne potrzeby, aby ulepszyć otaczający ich świat. W dzisiejszym artykule dowiesz się, jak rozpoznać samolubną osobę i zbadać, kiedy to przekracza akceptowalne granice.

Co to jest egoizm?

Zacznijmy od jego zdefiniowania. The Merriam-Webster definiuje egoizm jako „nadmierną lub wyłączną troskę o siebie: poszukiwanie lub koncentrowanie się na własnej korzyści, przyjemności lub dobrobycie bez względu na innych”.

Samolubna osoba nie tylko nie lubi się dzielić, ale chce wszystkiego dla siebie. Można sobie wyobrazić wiele konfliktów w jej związkach. Dzieje się tak, ponieważ dzielenie się i hojność są podstawą współpracy z innymi.

Zabawne, ale egoizm dostrzegamy tylko u innych. W rzeczywistości większość ludzi usprawiedliwia swoje egoistyczne postawy, narzekając na egocentryzm innych.

Czym wyróżnia się samolubna osoba

Teraz wiesz trochę więcej o tym, czym jest egoizm, więc prawdopodobnie już wiesz, jak zidentyfikować samolubną osobę. Sprawdź niektóre z najważniejszych cech poniżej i zobacz, czy po ich przeczytaniu przychodzi Ci na myśl konkretna osoba.

Chciwa osoba.
Osoba samolubna będzie bardzo przywiązana do pieniędzy, a zatem również chciwa.

Egoista zawsze stara się wykorzystać innych

Samolubni ludzie nie mają nic przeciwko deptaniu otaczających ich osób, aby dostać to, czego chcą. I nieważne, czy chodzi o to, by wydać mniej pieniędzy, czy wykorzystać sytuację, aby awansować w pracy. W końcu jedyne, co się dla nich liczy, to oni sami, ich własne uczucia.

Nigdy się nie dzieli

Samolubna osoba dzieli się tylko wtedy, gdy nie ma wyboru i wcale jej się to nie podoba. Rzadko kiedy coś komuś pożycza i zawsze znajdzie wymówkę, żeby tego nie robić.

Samolubna osoba jest ekspertem w manipulacji

Manipulacja to poważny problem, a relacje z osobą egoistyczną zazwyczaj źle się kończą. Dzieje się tak dlatego, że myśli tylko o sobie i głównie wykorzystuje innych.

Brak jej empatii

Samolubna osoba nie dba o innych, ponieważ brakuje jej empatii. Jest więc przeciwieństwem pokory i wręcz jest przekonana, że świat kręci się wokół niej. Kierowana swoją zarozumiałością uważa, że inni mają szczęście, robiąc dla niej różne rzeczy.

Egoista jest nieufny wobec innych

Ta cecha jest trochę zabawna. Ludziom samolubnym brakuje empatii i wykorzystują innych dla własnej korzyści, przez co są dość nieufni. Może to być jednak tylko pretekst do usprawiedliwienia ich działań.

Czy są jakieś zalety bycia egoistą?

Bycie samolubem ma swoje zalety i w określonych sytuacjach powinieneś myśleć o tylko sobie. Rzeczywiście, są chwile, kiedy musisz nadać priorytet własnym uczuciom i podejmować decyzje na ich podstawie.

Spójrzmy na kilka przykładów:

  • Zdrowy egoizm pomaga wyznaczyć granice, ponieważ niektórzy nie wiedzą o ich istnieniu i nawet nie zdają sobie sprawy, że ktoś może ich wykorzystywać. Bycie samolubnym zapobiegnie takim przypadkom.
  • Poszanowanie własnych priorytetów jest zdrowe. W rzeczywistości sprawy mogą się źle skończyć, jeśli tego nie zrobisz. Zawsze najpierw musisz zadbać o siebie.
  • Będziesz pracować lepiej, będziesz bardziej pewny siebie w pracy, a nawet osiągniesz stanowiska kierownicze, gdy twój egoizm jest zdrowy. Dzieje się tak dlatego, że nie będziesz się bać poprosić o awans, jeśli na niego zasłużysz. Przekażesz także postawę pewności siebie pozostałym współpracownikom.
  • Dbanie o swoje ciało i umysł oraz ustalanie priorytetów dla swoich potrzeb nie czyni cię złym człowiekiem. Wręcz przeciwnie! Istnieje coś takiego jak zdrowy egoizm.
Osoba wyznaczająca granice.
Nauka mówienia „nie”  wchodzi w zakres pozytywnego zarządzania egoizmem.

Zarządzanie egoizmem

Jak widzisz, pewna doza egoizmu może być pozytywna, a nawet zdrowa.

W rzeczywistości poczucie komfortu i spokoju ducha może prowadzić do lepszych relacji i spełnienia zawodowego. Równowaga jest jednak kluczowa, dobrze jest być trochę samolubnym, po prostu upewnij się, żeby to nie wymknęło się spod kontroli.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Almeida, T. D., & Dourado, L. M. (2018). Consideraciones sobre el amor, los celos y el egoísmo: una revisión integrativa de la literatura brasileña. Boletim-Academia Paulista De Psicologia38(95), 179-190.
  • Lluch Llopis, Ú. (2020). Una aproximación a la ética de Schopenhauer. Las nociones de egoísmo y compasión.
  • Pinilla-Rodríguez, D., & Sánchez-Recio, P. (2020). El egoísmo en el pensamiento de Thomas Hobbes. Interpretación y racionalidad cooperativa. Cinta de moebio, (69), 241-254.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.