Jak wygląda zalecana opieka nad dzieckiem z zespołem Downa

Zalecana opieka nad dzieckiem z zespołem Downa powinna się rozpocząć w momencie postawienia diagnozy. Tak wiele jest do zrobienia!
Jak wygląda zalecana opieka nad dzieckiem z zespołem Downa

Napisany przez Ana Núñez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Rekomendowana opieka nad dzieckiem z zespołem Downa powinna rozpocząć się tuż po postawieniu diagnozy, gdyż od tego będzie w dużej mierze zależał rozwój jego zdolności. Ta choroba genetyczna ma cechy charakterystyczne widoczne przez całe życie, które wymagają wsparcia rodziny i porady na czas. Środowisko życia, które rodzice mogą zaoferować, jest bardzo ważne w sprawowaniu opieki nad dzieckiem z zespołem Downa.

To niezwykle istotne, ponieważ wspomaga jego rozwój intelektualny i ruchowy, który ma tendencję do wolniejszego postępu w porównaniu z dziećmi, które nie cierpią na tę chorobę. Z tego powodu chcielibyśmy odnieść się do zaleceń, które pomogą osiągnąć satysfakcjonującą stymulację na wczesnym etapie. Pomoże to tym dzieciom w naturalny sposób zintegrować się z życiem i uniknąć niektórych typowych problemów, które mogłyby wystąpić bez tej pomocy.

Opieka nad dziećmi z zespołem Downa – szczególne potrzeby

Osoby z tym schorzeniem cierpią na pewną niepełnosprawność intelektualną. Z tego powodu będą potrzebować wyrozumiałej rodziny, która będzie cierpliwie i pozytywnie wspierać ich rozwój. Wśród strategii ich wczesnej stymulacji i pomagania im w postępach z mniejszymi trudnościami znajdują się fizjoterapia, terapia logopedyczna i psychopedagogika.

Możesz być zainteresowany: Fizjoterapia dziecięca – na czym polega?

Fizjoterapia

Im szybciej dziecko zacznie ją wykonywać, tym lepiej. Ponieważ jest dzieckiem hipotonicznym, potrzebująe wzmocnienia napięcia mięśniowego. Siedzenie, raczkowanie i chodzenie zajmie mu trochę dłużej niż zdrowym dzieciom, ale ostatecznie osiągnie cel.

Zmiany w mechanizmach mózgowych zwykle powodują, że takie dzieci łatwo się rozpraszają, ale można to zrekompensować, szukając czynności z wizualnymi wskazówkami, które przyciągną ich uwagę. Ich słuch jest często zaburzony w mniejszym lub większym stopniu, a więc wzrok służy jako wzmocnienie, które pomaga im nauczyć się lepiej wyrażać siebie.

Psychopedagogika

Specjalistyczna uwaga, prowadzona przez psychologa dziecięcego, da satysfakcjonujące efekty w jego postępach. Emocjonalnie będzie dla niego wielkim wsparciem; w miarę postępów w nauce poczuje się bardziej niezależne i pewne siebie. Ponieważ trudności intelektualne mogą przechodzić od łagodnych do dość zaawansowanych, wskazane jest, aby opracować specjalny plan szkolny, niezależnie od tego, jaki rodzaj szkoły uznasz dla niego za najlepszy.

Dziewczynka. Rozwój dzieci z zespołem Downa.
Stymulacja dzieci z zespołem Downa powinna wykorzystywać różnorodne techniki wspomagające rozwój.

Terapie językowe

Konsultacje z logopedą lub fizjoterapeutą dadzą dziecku przewagę w rozwijaniu umiejętności komunikacyjnych. Umożliwi mu to skuteczną interakcję z innymi poprzez mowę. Aby skutecznie się z nim komunikować, instrukcje powinny być krótkie i proste. Dziecko przetwarza informacje wolniej, ale potrafi dobrze reagować, jeśli pracuje się nad jego mocnymi stronami. Większość z nich to bardzo czułe i towarzyskie dzieci.

Odżywianie

Odżywianie powinno być zróżnicowane i zbilansowane, jak u każdego innego dziecka. Powinno to zawsze być monitorowane przez specjalistę, w przypadku wystąpienia oznak problemów z karmieniem, które mogą uniemożliwić mu wykonywanie czynności jamy ustnej, takich jak żucie lub połykanie. Najpierw oferowane są miękkie tekstury, takie jak owsianka, a gdy dziecko nauczy się połykać stałe pokarmy, wypróbowane zostaną inne opcje.

Inne elementy opieki nad dzieckiem z zespołem Downa

Urodzenie się z tym zespołem implikuje pewne cechy fizyczne, o których musisz wiedzieć. Mogą również mieć problemy z niektórymi narządami i być podatne na pewne choroby, które zostały udokumentowane przez lata. Z tych danych i statystyk wynika, że zalecana opieka nad dzieckiem z zespołem Downa w odniesieniu do jego stanu zdrowia jest jaśniejsza. Można je nawet wdrożyć zapobiegawczo.

Okresowe sprawdzanie słuchu dziecka

Regularne kontrole słuchu są ważne, ponieważ dzieci z zespołem Downa mają zwykle wąskie kanały słuchowe i są podatne na powtarzające się zapalenie ucha. Średni ubytek słuchu szacuje się na 60-70%.

Monitoruj funkcję tarczycy

Istnieje ścisły związek między zaburzeniami tarczycy a zespołem Downa, którego nie można przeoczyć. Około 45% z tych dzieci ma to lub może rozwinąć się w przyszłości, dlatego konsultacja z endokrynologiem powinna być rutynowa.

Odwiedź dentystę

W celu zapobiegania chorobom przyzębia, które są częste u dzieci z zespołem Downa, wizyta u dentysty jest tak samo ważna jak wizyta u pediatry. Koniecznie należy zająć się zdrowiem jamy ustnej dziecka. Według badań jest to spowodowane zmniejszoną liczbą limfocytów T, co może zagrozić ich układowi odpornościowemu.

Dzieci doświadczają również zmian w szczęce i języku oraz mogą cierpieć na hipotonię mięśniową. Szczególną uwagę należy zwrócić na dziąsła z powodu nieprawidłowego ustawienia zębów i problemów higienicznych.

Dziewczynka z zespołem Downa.
Opieka zdrowotna nad dziećmi z tym zespołem powinna uwzględniać aspekty kardiologiczne, endokrynologiczne, ortodontyczne i wizualne.

Zadbaj o wzrok

Dzieci z zespołem Downa mają częste problemy ze wzrokiem. Krótkowzroczność występuje u nich częściej niż u innych dzieci. Wysoki odsetek cierpi na zaćmę, zeza, oczopląs i stożek rogówki. Mogą nawet mieć zaćmę całkowitą po urodzeniu, co będzie wymagało operacji.

Kiedy spotkać się z profesjonalistą?

Od urodzenia zalecana opieka nad dzieckiem z zespołem Downa obejmuje rygorystyczne monitorowanie pediatryczne w celu szybkiego wykrycia wszelkich ewentualności. Powinno to być początkowo co miesiąc, a następnie co sześć miesięcy, jeśli wszystko idzie dobrze. To pediatra skieruje dziecko do specjalisty. Możesz znaleźć wykresy monitorowania dzieci z tymi szczególnymi schorzeniami. Nadwaga jest wśród nich powszechna, podobnie jak niski wzrost.

Dowiedz się jak najwięcej o chorobie

Wielu rodziców wie o diagnozie dodatkowego chromosomu jeszcze przed urodzeniem dziecka. Można śmiało powiedzieć, że ważne jest, aby zacząć myśleć o opiece nad dzieckiem z zespołem Downa, gdy tylko się o tym dowiesz, ponieważ akceptacja rodziny jest niezbędna.

Ta diagnoza pozwoli rodzicom dowiedzieć się wszystkiego o zespole Downa. To zaszczepi im pewność siebie i pomoże im być wystarczająco bezpiecznymi emocjonalnie, aby przyjąć swoje dziecko w środowisku, które zapewnia bezpieczeństwo, uczucie i zrozumienie.

Wreszcie, zawsze dobrze jest dołączyć do grup wsparcia i ośrodków, które będą towarzyszyć rodzinom w procesie akceptacji. Wymiana doświadczeń między rodzicami to zawsze dobry pomysł na poszerzenie wiedzy i wspólne pokonywanie powszechnie krążących mitów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.