Jak zmniejszyć objawy fibromialgii: pięć nawyków

Jak zmniejszyć objawy fibromialgii: pięć nawyków

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Zdrowe nawyki mogą pomóc Ci zmniejszyć objawy fibromialgii i ochronią Cię przed wystąpieniem komplikacji. Czytając dzisiejszy artykuł poznasz najważniejsze z nich.

Fibromialgia to przewlekłe schorzenie, które charakteryzuje duży ból mięśni i kości. Wywołuje również między innymi przedłużające się epizody zmęczenia, punkty bolesne i zaburzenia snu. Jeśli chcesz dowiedzieć w jaki sposób możesz zmniejszyć objawy fibromialgii, koniecznie przeczytaj dalszą część tekstu.

Chociaż obowiązujące obecnie leczenie tego schorzenia obejmuje stosowanie określonych leków i terapii uzupełniających, to niektóre nawyki mogą przynieść sporą ulgę. Odgrywają istotną rolę w walce z bólem, dlatego ich stosowanie jest zalecane przez wielu lekarzy.

Na czym polega fibromialgia?

Fibromialgia to schorzenie, którego główny objaw stanowi długotrwały ból mięśni i kości. Pacjenci, którzy na nie cierpią, często odczuwają zmęczenie i nie są w stanie wykonywać wielu codziennych czynności.

Kobieta z bólem ręki u lekarza
Trudności w zmierzeniu skali bólu i zmęczenia utrudniają zdiagnozowanie fibromialgii.

Jednak eksperci uważają, że objawy tej choroby są subiektywne, ponieważ określanie ich skali natężenia za pomocą badań bywa niezwykle skomplikowane. W związku z brakiem obiektywnych badań umożliwiających wykrycie rozwoju tego zaburzenia, wielu lekarzy kwestionowało nawet jego istnienie.

Na szczęście w ostatnich latach przeprowadzono badania, które dały nam lepszy wgląd w tą chorobę i pomogły wypracować wytyczne stosowane w stawianiu diagnoz. Dzięki nim eksperci odkryli związki tej choroby z innymi zaburzeniami, takimi jak depresja czy bezsenność.

Powinnaś również przeczytać: Fibromialgia – łagodzenie objawów ziołami

Objawy fibromialgii

W dawnych czasach, aby zdiagnozować u danej osoby fibromialgię, lekarze badali tkliwe obszary nazywane “punktami bolesnymi”. Po ich naciśnięciu pojawiał się ból. Jednak obecnie nie odgrywają aż tak znaczącej roli w procesie diagnostycznym.

W dzisiejszych czasach lekarze biorą pod uwagę istniejące objawy oraz czas ich występowania. Dlatego też jeśli ból dręczy pacjenta od przynajmniej trzech miesięcy, lekarze zaczynają podejrzewać istnienie fibromialgii. Jednak aby poznać jej przyczynę muszą i tak wykonać dodatkowe badania.

Kliniczne objawy tego schorzenia mogą różnić się u każdego pacjenta, w zależności od jego wieku, obecnego stanu zdrowia i nawyków. Zazwyczaj jednak wyróżnia się:

  • Zmęczenie o średnim lub dużym natężeniu,
  • Zaburzenia snu,
  • Spanie przez dłuższy czas bez uczucia wypoczęcia,
  • Bóle głowy,
  • Depresję lub stany lękowe,
  • Problemy z koncentracją,
  • Tępy ból w dolnej części brzucha,
  • Trudności natury poznawczej.

Nawyki, które pomogą Ci zmniejszyć objawy fibromialgii

Istnieje wiele terapii i sposobów leczenia, które pomagają zmniejszyć objawy fibromialgii. Chociaż lekarze zazwyczaj przepisują odpowiednie leki, to kluczową rolę w zmniejszeniu częstotliwości i dotkliwości symptomów odgrywa wprowadzenie właściwych zmian w stylu życia.

1. Dobry sen

Pacjenci dotknięci tą chorobą mają większy problem z doświadczeniem spokojnego snu, który zapewnia odpoczynek. W związku z tym często wpadają w “błędne koło”, które wywiera znaczący wpływ na natężenie odczuwanego bólu. To z kolei uniemożliwia spokojny sen.

Śpiąca kobieta
Aby zaznać odpoczynku, musisz zadbać o właściwą higienę snu.

Dlatego też tak znaczącą rolę odgrywa podjęcie kroków, które wspierają zdrowy sen każdej nocy. Przede wszystkim warto usunąć z pokoju wszystko, co może nas rozpraszać, w tym telewizory i urządzenia elektroniczne. Poza tym można również wypróbować terapie relaksacyjne, takie jak:

  • Ciepła kąpiel przed pójściem do łóżka.
  • Medytacja i ćwiczenia oddychania.
  • Czytanie książki.
  • Sesje aromaterapeutyczne.

2. Zarządzanie stresem, które pomaga zmniejszyć objawy fibromialgii

Wiedza na temat tego, w jaki sposób zarządzać stresem, to jeden z kluczy prowadzących do zmniejszenia objawów fibromialgii. Ten stan emocjonalny może pogarszać ból i związany z nim dyskomfort. Dlatego też niezwykle ważne jest usunięcie źródeł stresu, bez względu na to, czy są one natury emocjonalnej, mentalnej czy też wiążą się z pracą.

Warto poświęcić kilka minut na:

  • Medytację,
  • Głębokie oddychanie,
  • Robienie czegoś relaksującego lub przyjemnego.

3. Regularne ćwiczenia fizyczne

Ból wydaje się zmniejszać możliwość ćwiczenia. Jednak wbrew przekonaniom wielu osób trening wywiera pozytywny wpływ na radzenie sobie z fibromialgią. Ćwiczenia fizyczne pomagają wzmocnić mięśnie i stawy. Poza tym zmniejszają także problemy z mobilnością.

Biegnąca para - jak zmniejszyć objawy fibromialgii?
Ćwiczenia wspierają układ mięśniwo-kostny.

Jednak ze względu na cechy typowe dla tego schorzenia ćwiczenia powinny być przeprowadzane pod nadzorem i dopasowane do stanu zdrowia pacjenta. Oto kilka sugestii:

  • Pływanie i ćwiczenia w wodzie,
  • Spacerowanie,
  • Jazda na rowerze,
  • Rozciąganie się w domu.

4. Zrównoważona dieta

Właściwa dieta to jeden z największych sprzymierzeńców w zmniejszaniu objawów fibromialgii. U wielu pacjentów cierpiących na to schorzenie występują również problemy ze strony układu pokarmowego, takie jak zespół jelita drażliwego (IBS). Dlatego też powinnaś zaplanować swoją dietę z pomocą lekarza lub dietetyka.

Ogólnie rzecz biorąc, eksperci zalecają pacjentom zmniejszenie spożycia kofeiny, przetworzonych i smażonych potraw, jak również produktów spożywczych bogatych w sól i cukry. Zamiast tego w posiłku powinny znajdować się:

  • Owoce i warzywa,
  • Chude mięsa i ryby,
  • Orzechy i nasiona,
  • Bezglutenowe zboża.

5. Sesje akupunktury, które zmniejszają objawy fibromialgii

W leczeniu fibromialgii można zastosować jedną z terapii niekonwencjonalnych: akupunkturę. Ta wschodnia technika polega na wkuwaniu w skórę igieł, aby pobudzić zmiany w krążeniu krwi, prowadząc do wywołania procesów leczniczych oraz zmniejszenia bólu.

Akupunktura
Istnieją dowody przemawiające za tym, że akupunktura może zmniejszać objawy fibromialgii.

Badania opublikowane w magazynie Journal of Rehabilitative Medicine sugerują, że u pacjentów z fibromialgią, którzy wypróbowali akupunkturę, odnotowano zmniejszenie bólu na co najmniej dwa lata w porównaniu z osobami, które jej nie stosowały. Kolejna podobna terapia alternatywna to akupresura.

Uwaga: Akupunktura może wywoływać ból, niewielkie krwawienie oraz sińce po każdej sesji. Właśnie dlatego należy udać się do eksperta w tej dziedzinie, ponieważ niepoprawnie wykonane zabiegi mogą być niebezpieczne.

Podsumowanie

Warto podkreślić, że eksperci zalecają również pacjentom cierpiącym na fibromialgię notowanie swoich objawów i stopnia ich rozwoju. Dzięki temu zarówno pacjent, jak i lekarz, będą w stanie zrozumieć jakie czynniki pogarszają ból.

Poza tym w przypadku pojawienia się jakichkolwiek komplikacji należy koniecznie jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Hegazi, M. O., & Micu, M. C. (2017). Fibromyalgia. In Comorbidity in Rheumatic Diseases. https://doi.org/10.1007/978-3-319-59963-2_11
  • Roizenblatt, S., Neto, N. S. R., & Tufik, S. (2011). Sleep disorders and fibromyalgia. Current Pain and Headache Reports. https://doi.org/10.1007/s11916-011-0213-3
  • Gupta, A., & Silman, A. J. (2004). Psychological stress and fibromyalgia: a review of the evidence suggesting a neuroendocrine link. Arthritis Research & Therapy. https://doi.org/10.1186/ar1176
  • Busch, A. J., Webber, S. C., Brachaniec, M., Bidonde, J., Bello-Haas, V. D., Danyliw, A. D., … Schachter, C. L. (2011). Exercise therapy for fibromyalgia. Current Pain and Headache Reports. https://doi.org/10.1007/s11916-011-0214-2
  • Rossi, A., Di Lollo, A. C., Guzzo, M. P., Giacomelli, C., Atzeni, F., Bazzichi, L., & Di Franco, M. (2015). Fibromyalgia and nutrition: What news? Clinical and Experimental Rheumatology. https://doi.org/10.1007/s00296-010-1443-0
  • Targino, R. A., Imamura, M., Kaziyama, H. H. S., Souza, L. P. M., Hsing, W. T., Furlan, A. D., … Neto, R. S. A. (2008). A randomized controlled trial of acupuncture added to usual treatment for fibromyalgia. Journal of Rehabilitation Medicine. https://doi.org/10.2340/16501977-0216

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.