Jak wygląda seks po histerektomii?

Jak może wyglądać seks po histerektomii? To jedno z tych pytań, które kobiety często zadają sobie w takiej sytuacji. Oprócz łagodzenia objawów możesz odzyskać zdolność odczuwania przyjemności, a nawet ją zwiększyć. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.
Jak wygląda seks po histerektomii?

Napisany przez Virginia Martínez

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Seks po histerektomii jest przedmiotem częstych zmartwień par, zarówno fizycznych, jak i psychicznych, ze względu na konsekwencje tego rodzaju operacji.

Jednak intymność nie musi się skończyć, gdy życie i zdrowie kobiet się poprawia. Wręcz przeciwnie, kobiety wracają do zdrowia i są w stanie cieszyć się seksem jeszcze bardziej niż wcześniej. Jak widać, Twoje życie seksualne nie kończy się po histerektomii.

Co to jest histerektomia?

W przypadku kobiet po częściowej histerektomii nadal konieczne jest wykonanie wymazu Pap. Histerektomia to zabieg chirurgiczny, podczas którego usuwana jest cała macica lub tylko jej część. W niektórych przypadkach usuwa się również jajniki i / lub jajowody.

W zależności od dotkniętych narządów, fizyczne następstwa mogą być różne. Niektóre z najistotniejszych to:

  • Niepłodność, w przypadku usunięcia macicy.
  • Menopauza (lub ustanie miesiączki) i suchość pochwy, jeśli chirurg usunie jajniki.
  • Nietrzymanie moczu (dzieje się tak, ponieważ morfologia okolicy zmienia się po operacji. Pod tym względem przydatne są ćwiczenia wzmacniające dno miednicy, na co wskazują badania dr Chantale Dumoulin i innych autorów).

Usunięcie tak ważnej części układu rozrodczego może mieć również psychologiczny wpływ na kobietę. Dzieje się tak, ponieważ ten rodzaj wymuszonej wczesnej bezpłodności może zaszkodzić ich samoocenie i doprowadzić do depresji. Te uczucia są jeszcze bardziej widoczne u kobiet w wieku rozrodczym.

Niedawne badanie, takie jak badanie podłużne opracowane przez grupę naukowców z University of Queensland w Australii, dostarczają dowodów w tym kierunku. Dlatego nie powinniśmy lekceważyć psychologicznego wpływu operacji na kobiety.

Jak wygląda seks po histerektomii?

To prawda, że po tego rodzaju procedurze istnieją konsekwencje fizyczne i psychiczne, które wpływają na życie seksualne kobiety. Nie myśl jednak, że to koniec intymności. Każda kobieta może wzmocnić swoje życie seksualne i czerpać z niego przyjemność po operacji.

Oczywiście, zarówno pomoc i zrozumienie partnera, jak i rada specjalisty, będą niezbędne do pokonania wszelkich trudności podczas rekonwalescencji kobiety.

Przyjrzyjmy się teraz niektórym z tych sytuacji.

1. Dyspareunia (ból podczas seksu)

Kobieta może zacząć uprawiać seks po około sześciu do ośmiu tygodni po operacji. Jednak niektóre z nich mogą odczuwać ból.

Problemy z seksem

Przyczyną jej występowania jest często suchość, a także skrócenie pochwy, zależnie od zastosowanej metody histerektomii.

Biorąc pod uwagę ten problem, można uciec się do stosowania lubrykantów jako alternatywy, która ułatwia kontakt. Pamiętaj jednak, że seks to znacznie więcej niż penetracja.

Nadszedł więc czas, aby skupić się na innych aspektach, aby cieszyć się seksem i doświadczać nowych wrażeń. Oznacza to, że jest to okazja do odkrywania innych form przyjemności, dopóki przyjemna penetracja nie będzie możliwa.

2. Zmniejszona przyjemność seksualna

Niektóre kobiety po histerektomii zgłaszają zmniejszenie satysfakcji ze stosunku seksualnego. Ale w przypadku braku macicy, istnieją inne sposoby osiągnięcia orgazmu. Na przykład, bezpośrednia stymulacja łechtaczki z pewnością doprowadzi kobietę do orgazmu, dzięki czemu będzie ona cieszyć się z kontaktów seksualnych.

Jest to moment, w którym należy wzmocnić grę wstępną, aby wzmocnić osobistą więź. To czas na wzajemne odkrywanie stref erogennych i odkrywanie innych sposobów czerpania przyjemności z seksu.

Możesz być zainteresowany: Hormony płciowe: jaka jest ich funkcja?

3. Zmniejszone libido

Inną konsekwencją histerektomii jest spadek libido. Dobrą wiadomością jest to, że niektóre terapie farmakologiczne mogą pomóc zrównoważyć wszelkie zmiany hormonalne i zwiększyć libido.

spadek libido

Trzeba przeprowadzić wciąż wiele badań, aby udowodnić korzyści płynące z tego rodzaju terapii, choć wiadomo jest, że w większości przypadków wyniki są pozytywne – przynajmniej według badań klinicznych przeprowadzonych przez zespół Shalendera Bhasina z School of Medicine na Boston University.

Seks po histerektomii – kilka przemyśleń

Twoje zbliżenia seksualne nie muszą się zakończyć po usunięciu macicy lub innych narządów; wkroczysz po prostu w nowy etap.

Co więcej, może to nawet prowadzić do bardziej aktywnego i przyjemnego życia seksualnego. Głównie dlatego, że nie musisz się już martwić niektórymi chorobami, takimi jak rak, problemy z krwawieniem, czy ból.

To czas, aby odkryć i doświadczyć różnych form przyjemności.

Pamiętaj, że możesz potrzebować pomocy lekarskiej i psychologicznej, aby przezwyciężyć ewentualny dyskomfort i trudności.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Dumoulin, C., Cacciari, L. P., & Hay-Smith, E. (2018). Pelvic floor muscle training versus no treatment, or inactive control treatments, for urinary incontinence in women. The Cochrane Database of Systematic Reviews, 10(10), CD005654. https://doi.org/10.1002/14651858.CD005654.pub4
  • Froeding, L. P., Ottosen, C., Rung‐Hansen, H., Svane, D., Mosgaard, B. J., & Jensen, P. T. (2014). Sexual Functioning and Vaginal Changes after Radical Vaginal Trachelectomy in Early Stage Cervical Cancer Patients: A Longitudinal Study. The Journal of Sexual Medicine, 11(2), 595–604. https://doi.org/10.1111/jsm.12399
  • Huang, G., Basaria, S., Travison, T. G., Ho, M. H., Davda, M., Mazer, N. A., Miciek, R., Knapp, P. E., Zhang, A., Collins, L., Ursino, M., Appleman, E., Dzekov, C., Stroh, H., Ouellette, M., Rundell, T., Baby, M., Bhatia, N. N., Khorram, O., Friedman, T., … Bhasin, S. (2014). Testosterone dose-response relationships in hysterectomized women with or without oophorectomy: effects on sexual function, body composition, muscle performance and physical function in a randomized trial. Menopause (New York, N.Y.)21(6), 612–623. https://doi.org/10.1097/GME.0000000000000093; texto completo
  • Lonnée-Hoffmann, R., & Pinas, I. (2014). Effects of Hysterectomy on Sexual Function. Current Sexual Health Reports6(4), 244–251. https://doi.org/10.1007/s11930-014-0029-3
  • Wilson, L., Pandeya, N., Byles, J., & Mishra, G. (2018). Hysterectomy and incidence of depressive symptoms in midlife women: the Australian Longitudinal Study on Women’s Health. Epidemiology and Psychiatric Sciences27(4), 381–392. https://doi.org/10.1017/S2045796016001220; texto completo
  • Ye, S., Yang, J., Cao, D., Zhu, L., Lang, J., Chuang, L. T., & Shen, K. (2014). Quality of Life and Sexual Function of Patients Following Radical Hysterectomy and Vaginal Extension. The Journal of Sexual Medicine, 11(5), 1334–1342. https://doi.org/10.1111/jsm.12498

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.