Popularne sposoby na brodawki pod pachami

Mięśniaki miękkie, znane jako brodawki pod pachami, są łagodnymi, niezakaźnymi naroślami, a leczenie odbywa się głównie ze względów kosmetycznych. Dowiedz się więcej o dostępnych opcjach terapeutycznych w tym artykule.
Popularne sposoby na brodawki pod pachami

Ostatnia aktualizacja: 29 marca, 2022

Miękkie mięśniaki pod pachami są często mylone z brodawkami. Jednak te ostatnie są w rzeczywistości powodowane przez wirusa brodawczaka, a zatem są zaraźliwe. Musisz wziąć to pod uwagę, gdy masz brodawki pod pachami, ponieważ szybko się rozprzestrzenią, jeśli je przetniesz i dotkniesz.

Wspomniane wyżej miękkie mięśniaki nie są poważne, ale wiele osób i tak chce je usunąć. Można to zrobić na różne sposoby. Kontynuuj czytanie, aby dowiedzieć się więcej na ich temat, ponieważ mamy zamiar omówić różne formy leczenia tych zmian.

Jak brodawki pojawiają się na skórze?

Brodawki są pospolitymi, łagodnymi wypukłościami skóry i zwykle pojawiają się w pachwinach, pachach, fałdach podpiersiowych, na powiekach i w okolicy szyi. Zwykle przebiegają bezobjawowo, ale mogą powodować dyskomfort, gdy zaczepią się o kołnierz koszuli lub naszyjnik.

Miękkie brodawki nazywamy nitkowatymi, gdy jest wiele małych zmian. Te zmiany mają szypułkę tego samego koloru co skóra i mają tendencję do ciemniejszych przebarwień.

Pojedyncze są duże i mogą mierzyć do dwóch cali lub więcej. Mają wiele fałd i pojawiają się na tułowiu. Czasami puchną po urazie i mogą powodować dyskomfort i krwawienie, co jest wystarczającym powodem do ich usunięcia.

Szyja osoby.
Na szyi mogą również pojawić się miękkie brodawki.

Niektórzy ludzie mają skłonność do brodawek pod pachami

Jak dotąd nie znamy przyczyny tych objawów skórnych. Jednak są one częstsze u osób z predyspozycjami genetycznymi. Na przykład u osób powyżej 30 roku życia i/lub z wysokim wskaźnikiem masy ciała (BMI).

Czynniki hormonalne są ważne, ponieważ często pojawiają się lub rosną u kobiet w ciąży i osób z akromegalią. Jest to zaburzenie ogólnoustrojowe związane z gigantyzmem. Ponadto brodawki pod pachami występują częściej u mężczyzn niż u kobiet.

Są chwile, kiedy są oznaką jakiegoś podstawowego stanu, takiego jak insulinooporność lub cukrzyca typu 2. Dlatego lekarz musi przeprowadzić dokładną kontrolę, aby po ich usunięciu wykluczyć możliwe przyczyny.

Diagnoza

Właściwa diagnoza dermatologa jest ważna, ponieważ inne zmiany skórne są podobne. Specjaliści ci powinni być w stanie odróżnić guzy tkanek miękkich, znamiona śródskórne, nerwiakowłókniaki i nowotwory podstawnokomórkowe.

Jak widać, miękkie włókniaki lub brodawki pod pachami są łatwe do zdiagnozowania w ośrodku zdrowia. Lekarz może je łatwo sklasyfikować, badając zmianę i zadając właściwe pytania.

Zmiany te staną się czarniawe, jeśli uciśniesz ich podstawę, ponieważ jest tam tętnica nawadniająca. Każda zmiana koloru wymaga bardziej szczegółowej analizy na podstawie biopsji.

Co robimy z brodawkami pod pachami?

Specjalista może leczyć brodawki różnymi metodami. Jak wspomniano powyżej, nie są to prawdziwe brodawki wywołane przez HPV, więc nie powinieneś próbować usuwać ich w domu. Nie używaj również płynów przeciw brodawkom sprzedawanych w aptekach ani innych popularnych leków, takich jak żrące lub drażniące środki.

Metody te mogą powodować infekcje, krwawienia i pozostawiać niechciane blizny. Dlatego ważne jest, aby lekarz sprawdził zmiany przed usunięciem. Brodawka usunięta przez lekarza powinna utworzyć skorupę, a następnie samoistnie odpaść, pozostawiając czerwonawe przebarwienie, które z czasem zniknie.

Zbliżenie brodawek.
Nie powinieneś próbować usuwać brodawek pod pachami w domu, niech zrobi to specjalista.

Dowiedz się więcej: Brodawki podeszwowe: charakterystyka i leczenie

Alternatywy leczenia brodawek pod pachami

Niektóre zabiegi, które szybko wyeliminują tego rodzaju zmiany, to:

  • Wycięcie ich nożyczkami chirurgicznymi lub skalpelem. Cięcie powinno przebiegać równo ze skórą. Może również wymagać szwów, ale nie musi, w zależności od wielkości szypułki.
  • Elektrokoagulacja za pomocą prądu elektrycznego wypala najbardziej powierzchowne warstwy skóry. Ta metoda pomaga zapobiegać krwawieniu.
  • Ponadto krioterapia to metoda zamrażania cieczy za pomocą aerozolu umieszczonego na zmianie, która tworzy pęcherz, który samoczynnie odpadnie po przekształceniu się w strup.
  • Emitowane wysokoenergetyczne światło, laser, wspomaga koagulację naczyń krwionośnych, nie powodując uszkodzenia otaczającej tkanki.

Zawsze skonsultuj się ze specjalistą, jeśli masz brodawki pod pachami

Wreszcie, obecność brodawek pod pachami zawsze dyskomfort kosmetyczny. Zmiana nie jest złośliwa i wiele osób myśli, że można ją usunąć w domu. Dlatego zawsze skonsultuj się z dermatologiem w celu odpowiedniego leczenia. Dzieje się tak dlatego, że specjalista powinien ustalić najlepszą metodę dla twojej skóry i stanu zmiany pod pachą.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Piqué Duran, E., and S. Palacios Llopis. “¿ Verruga?.” Canarias médica y quirúrgica (2008).
  • Jaled, Margarita, and Hugo César Moreno. “Virus papiloma humano (HPV) Parte II-clínica y terapéutica.” Dermatología Argentina 16.2 (2010): 102-109.
  • Concha, Marcela. “Diagnóstico y terapia del virus papiloma humano.” Revista chilena de infectología 24.3 (2007): 209-214.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.