Jak zorganizować dom, aby móc się w nim odnaleźć?

Jak zorganizować dom, aby móc się w nim odnaleźć?

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2023

Czy masz wrażenie, że Twój dom jest zawsze zagracony i zabałaganiony? W takim razie koniecznie poznaj nasze podpowiedzi, które pomogą Ci zorganizować dom.

Czasami musisz się porządnie natrudzić, aby zorganizować dom. Może Ci się wydawać, że pracy nie ma końca. Bez względu na to, jak dużo czasu poświęcasz na czyszczenie, masz wrażenie, że wszystko błyskawicznie się brudzi, a w Twoim domu zawsze panuje bałagan.

Nie ma jednej strategii, która pomoże Ci zorganizować dom. Wszystko zależy od Twojej osobowości. Jednak niektóry podpowiedzi są kluczowe, a stosowanie się do nich pomoże Ci osiągnąć upragniony porządek.

Zanim zaczniesz próbować zorganizować dom

Przede wszystkim na samym początku musisz zidentyfikować miejsca w domu, które najbardziej Cię irytują. Przeanalizuj je dokładnie i postaraj się wymyślić ewentualne rozwiązania problemów, które się w nich pojawiają. Nie próbuj organizować całego domu na raz. Poświęć czas każdemu miejscu z osobna. Zajmij się nimi jedno po drugim, nawet jeśli zajmie Ci to kilka dni.

Poza tym zarówno Ty, jak i cała Twoja rodzina, musicie wytrwać w raz podjętych decyzjach, aby nie popaść ponownie w spiralę dezorganizacji. Pamiętając o tych założeniach, możesz spróbować wprowadzić w życie następujące wskazówki, które pomogą Ci zorganizować Twój dom.

1. Nie gromadź rzeczy, których nie potrzebujesz

Z pewnością w Twoich szafach lub pudełkach znajduje się wiele rzeczy, których już nie używasz. Dzieje się tak, ponieważ często odkładasz do nich przedmioty, mając nadzieję, że jeszcze ich użyjesz, lub żywiąc do nich sentyment.

Przechowujesz książki, ornamenty, dokumenty, stare ubrania, a nawet płyty, których już nie słuchasz, bo obecnie najczęściej słuchamy muzyki z naszych telefonów komórkowych.

Mężczyzna pakujący rzeczy do pudełka - jak zorganizować dom?
Szafy są często pełne rzeczy, które przechowujemy “na wszelki wypadek”. Jeżeli nie używasz czegoś, nadszedł czas, aby się tego pozbyć.

Wszystkie te rzeczy, których już nie używasz, ale je gromadzisz, zajmują miejsce, które mogłabyś wykorzystać w innym celu lub które mogłabyś uporządkować. Jeśli coś znajduje się w pudełku lub szafie, to z dużym prawdopodobieństwem zostanie tam na długi czas, zabierając potrzebne miejsce.

Będziesz się na to napotykała podczas każdej próby zorganizowania domu i będziesz to jedynie przechowywała przez miesiące lub lata. Dlatego też najlepiej byłoby się pozbyć takich niepotrzebnych przedmiotów.

Jeżeli ktoś daje Ci prezent lub kupujesz sobie coś nowego, od razu pozbądź się czegoś starego. Oddaj to osobom potrzebującym, przyjaciółce lub wyrzuć, jeśli nie działa. Nie trzymaj tego “na wszelki wypadek”.

Ten artykuł może Cię również zainteresować: Tablica organizacyjna w kuchni – jak ją zrobić szybko i łatwo?

2. Jeśli chcesz zorganizować dom, odkładaj rzeczy na swoje miejsce

Każdego dnia w Twoim domu pojawia się wiele przedmiotów, od kluczy i portfela po zakupy, pocztę lub walizki. Znajdź na wszystko odpowiednie miejsce, bez względu na to, czy Twoja rodzina zabiera część z tych rzeczy wychodząc.

Wieszaki na klucze
Pilnuj, aby zawsze zostawiać klucze i portfel w tym samym miejscu.

Na przykład możesz umieścić wieszak na klucze obok drzwi lub stworzyć półkę na listy albo gazetownik na magazyny. Nie pozwól, aby wszystko zbierało się na stole lub krześle.

“Każda minuta spędzona na organizowaniu to zaoszczędzona godzina.”

-Benjamin Franklin-

3. Przechowuj rzeczy zgodnie z częstotliwością ich używania

Uporządkuj swoje szafy i szuflady w inteligentny sposób. Upewnij się, że masz na wyciągnięcie ręki te rzeczy, których używasz każdego dnia. Możesz przechowywać to, czego używasz rzadziej, na półce, której jesteś w stanie dosięgnąć jedynie stając na krześle.

Jeżeli będziesz mieszała rzeczy, których używasz rzadko z tymi, których używasz często, zapewne będziesz musiała wszystko wyciągnąć, gdy będziesz czegoś szukała.

4. Aby zorganizować dom, podziel swoje szuflady i półki

Nie przechowuj wszystkich rzeczy pomieszanych ze sobą w szufladach i na półkach. Użyj przegródek, aby je od siebie oddzielić.

Szuflada z przegródkami - jak zorganizować dom?
Używanie przegródek do szuflad pomaga zachować porządek.

Dzięki temu lepiej wykorzystasz dostępną przestrzeń i nie będziesz mieszała ze sobą różnych przedmiotów.

“We wszystkich szufladach w Twoim domu powinny znajdować się przegródki.”

-Christopher Lower-

5. Nie układaj gór z rzeczy na stole

Jedną z największych pokus stanowi odkładanie wszystkich rzeczy na stół. Chociaż zapewne masz zamiar położyć je tam tylko na chwilę, to koniec końców stół zawsze staje się zagracony. Załóż sobie, że nie może do tego dojść. Jeżeli Ci się nie uda wytrwać w swoim postanowieniu, postaraj się zablokować w jakiś sposób dostęp do stołu.

Bałagan na stole
Wiele osób ma tendencję do składowania na stole rzeczy, które mają zamiar później odłożyć. Jednak nigdy do tego nie dochodzi.

Julie Isaac, autorka bloga Our Uncluttered Home, zaleca postawić na stole kwiaty lub niewielkie dekoracje. Możesz nawet mieć rozstawione na stole nakrycia gotowe do jedzenia, byleby tylko nie kłaść na nim niczego, co go zagraci.

6. Nie kupuj organizatorów póki nie wyrzucisz wszystkiego, czego nie potrzebujesz

Zanim kupisz pudełka lub mebel do przechowywania, upewnij się, że pozbyłaś się już wszystkich rzeczy, które nie są Ci potrzebne. Jeżeli będziesz miała więcej przestrzeni do przechowywania niż potrzebujesz jej w rzeczywistości, zapewne koniec końców zgromadzisz wiele niepotrzebnych rzeczy. Tym samym wywołasz kolejny problem organizacyjny.

7. Jeśli chcesz dobrze zorganizować dom, rozdzielaj zadania pośród domowników

Jeżeli członkowie Twojej rodziny nie pomagają Ci jeszcze w obowiązkach domowych, przydziel każdemu z nich zadania związane ze sprzątaniem. Ktoś powinien zbierać talerze ze stołu, inna osoba powinna je myć, a kolejna – odkładać na ich miejsce.

Kalendarz na stole
Planowanie obowiązków domowych to doskonały sposób na upewnienie się, że w domu zawsze panuje czystość i porządek.

Jedna osoba czyści łazienki, a inna – kuchnię. Poza tym każdy powinien być odpowiedzialny za sprzątanie własnego pokoju i słanie swoich łóżek.

Ta zasada musi być ściśle przestrzegana. Jeśli jeden członek rodziny nie będzie postępował zgodnie z jej założeniami, inni mogą również znaleźć wymówkę, aby nie wypełniać swoich obowiązków.

Ten artykuł może Cię również zainteresować: Dowiedz się, jak wykonać własnoręcznie proste organizery na ubrania!

8. Odkładaj rzeczy gdy skończysz ich używać

Wiele osób posiada wygodny, ale bardzo zły nawyk: odkładanie rzeczy na później. Jednak wiąże się z nim pewien problem: to “później” nigdy nie nadchodzi. Dlatego też powinnaś pilnować, aby Twoje dzieci zbierały zabawki od razu po zakończeniu zabawy.

Nie pozwalaj im zostawiać naczyń na stole, gdy skończą jeść i myj garnki oraz sztućce od razu po zakończeniu gotowania. Zadania, które przydzielasz każdemu członkowi rodziny, muszą być wykonywane od razu, a nie później.

9. Nie gromadź wieszaków na ubrania

Za każdym razem, gdy przynosisz do domu ubrania z pralni lub kupujesz nowe, w Twoim domu może znaleźć się nowy wieszak.

Wieszaki
Zgromadzone wieszaki na ubrania zajmują jedynie miejsce w szafie, które mogłabyś wykorzystać do przechowywania innych rzeczy.

Tym samym nawet nie zauważysz kiedy zgromadzisz więcej wieszaków niż ubrań, a z każdym dniem Twoja szafa będzie coraz ciaśniej wypakowana. Oddawaj wieszaki do pralni lub do recyklingu.

10. Nie wykorzystuj garażu lub strychu do gromadzenia wszystkiego

Osoby mieszkające w domu z garażem lub strychem często wykorzystują je do przechowywania nieużywanych rzeczy. Jednak postępując w taki sposób błyskawicznie zagracisz te pomieszczenia, zamieniając je w niezorganizowane przestrzenie, których nie chcesz mieć.

Zagracony garaż
Garaż czy strych to przydatne miejsca. Dlatego nie powinnaś traktować ich jak “graciarnię”.

Po prostu pozbywaj się starych rzeczy, jak już wytłumaczyliśmy wcześniej. Twój garaż i strych również stanowią część domu. Dlatego też nie powinnaś przekształcać ich w magazyn.

11. Poświęć jeden dzień w roku na organizację całego domu

Nawet jeśli będziesz stosowała najlepsze strategie w celu organizacji swojego domu, w którymś momencie i tak pojawi się bałagan. Nie ma znaczenia, czy czujesz, że Twój dom jest w końcu zorganizowany w taki sposób, jak marzyłaś.

Właśnie dlatego powinnaś przeznaczyć jeden dzień w roku na sprawdzenie i upewnienie się, że nie zgromadziłaś niepotrzebnych rzeczy, że na Twoich półkach i w szufladach panuje porządek, a wszystko jest na swoim miejscu.

Teraz nadszedł czas na wielkie sprzątanie i organizację! Sprawdź każde miejsce i zdecyduj, od czego zaczniesz. Przekonasz się, że sama sobie później podziękujesz!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.