Fibromialgia – łagodzenie objawów ziołami

· Styczeń 6, 2016
W połączeniu z tradycyjnym leczeniem niektóre zioła lecznicze mogą znacznie złagodzić objawy fibromialgii. Należy do nich między innymi pieprz cayenne, którego wysoka zawartość kapsaicyny pomaga zredukować ból.

Do dnia dzisiejszego nie znamy przyczyn zachorowalności na chorobę zwaną fibromialgia, więc należy do niej zastosować w pełni multidyscyplinarne podejście.

Wykorzystując dobre nawyki związane ze stylem życia, stosując się do zaleceń lekarza, przestrzegając właściwego odżywiania, oraz przyjmując specyfiki stworzone na bazie odpowiednio dobranych ziół o właściwościach leczniczych możesz uzyskać znaczącą poprawę komfortu codziennego funkcjonowania w takiej chorobie jaką jest fibriomialgia.

Fibromialgia – jakimi ziołami można złagodzić jej objawy?

Bóle w plecach

Być może zadajesz sobie pytanie, czy naprawdę istnieją jakieś zioła o właściwościach, które mogą pomóc Ci w przypadku tej choroby? Zakład Fizjologii na Uniwersytecie Federalnym Sergipe (w Brazylii) odkrył, że istnieje wiele różnych naturalnych sposobów na złagodzenie objawów fibromialgii.

Oczywiście należy zdać sobie sprawę z tego, że nie będą one w stanie uleczyć Cię do takiego stopnia, w którym będziesz mógł powrócić do swoich normalnych czynności bez żadnych oznak bólu i zmęczenia.

Te zioła lecznicze mogą jedynie pozwolić Ci na złagodzenie objawów fibromialgii, jeśli zostaną zastosowane w połączeniu z innymi lekami i terapiami leczniczymi takimi, jak leki na receptę, terapia prowadzona przez psychologia oraz przestrzeganie zaleceń dotyczących odżywiania się – dzięki czemu Twoja choroba stanie się nieco bardziej znośna na co dzień.

Zioła

Ale najpierw zobaczmy, w jaki sposób omawiane zioła mogą Ci pomóc:

  • Poprawa jakości snu.
  • Zmniejszenie objawów depresji.
  • Redukcja bólu.
  • Zmniejszenie sztywności stawów.
  • Redukcja stanu zapalnego.
  • Obniżenie poziomu niepokoju.
  • Zwalczanie uczucia zmęczenia.

Pora zatem wymienić najbardziej korzystne dla Ciebie zioła:

1. Hakorośl rozesłana (harpaphytum)

Roślina ta jest znana również pod swoją potoczną nazwą „czarciego pazura” lub „diabelskiego pazura”, można ją znaleźć w sklepach z naturalną żywnością oraz aptekach w postaci tabletek lub herbat ziołowych. Niemieckie Ministerstwo Zdrowia zaleca hakorośl wszystkim osobom uskarżającym się na bóle stawów, reumatyzm oraz artretyzm.

Roślina ta ma doskonałe działanie przeciwzapalne i znakomicie sprawdza się także przy łagodzeniu bólu. A wiesz, jaka jest jej najlepsza cecha? Jej stosowanie nie niesie za sobą żadnych skutków ubocznych, co jest prawdziwą rzadkością w przypadku stosowania leków tradycyjnych.

Pomaga również organizmowi szybciej zregenerować się po przebytym urazie, pomaga także łagodzić problemy związane z trawieniem i ogólnie funkcjonowaniem układu pokarmowego. Diabelski pazur znakomicie nadaje się dla osób, które dopadła fibromialgia, zwłaszcza jeśli przyjmują tę roślinę codziennie rano.

2. Dziurawiec zwyczajny

Roślina ta jest również znana jako zioło św. Jana. Dziurawiec cechuje się wysoką skutecznością w łagodzeniu w sposób naturalny uczucia smutku, zniechęcenia i łagodnej depresji wywołanej przez niektóre choroby takie, jak fibromialgia.

Poza tym napar z dziurawca dostarcza organizmowi sporej dawki kwasów organicznych, olejków eterycznych, keratyny, limonenu i taniny. Roślina ta jest prawdziwym cudem natury, dlatego też warto przyjmować ją codziennie w postaci naparu, rano i po południu.

3. Pieprz cayenne

Zielona herbata z cayenne

Ten akapit może wydać Ci się naprawdę zaskakujący. Powszechnie przyjmuje się, że pieprz cayenne powoduje stan zapalny, ale tak naprawdę jest to całkiem zdrowy składnik – szczególnie w połączeniu z czosnkiem, imbirem i nasionami gorczycy.

Zalety pieprzu cayenne wiążą się z jego wysoką zawartością kapsaicyny, która stymuluje uwalnianie przez organizm składników uśmierzających ból. Na pewno wiele razy słyszałeś o niektórych stosowanych miejscowo kremach oraz maściach o działaniu przeciwbólowym, które zawierają kapsaicynę.

Nie powinieneś więc się niczym martwic – po prostu wypij codziennie dwie szklanki naparu zawierającego pieprz cayenne.

Najlepszym sposobem wykorzystanie jego korzystnych właściwości leczniczych jest dodanie do zaparzonej i ostudzonej do temperatury pokojowej zielonej herbaty jednej szczypty pieprzu cayenne i kilku kropel soku z cytryny. Odstaw napój na kilka minut, a następnie dodaj do niego łyżeczkę miodu. Wypij napar, a wkrótce zobaczysz, jak dobrze się po nim poczujesz.