Jak usunąć zapach ryb z kuchni – 5 sztuczek

10 lutego, 2021
Wyeliminowanie zapachu ryby pozostawionej w kuchni po przygotowaniu pożywnego dania może być nieco trudne. Na szczęście istnieje kilka sztuczek, które mogą Ci to ułatwić. Czytaj dalej, aby je odkryć!

Po gotowaniu niektórych pysznych dań, pozostaje pytanie – jak usunąć zapach ryb z kuchni? Wyeliminowanie zapachu po okoniu, tuńczyku, sardynkach i nie tylko może być trudne.

Silny aromat ryb zwykle bardzo szybko rozchodzi się po całym domu. Często można go nawet poczuć w innych pomieszczeniach. Ale co możesz zrobić, aby go zniwelować?

Jeśli jesteś fanem ryb, nie musisz rezygnować z ich przygotowywania, aby uniknąć nieprzyjemnej woni. Kilka sztuczek pomaga zneutralizować ten odór, aby nie stanowił problemu w Twoim domu.

Dzięki prostym wskazówkom udostępniamy najlepsze sposoby na to, jak usunąć zapach ryb z kuchni!

Jak usunąć zapach ryb z kuchni?

W dzisiejszych czasach istnieje wiele środków, które zasadniczo eliminują nieprzyjemne zapachy z kuchni w ciągu kilku sekund. Nadal jednak istnieją bardziej naturalne opcje, które dzięki przyjemnemu aromatowi dają dobre rezultaty w rozwiązaniu tego problemu.

Przeczytaj także: Nieskazitelna kuchnia – 5 prostych wskazówek

1. Namocz filety w mleku

Prostym sposobem uniknięcia zapachu ryb z kuchni jest moczenie filetów w mleku.

Jak usunąć zapach ryb?

Jest prosta sztuczka, którą możesz zrobić przed ugotowaniem ryby, która powstrzyma zapach przed wnikaniem do kuchni i domu. Nasze sztuczki często zaczynają się jako środek zapobiegawczy. Tak więc przez przygotowaniem możesz po prostu wypróbować tę prostą sztuczkę z mlekiem.

Jak to zrobić

 • Około 30 minut przed gotowaniem, przełóż filety do naczynia z dużą ilością mleka.
 • Dzięki tej prostej sztuczce unikniesz zapachu ryb w całym domu.

2. Ziarna kawy

Jednym z naturalnych odświeżaczy powietrza w domu są ziarna kawy. Podobnie jak napój, mają silny aromat, który neutralizuje nieprzyjemnie zapachy, takie jak te pozostawione przez ryby w kuchni.

Co robić

 • Kiedy zapach ryby rozniesie się po kuchni, weź kilka ziaren kawy i włóż do piekarnika.
 • W ciągu kilku minut ten nieprzyjemny zapach się ulotni i zostanie zastąpiony aromatem kawy.

3. Ocet biały

Naturalnym środkiem eliminującym zapachy w najwyższym stopniu jest biały ocet. Chociaż jego zapach nie jest tak przyjemny dla wielu ludzi, jego zastosowanie pozwala wyeliminować silne zapachy, takie jak ryby.

Ponadto, jak podkreślono w artykule Functional Properties of Vinegar, opublikowanym w Journal of Food Science, ma właściwości przeciwbakteryjne, a zatem pomaga w dezynfekcji.

Co robić

 • Jeśli po ugotowaniu ryby pozostanie nieprzyjemny zapach, zagotuj jedną filiżankę octu w dwóch filiżankach wody.
 • Pozostaw roztwór, aby opary wydzielające się podczas gotowania wyeliminowały nieprzyjemny zapach.
 • Następnie nie wyrzucaj mikstury. Umieść ją w butelce z rozpylaczem i używaj do czyszczenia podłóg, blatów i patelni.

Możesz być zainteresowany: Sprzątanie łazienki – Jak robić to sprawnie i skutecznie?

4. Skórki cytrusów

Przyjemny aromat niektórych owoców cytrusowych pomaga zneutralizować silny zapach ryb w kuchni.

Cytrusy

Aromat owoców cytrusowych jest również idealny do eliminacji zapachu ryb. Olejki eteryczne ze skórki tych owoców wydzielają silny aromat, który, jak podkreśla publikacja w International Journal of Molecular Sciences, działa również relaksująco.

Jak to zrobić

 • Najpierw pokrój skórki cytrusów na kilka części (mogą to być na przykład cytryny i pomarańcze).
 • Następnie włóż je do garnka z dużą ilością wody.
 • Zagotuj skórki z cytrusów, aby uwolnić aromatyczne opary.
 • W razie potrzeby powtórz proces, aż nieprzyjemny zapach zniknie.

5. Laski cynamonu

Zapach cynamonu jest tak skuteczny w zwalczaniu brzydkich zapachów, że nierzadko można go znaleźć w wielu konwencjonalnych środkach czyszczących. Jeśli jednak chodzi o zneutralizowanie zapachu ryby, można również stosować jego naturalną formę.

Jak to zrobić

 • Najpierw zagotuj dwie lub trzy szklanki wody z kilkoma laskami cynamonu.
 • Pozostaw je na małym ogniu na 10-15 minut, aby opary miały czas rozprzestrzenić się po kuchni.
 • Możesz także użyć innej metody: polega na włożeniu kilku lasek cynamonu do piekarnika na blasze do pieczenia. Aromat, który będzie uwalniany, usunie zapach ryby w ciągu kilku minut.

Planujesz przygotować rybę na obiad? Następnym razem, gdy będziesz to robić, pamiętaj o tych wszystkich sztuczkach, aby okropny zapach nie powodował żadnych niedogodności.

Jeśli znasz inne metody na pozbycie się zapachu ryb, nie wahaj się nimi z nami podzielić!

 • Budak, N. H., Aykin, E., Seydim, A. C., Greene, A. K., & Guzel-Seydim, Z. B. (2014). Functional Properties of Vinegar. Journal of Food Science, 79(5). https://doi.org/10.1111/1750-3841.12434
 • Dosoky NS, Setzer WN. Biological Activities and Safety of Citrus spp. Essential Oils. Int J Mol Sci. 2018;19(7):1966. Published 2018 Jul 5. doi:10.3390/ijms19071966
 • Kawatra P, Rajagopalan R. Cinnamon: Mystic powers of a minute ingredient. Pharmacognosy Res. 2015;7(Suppl 1):S1–S6. doi:10.4103/0974-8490.157990