Jak usunąć zapach ryb z kuchni – 5 sztuczek

Wyeliminowanie zapachu ryby pozostawionej w kuchni po przygotowaniu pożywnego dania może być nieco trudne. Na szczęście istnieje kilka sztuczek, które mogą Ci to ułatwić. Czytaj dalej, aby je odkryć!
Jak usunąć zapach ryb z kuchni – 5 sztuczek

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Po gotowaniu niektórych pysznych dań, pozostaje pytanie – jak usunąć zapach ryb z kuchni? Wyeliminowanie zapachu po okoniu, tuńczyku, sardynkach i nie tylko może być trudne.

Silny aromat ryb zwykle bardzo szybko rozchodzi się po całym domu. Często można go nawet poczuć w innych pomieszczeniach. Ale co możesz zrobić, aby go zniwelować?

Jeśli jesteś fanem ryb, nie musisz rezygnować z ich przygotowywania, aby uniknąć nieprzyjemnej woni. Kilka sztuczek pomaga zneutralizować ten odór, aby nie stanowił problemu w Twoim domu.

Dzięki prostym wskazówkom udostępniamy najlepsze sposoby na to, jak usunąć zapach ryb z kuchni!

Jak usunąć zapach ryb z kuchni?

W dzisiejszych czasach istnieje wiele środków, które zasadniczo eliminują nieprzyjemne zapachy z kuchni w ciągu kilku sekund. Nadal jednak istnieją bardziej naturalne opcje, które dzięki przyjemnemu aromatowi dają dobre rezultaty w rozwiązaniu tego problemu.

1. Namocz filety w mleku

Prostym sposobem uniknięcia zapachu ryb z kuchni jest moczenie filetów w mleku.

Jak usunąć zapach ryb?

Jest prosta sztuczka, którą możesz zrobić przed ugotowaniem ryby, która powstrzyma zapach przed wnikaniem do kuchni i domu. Nasze sztuczki często zaczynają się jako środek zapobiegawczy. Tak więc przez przygotowaniem możesz po prostu wypróbować tę prostą sztuczkę z mlekiem.

Jak to zrobić

 • Około 30 minut przed gotowaniem, przełóż filety do naczynia z dużą ilością mleka.
 • Dzięki tej prostej sztuczce unikniesz zapachu ryb w całym domu.

2. Ziarna kawy

Jednym z naturalnych odświeżaczy powietrza w domu są ziarna kawy. Podobnie jak napój, mają silny aromat, który neutralizuje nieprzyjemnie zapachy, takie jak te pozostawione przez ryby w kuchni.

Co robić

 • Kiedy zapach ryby rozniesie się po kuchni, weź kilka ziaren kawy i włóż do piekarnika.
 • W ciągu kilku minut ten nieprzyjemny zapach się ulotni i zostanie zastąpiony aromatem kawy.

3. Ocet biały

Naturalnym środkiem eliminującym zapachy w najwyższym stopniu jest biały ocet. Chociaż jego zapach nie jest tak przyjemny dla wielu ludzi, jego zastosowanie pozwala wyeliminować silne zapachy, takie jak ryby.

Ponadto, jak podkreślono w artykule Functional Properties of Vinegar, opublikowanym w Journal of Food Science, ma właściwości przeciwbakteryjne, a zatem pomaga w dezynfekcji.

Co robić

 • Jeśli po ugotowaniu ryby pozostanie nieprzyjemny zapach, zagotuj jedną filiżankę octu w dwóch filiżankach wody.
 • Pozostaw roztwór, aby opary wydzielające się podczas gotowania wyeliminowały nieprzyjemny zapach.
 • Następnie nie wyrzucaj mikstury. Umieść ją w butelce z rozpylaczem i używaj do czyszczenia podłóg, blatów i patelni.

4. Skórki cytrusów

Przyjemny aromat niektórych owoców cytrusowych pomaga zneutralizować silny zapach ryb w kuchni.

Cytrusy

Aromat owoców cytrusowych jest również idealny do eliminacji zapachu ryb. Olejki eteryczne ze skórki tych owoców wydzielają silny aromat, który, jak podkreśla publikacja w International Journal of Molecular Sciences, działa również relaksująco.

Jak to zrobić

 • Najpierw pokrój skórki cytrusów na kilka części (mogą to być na przykład cytryny i pomarańcze).
 • Następnie włóż je do garnka z dużą ilością wody.
 • Zagotuj skórki z cytrusów, aby uwolnić aromatyczne opary.
 • W razie potrzeby powtórz proces, aż nieprzyjemny zapach zniknie.

5. Laski cynamonu

Zapach cynamonu jest tak skuteczny w zwalczaniu brzydkich zapachów, że nierzadko można go znaleźć w wielu konwencjonalnych środkach czyszczących. Jeśli jednak chodzi o zneutralizowanie zapachu ryby, można również stosować jego naturalną formę.

Jak to zrobić

 • Najpierw zagotuj dwie lub trzy szklanki wody z kilkoma laskami cynamonu.
 • Pozostaw je na małym ogniu na 10-15 minut, aby opary miały czas rozprzestrzenić się po kuchni.
 • Możesz także użyć innej metody: polega na włożeniu kilku lasek cynamonu do piekarnika na blasze do pieczenia. Aromat, który będzie uwalniany, usunie zapach ryby w ciągu kilku minut.

Planujesz przygotować rybę na obiad? Następnym razem, gdy będziesz to robić, pamiętaj o tych wszystkich sztuczkach, aby okropny zapach nie powodował żadnych niedogodności.

Jeśli znasz inne metody na pozbycie się zapachu ryb, nie wahaj się nimi z nami podzielić!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Budak, N. H., Aykin, E., Seydim, A. C., Greene, A. K., & Guzel-Seydim, Z. B. (2014). Functional Properties of Vinegar. Journal of Food Science, 79(5). https://doi.org/10.1111/1750-3841.12434
 • Dosoky NS, Setzer WN. Biological Activities and Safety of Citrus spp. Essential Oils. Int J Mol Sci. 2018;19(7):1966. Published 2018 Jul 5. doi:10.3390/ijms19071966
 • Kawatra P, Rajagopalan R. Cinnamon: Mystic powers of a minute ingredient. Pharmacognosy Res. 2015;7(Suppl 1):S1–S6. doi:10.4103/0974-8490.157990

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.