Jak używać cebuli do leczenia brodawek w domu?

Cebula, oprócz tego, że często używana jest w kuchni, jest również wykorzystywana w różnych ludowych środkach leczniczych.
Jak używać cebuli do leczenia brodawek w domu?
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Na brodawki stosowano na przestrzeni wieków wiele rodzajów domowych środków zaradczych. Jednym z najpopularniejszych jest skromna cebula, a w tym artykule przyjrzymy się, jakie zastosowanie ma cebula w leczeniu brodawek.

Chociaż nie ma zbyt przyjemnego zapachu po przecięciu, zgodnie z pewnymi przekonaniami, podczas nakładania na skórę może pomóc wyeliminować brodawki lub jakikolwiek inny element skóry, który powoduje dyskomfort.

Tutaj powiemy Ci więcej o tym lekarstwie na brodawki, które przez lata było typowym lekarstwem babci. Nie przegap tych informacji!

Cebula w leczeniu brodawek

To warzywo jest szczególnie znane z wielu zastosowań kulinarnych. Jednak, jak już wspomnieliśmy, cebula może być również stosowana jako popularny środek w leczeniu ze względu na jej stwierdzone właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze.

Przeczytaj więcej o zaletach cebuli tutaj: 8 mało znanych korzyści zdrowotnych cebuli

Chociaż nie udowodniono jednoznacznie, że cebula jest skuteczna w leczeniu brodawek, wiele osób używa jej, aby się ich pozbyć. Stosowane przez nich metody są następujące:

 • Przeciąć cebulę na pół i nałożyć bezpośrednio na dotknięte obszary.
 • Przygotowanie soku ze świeżej cebuli do spożycia codziennie. Niektórzy stosują sok z cebuli, aby zmiękczyć brodawki, a tym samym ułatwić ich eliminację.

Jak przygotować cebulę jako lekarstwo

Trochę cebuli.

Wykorzystanie cebuli do usunięcia małych brodawek ze skóry jest bardzo prostym procesem. W rzeczywistości, jak już wspomnieliśmy, możemy jej użyć wewnętrznie i zewnętrznie. Jeśli więc chcesz ją spożywać, pij 3 łyżki soku z cebuli dziennie.

Aby jednak zastosować go zewnętrznie, postępuj zgodnie z procedurą, którą przedstawimy poniżej.

Składniki

 • 1 surowa cebula
 • 1 bawełniany krążek
 • Bandaż samoprzylepny

Przygotowanie

 • Pokrój surową cebulę i włóż do sokowirówki.
 • Jeśli nie masz tego przyrządu, zmiksuj ją w blenderze (z bardzo małą ilością wody), aż uzyskasz sok bez grudek. Z drugiej strony mieszanka nie powinna być ani zbyt płynna, ani zbyt gęsta.

Sposób zastosowania

 • Zanurz bawełniany krążek w płynie i wetrzyj go w brodawkę.
 • Następnie przykryj bandażem samoprzylepnym i pozostaw na noc.
 • Następnego ranka zdejmij bandaż i spłucz.
 • Powtarzaj nakładanie lekarstwa co noc, aż brodawka zostanie usunięta.

Nie ma preferencji co do rodzaju cebuli, której możesz użyć – możesz wybrać cebulę czerwoną lub białą.

Uwaga: Cebula może powodować podrażnienie skóry, ponieważ podczas krojenia uwalnia substancję drażniącą: sulfotlenek tiopropanalu. Z tego powodu zaleca się wykonanie małego testu na danym obszarze przed zastosowaniem całego środka. W przypadku niekorzystnej reakcji najlepiej przerwać stosowanie, umyć okolicę i jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Co jest najlepsze na brodawki?

Chociaż domowe środki zaradcze mogą być zalecane w popularnej dziedzinie, najlepiej udać się do lekarza w celu oceny i diagnozy.

Lekarz z lupą.

Nie zaleca się stosowania samoleczenia lub jakichkolwiek innych środków bez zgody pracownika służby zdrowia. Należy pamiętać, że wiele środków, nawet jeśli wydają się nieszkodliwe, może przynieść efekt przeciwny do zamierzonego.

Należy również pamiętać, że pod żadnym pozorem nie należy próbować usuwać brodawek za pomocą cięcia lub agresywnych metod. Niewłaściwe obchodzenie się z naroślami może ułatwić im rozprzestrzenianie się na inne części ciała. Może to również prowadzić do innych komplikacji.

Dermatolog może przeprowadzić ocenę i, w zależności od rodzaju wzrostu, zaleci leczenie, które pomoże Ci wyzdrowieć. Nie próbuj zgadywać, co masz – niezwykle ważne jest, aby udać się do lekarza, jeśli masz brodawki lub inne problemy skórne.

Dobre nawyki wspierają leczenie

Pamiętaj, że wraz z zaleconym leczeniem powinieneś utrzymywać dobre nawyki związane ze stylem życia, aby uzyskać jak najlepsze rezultaty i zmaksymalizować swoje dobre samopoczucie.

Chociaż może się wydawać, że te środki zaradcze są słuszną opcją, zawsze należy pamiętać, że tylko dlatego, że są wykonane z naturalnych składników, nie oznacza to, że nie mogą ci zaszkodzić. Poza tym organizm każdej osoby jest inny, a lekarstwo, które może wywołać pozytywną reakcję u jednej osoby, może działać przeciwnie u innej.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Roldán, E., Sánchez-Moreno, C., de Ancos, B., & Cano, M. P. (2008). Characterisation of onion (Allium cepa L.) by-products as food ingredients with antioxidant and antibrowning properties. Food Chemistry. https://doi.org/10.1016/j.foodchem.2007.11.058
 • Association, N. O. (1964). Onions – phytochemicals and health properties. Soil Science.
 • Griffiths, G., Trueman, L., Crowther, T., Thomas, B., & Smith, B. (2002). Onions – A global benefit to health. Phytotherapy Research. https://doi.org/10.1002/ptr.1222
 • Corzo-Martínez, M., Corzo, N., & Villamiel, M. (2007). Biological properties of onions and garlic. Trends in Food Science and Technology. https://doi.org/10.1016/j.tifs.2007.07.011
 • McLaughlin, J. S., & Shafritz, A. B. (2011). Cutaneous warts. Journal of Hand Surgery. https://doi.org/10.1016/j.jhsa.2010.11.036

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.