Jak wybrać idealny kolor farby do włosów w zależności od odcienia skóry

Wybór koloru włosów odpowiedniego do odcienia skóry wiąże się z kilkoma bardzo interesującymi koncepcjami, których możesz się nauczyć, aby osiągnąć niesamowite rezultaty. Sprawdź ten kompletny przewodnik.
Jak wybrać idealny kolor farby do włosów w zależności od odcienia skóry

Ostatnia aktualizacja: 01 czerwca, 2023

Nie zawsze łatwo wybrać idealny kolor farby do włosów. Należy wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak odcień skóry i kolor oczu.

Właśnie dlatego, że znalezienie najlepszego koloru włosów nie jest łatwe, dzisiaj porozmawiamy o kolorymetrii i o tym, jak ta nauka może pomóc Ci zbliżyć się do idealnego wyglądu, o jakim marzysz. Jeśli szukasz odmiany lub już kilka razy rozczarowałaś się, że nie wyszło tak, jak oczekiwałaś, czytaj dalej!

Kolorymetria może pomóc dobrać idealny kolor farby włosów

Kolorymetria to nauka zajmująca się analizą barw. Dzięki niej możemy zobaczyć różne odcienie w skali liczbowej, tak jak w przypadku kupowanych przez nas farb do włosów. W ramach tej skali kolory się mierzy i miesza zgodnie z oczekiwanymi rezultatami.

Z drugiej strony kolorymetria włosów to dziedzina, która wykorzystuje naukę, aby wiedzieć, jak farbować włosy, zgodnie z pożądanym nasyceniem, intensywnością i jasnością. Służy również do określenia idealnego odcienia w zależności od karnacji skóry, koloru oczu i aktualnego stanu włosów.

Uniwersyteckie publikacje poświęcone kolorymetrii włosów zwracają uwagę, że farbując włosy, należy wziąć pod uwagę ich stan, to, czy były wcześniej farbowane, czy obecny odcień jest równy, i czy zawiera siwiznę.

Wyniki będą zależeć od wszystkich tych czynników. Niesamowite, prawda?

Podstawy kolorymetrii: jak wybrać idealny kolor farby do włosów

Aby zrozumieć przydatność kolorymetrii w wyborze idealnego koloru włosów, należy poznać jej podstawy. Oto one.

Koło chromatyczne

Koło chromatyczne zostało odkryte przez Isaaca Newtona i było punktem wyjścia dla tysięcy zastosowań kolorów w marketingu, reklamie, a nawet w psychologii. Opiera się na okręgu z sześcioma odcieniami odzwierciedlonymi w rozkładzie światła na widmie słonecznym: czerwonym, żółtym i niebieskim (kolory podstawowe), a następnie ciemnoniebieskim, zielonym i fioletowym.

Jednak z tych odcieni wyłaniają się rodziny kolorów, których wariacje zależą od intensywności. W pełnym kole chromatycznym można zaobserwować do 12 różnych odcieni.

Círculo cromático
Koło chromatyczne ma zastosowanie w wielu bardzo różnych dyscyplinach.

Sądzimy, że spodoba ci się również ten artykuł: Smoky Gold: Sprawdź najnowszy trend we fryzurach, aby uzyskać młodszy wygląd

Wariacje kolorów

Wariacje koloru włosów definiuje się zgodnie z jego głębią lub zmiennością, która się mierzy w skali numerycznej od 1 do 10. 1 to najciemniejszy (czarny), a 10 najjaśniejszy (platynowy lub bardzo jasny blond).

To jest pełna skala:

 1. Czarny
 2. Ciemny brąz
 3. Kasztanowy
 4. Średni brąz
 5. Jasnobrązowy
 6. Ciemny blond
 7. Średni blond
 8. Jasny blond
 9. Bardzo jasny blond
 10. Platynowy lub bardzo bardzo jasny blond

Tak więc, wybierając kolor farby do włosów idealny dla swojego odcienia skóry, powinnaś rozważyć, jaki rodzaj odcienia chcesz uzyskać. Od tego będzie zależeć ciemniejsza lub jaśniejsza zmiana wyglądu Twojej fryzury.

Odbicie koloru

Inną numeryczną skalą kolorymetrii włosów, którą należy wziąć pod uwagę, jest odbicie lub odcień.

W tej kategorii znajdziemy:

 1. Niebieski – popielaty
 2. Fioletowy – opalizujący, perłowy
 3. Żółte złoto
 4. Pomarańczowy – miedziany
 5. Mahoń – kasztan
 6. Czerwony – czerwonawy
 7. Zielony – zielonkawy

Jak dobrać kolor farby do włosów idealny do swojej karnacji

Dzięki wiedzy, którą się z Tobą podzieliliśmy, odkryjesz znaczenie liczb towarzyszących barwnikom. Oto przykład: niebiesko-czarna farba do włosów będzie miała oznaczenie 1 – 1.

Przede wszystkim należy określić swój obecny kolor włosów, który nazywa się „podstawowym”. Musisz także zdecydować, czy chcesz je rozjaśnić, przyciemnić czy stonować, czyli zmienić ton, co możesz zrobić, patrząc na skalę wariantów.

Pamiętaj, że aby uzyskać bardziej naturalny odcień na dłużej, powinnaś wybrać kolor o dwa poziomy jaśniejszy lub ciemniejszy od nasady włosów. Ale jeśli chcesz cieplejszy odcień, wybierz kasztan, brąz lub złoto. Aby uzyskać chłodniejszy ton, wybierz odcienie popielate lub przydymione.

Jak wybrać pomiędzy ciepłymi i chłodnymi tonami w zależności od odcienia mojej skóry?

To świetne – i powszechne – pytanie. Istnieje kilka wskazówek, jak określić, czy lepiej ci w chłodnych czy ciepłych odcieniach.

 • Wyjdź na chwilę na słońce. Jeśli czerwienisz się i nie opalasz, najlepszym rozwiązaniem są chłodne odcienie. Z drugiej strony, jeśli łatwo się opalasz, powinnaś wybrać ciepłe odcienie.
 • Spójrz w lustro, kładąc złotą kartkę po jednej stronie twarzy, a srebrną po drugiej. Określ, w którym kolorze wyglądasz lepiej. Jeśli jest to złoto, ciepłe kolory są dla Ciebie.
 • Sprawdź napięcie żył nadgarstka. Jeśli zauważysz, że są niebieskawe lub fioletowe, chłodne odcienie są właśnie dla Ciebie. Czy wyglądają na zielonkawe? Wtedy najlepsze będą ciepłe tonacje.
 • Uzyskaj profesjonalną poradę. Dobór koloru włosów przedstawia pewne komplikacje. Więc jeśli masz budżet i potrzebujesz dodatkowej pomocy, nie wahaj się zwrócić się do profesjonalisty w dziedzinie kolorów.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Główne błędy podczas rozjaśniania włosów i jak robić to poprawnie

Zalecenia dotyczące kolorów dla każdego odcienia skóry

Zrozumienie nomenklatury i podstaw kolorymetrii włosów nie zawsze jest łatwe. Chcielibyśmy zakończyć tę notatkę kilkoma ogólnymi zaleceniami, które pomogą ci wybrać idealny kolor farby do włosów w zależności od odcienia skóry:

 • Jasna skóra: odcienie brązu z miodowymi i złotymi odcieniami są idealne.
 • Jasne i różowe kolory skóry świetnie łączą się z popielatym blondem, szampańskimi, a nawet platynowymi tonacjami.
 • Jasnobrązowa karnacja dobrze komponuje się z brązami karmelowymi, kasztanowymi lub rudymi refleksami.
 • Skóra ciemna wiele zyskuje na odcieniach takich jak głęboki brąz, czerń, wino lub bordo.

Teraz możesz bez obaw wybrać idealny kolor farby włosów pasujący do swojej karnacji i wyglądać tak, jak zawsze chciałaś.

Pamiętaj, że jeśli chcesz, możesz użyć koloru, który nie pasuje do Twojej karnacji, ale dobrze jest wziąć pod uwagę te aspekty. Ostatecznie doprowadzą Cię do niesamowitych rezultatów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.