Jak zrobić łańcuchy przeciwdeszczowe i jakie są ich zalety?

Łańcuchy przeciwdeszczowe są piękne, wydają kojący dźwięk i mogą pomóc w podlewaniu roślin. Dowiedz się, jak je wykonać i udekorować swój ogród.
Jak zrobić łańcuchy przeciwdeszczowe i jakie są ich zalety?

Ostatnia aktualizacja: 11 września, 2022

Łańcuchy przeciwdeszczowe pochodzą z Japonii, mają różne modele i wzory, i wszystkie są godne podziwu. Ich głównym celem jest odprowadzanie wody, która spływa z dachu domu podczas deszczu. Woda spływa do wiadra i służy do podlewania roślin lub jako dekoracja.

Faktem jest, że ponieważ przyciągają wzrok, stały się popularne również w innych krajach. Jeśli chcesz stworzyć własne łańcuchy przeciwdeszczowe, w tym artykule podpowiemy Ci, jak je wykonać i jakie są ich zalety.

Jak zrobić łańcuchy przeciwdeszczowe?

Jest tylko jedna rzecz, która ogranicza tworzenie łańcuchów przeciwdeszczowych: twoja wyobraźnia. Każdy materiał, który jest wodoodporny, może służyć do stworzenia dzieła sztuki. Całkiem serio. Wszystko, o czym pomyślisz, działa, o ile spełnia swoją główną funkcję, czyli odprowadzanie wody deszczowej.

Możesz je wykonać z miedzi, plastiku, kutego żelaza, aluminium lub dowolnego innego materiału, który masz do dyspozycji. Oto kilka oryginalnych pomysłów, które mogą służyć jako inspiracja.

Japoński ogród
W ogrodach w stylu japońskim łańcuchy przeciwdeszczowe znajdują sprzyjające otoczenie, do którego się dopasowują, jednocześnie się wyróżniając.

1. Małe wiaderka z wodą

Chodzi o to, aby pozyskać małe wiaderka z wodą tej samej wielkości, które połączone łańcuszkiem można zawiesić w rynnie dachu. Innym podobnym pomysłem jest zaprojektowanie maleńkich doniczek, które zalewane kroplami deszczu dają piękny efekt wizualny.

Możesz również przeczytać ten artykuł: Szklane butelki z recyklingu w roli dekoracji

2. Kamienie

Czas iść na plażę i pozbierać piękne kamienie o różnych kolorach i rozmiarach! Wszystkie będą dla pracować na efekt.

Wystarczy połączyć je łańcuszkiem lub ładnym splotem drucianym. Możesz owinąć drut wokół kamienia lub kupić urządzenie, które pozwoli ci przebić kamień i stworzyć łańcuch.

3. Splątane sztućce

Jeśli lubisz dźwięk poruszających się obiektów i deszczu, ten pomysł jest świetny. Wszystko, co musisz zrobić, to wziąć stare sztućce i splątać je ze sobą, tworząc łańcuszek. Sprawiają wrażenie, jak w Alicji w Krainie Czarów.

4. Kolorowe szklane butelki

Czy kiedykolwiek słyszałeś odgłos deszczu uderzającego w szklaną butelkę? Wiele osób uważa to za relaksujący dźwięk.

Jeśli jesteś jedną z tych osób, spodoba ci się pomysł zbierania szklanych butelek w różnych kolorach. Tylko uważaj, aby nie pozostawić pęknięć na krawędziach butelek podczas ich cięcia, kiedy wykonujesz dekorację.

Zalety łańcuchów przeciwdeszczowych

Poniżej wymienimy kilka powodów, dla których warto mieć łańcuchy przeciwdeszczowe i zainstalować je w przednich lub tylnych rogach domu (lub w dowolnym miejscu w ogrodzie).

Stanowią piękną dekorację

Łańcuchy przeciwdeszczowe są dość atrakcyjne, gdy projektant jest kreatywny lub ma artystyczną duszę. Pamiętaj też, że możesz je kupić i zrobić projekt, który wymaga bardziej szczegółowych narzędzi.

Na rynku istnieje nieskończony wybór pomysłów. Decyzja, który z nich jest najlepszy, może zająć cały dzień.

Łańcuchy przeciwdeszczowe wytwarzają kojący dźwięk

Aby łańcuchy przeciwdeszczowe wydawały dźwięk, materiał, z którego są wykonane, musi być jednolity. Dzięki temu nie będzie wątpliwości, że kiedy spadną na nie krople lub spłynie kaskadą wody, będzie słychać kojący dźwięk.

Podlewają rośliny

Możesz umieścić swoje rośliny doniczkowe pod łańcuchami deszczowymi, aby były zasilane wodą deszczową. To bardzo pomocny sposób, gdy roślina jest delikatna.

Pamiętaj też, że nie tylko czerpiesz korzyści z wody, ale także oszczędzasz zasoby konwencjonalnego systemu nawadniania.

Łańcuchy przeciwdeszczowe w ogrodzie
Walory łańcuchów przeciwdeszczowych są nie tylko estetyczne. Służą również do kierowania wody do roślin.

Łańcuchy przeciwdeszczowe nie przeszkadzają

Jako łańcuch, który zwykle zawiesza się w rogach dachu domu, nie tylko zajmuje niewiele miejsca, ale też nie przeszkadza. Należy tylko pamiętać, aby od czasu do czasu je czyścić, aby wysuszyć nagromadzoną wodę i zapobiec rozwojowi pleśni lub złożeniu jaj przez owady.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Dekoracja morska: kluczowe elementy

O czym należy pamiętać

Przed zakupem lub zaprojektowaniem łańcuchów przeciwdeszczowych należy wziąć pod uwagę rodzaj klimatu w swoim regionie. Jeśli często pada, dobrze byłoby mieć łańcuchy, których materiały są mocne i odporne na wyładowania atmosferyczne.

Nie zaniedbaj również systemu odwadniającego. Myślenie o tym, gdzie woda ostatecznie spadnie, jest bardzo ważne. Należy pamiętać, że zbyt duży kontakt z wodą może uszkodzić fundamenty domu, zwłaszcza jeśli podłoga jest wykonana z drewna.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.