Jak usunąć zagniecenia z ubrań bez prasowania?
Czy można usunąć zagniecenia z ubrań bez żelazka? Na szczęście tak. Możliwe jest posiadanie ubrań bez zagnieceń bez konieczności wykonywania żmudnego zadania prasowania.
Zgodzisz się zapewne, że prasowanie jest jedną z najczęściej odkładanych prac domowych. I nic dziwnego: pochłania dużo czasu i energii tylko po to, by ubrania nie miały zagnieceń.
Wielu z nas jest przekonanych, że wystarczy, aby ubrania były czyste i w dobrym stanie bez konieczności prasowania. Jednak bez względu na to, jak bardzo odkładamy to zadanie, gdy nadchodzi czas wyjścia do biura lub na ważne wydarzenie, ubrania powinny być całkowicie gładkie.
W przeciwnym razie nasz wizerunek i ostateczny wygląd, nie sprawią zbyt schludnego wrażenia. Przyjrzyjmy się więc niektórym metodom, aby usunąć zagniecenia z ubrań bez ich prasowania.
1. Spryskaj ubrania wodą, aby usunąć zagniecenia
Jeśli wlejesz wodę do butelki ze spryskiwaczem i zmoczysz ubranie, po wyschnięciu będzie miało mniej zagnieceń. Może nie jest to najskuteczniejsza technika, ale przynajmniej znacząco zredukuje ilość zmarszczek. Odległość rozpylania powinna wynosić około 30 centymetrów (nieco ponad stopę).
Wśród trików na usuwanie zagnieceń z ubrań bez prasowania, butelka z rozpylaczem jest jedną z najbardziej praktycznych i dostępnych.2. Użyj suszarki do włosów
To jedna z klasycznych i najczęściej stosowanych metod usuwania zagnieceń z ubrań bez prasowania. Suszarka do włosów to powszechnie używane urządzenie, które wiele osób ma w domu. Aby wygładzić ubrania z jej pomocą, należy najpierw rozłożyć ubranie na płaskiej powierzchni i dobrze je rozciągnąć.
Następnie wystarczy włączyć suszarkę i przesunąć ją przez ubranie w odległości kilku centymetrów. Możesz delikatnie zmoczyć tkaninę wilgotną dłonią lub spryskać ją, aby wspomóc proces. Zobaczysz, jak zmarszczki znikną w kilka sekund!
Myślimy, że możesz być zainteresowany przeczytaniem tego również: Organizacja szafy – najlepsze praktyczne wskazówki
3. Użyj żelazka do włosów
Ta technika jest niezawodna, zwłaszcza w przypadku najtrudniejszych do prasowania części odzieży: kołnierzyka, mankietów i rękawów. W każdym razie najpierw sprawdź, czy urządzenie nie jest brudne, nie zawiera śladów produktów do włosów ani rdzy, aby nie poplamić odzieży.
Z drugiej strony uważaj na nacisk, jaki wywierasz na tkaninę. uważaj, żeby jej nie spalić.
4. Para wodna do usuwania zagnieceń
W takim przypadku wykorzystasz parę z wody pod prysznicem, aby usunąć zagniecenia z ubrań. Po prostu umieść ubranie na wieszaku i powieś w łazience przed kąpielą.
Staraj się jednak trzymać je z dala od wanny, aby się nie zamoczyło. Para wodna z kąpieli pomoże usunąć zagniecenia. Wystarczy około 15 minut.
5. Użyj wilgotnej szmatki, aby usunąć zagniecenia
Opcja wilgotnej szmatki lub ręcznika nigdy nie zawodzi i jest bardzo przydatna, gdy podróżujesz i nie masz dostępu do żelazka lub innej alternatywy.
Połóż ubranie na płaskiej powierzchni i połóż na nim wilgotny ręcznik, dociskając zmarszczki i zagniecenia. Na koniec umieść je na wieszaku i pozwól wyschnąć, zanim założysz.
6. Włóż je do suszarki do ubrań
Jednym ze sposobów na usunięcie zagnieceń z ubrań jest użycie suszarki. Zanim jednak to zrobisz, sprawdź etykiety na każdej sztuce odzieży, aby upewnić się, jaką mają dopuszczalną temperaturę suszenia i maksymalny czas, przez jaki mogą pozostawać w maszynie.
Po sprawdzeniu każdego ubrania, włóż je do suszarki wraz z kilkoma kostkami lodu. W ten sposób, gdy wnętrze suszarki nagrzeje się, lód będzie wydzielał parą podczas topienia. Ta wilgoć pomoże usunąć zagniecenia.
7. Użyj płynu przeciw zagnieceniom
Jest to spray, który można znaleźć na rynku i który daje doskonałe rezultaty, jeśli chodzi o usuwanie zagnieceń na ubraniach bez prasowania. Generalnie te produkty są niedrogie i przyjemnie pachną. Postępuj zgodnie z instrukcjami producenta, a Twoje ubrania będą gładkie w ciągu kilku sekund.
Możesz również zrobić własny płyn przeciw zagnieceniom. W tym celu umieść jedną część białego octu i trzy części wody w butelce ze spryskiwaczem. Spryskaj ubrania i pozostaw do wyschnięcia na powietrzu. To niedrogi, przyjazny dla środowiska i bardzo łatwy w użyciu sposób!
Suszarkę do włosów nie zawsze masz pod ręką, ale być może, jeśli jesteś w hotelu, możesz użyć tej hoptelowej, aby pozbyć się zagnieceń na ubraniach bez żelazka.Uważamy, że możesz być zainteresowany przeczytaniem tego: Sposoby na usunięcie zapachu pleśni z ubrań
8. Użyj materaca, aby usunąć zagniecenia
Wreszcie sztuczka z materacem nigdy nie zawodzi. Najpierw rozłóż ubranie na płaskiej powierzchni i delikatnie, ale mocno rozciągnij zmarszczki rękoma.
Następnie zwiń ubranie jak rolkę papieru i umieść je pod materacem tak, aby jego ciężar wywierał mocny nacisk na tkaninę. Po około pół godzinie ubranie będzie gotowe do założenia!
Alternatywne sposoby usuwania zagnieceń z ubrań
Mamy nadzieję, że wypróbujesz niektóre z tych metod, aby usunąć zagniecenia z odzieży, jeśli nie jesteś fanem prasowania. Pamiętaj, aby sprawdzić temperaturę elementów ogrzewających, takich jak suszarka do włosów i żelazko do włosów, aby nie uszkodzić ubrania.
Wiesz już, że w podróży nie jesteś w tak niekorzystnej sytuacji, a posiadanie żelazka nie jest koniecznością. Dostępne są domowe i niedrogie alternatywy, które są bardzo łatwe w zastosowaniu!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Gómez Velásquez, A. E. (2018). Ropa de segunda mano y pronta moda, a nivel local y global(Bachelor’s thesis, Escuela Arquitectura y Diseño).
- Beltrán, B. (2019). Economía Circular, ¿ una nueva moda, o una necesidad?. Calidad: Revista mensual de la Asociación Española para la Calidad, (1), 1.
- Catherman, J. (2017). Guía práctica para la masculinidad: Cómo asar un filete a la perfección, cambiar un neumático, impresionar a una chica y 97 habilidades más que necesitas para sobrevivir. Baker Books.
- Mas Muñoz, M. C. (2016). Procesos de lavado, planchado y arreglo de ropa en alojamientos. Ediciones Paraninfo, SA.
- de Sousa Congosto, F. (2007). Introducción a la historia de la indumentaria en España(Vol. 231). Ediciones AKAL.
- Altamirano Tene, M. P., & Pauta Coello, D. C. (2017). Experimentación y sistematización de procedimientos para eliminar diversas manchas de acuerdo al tipo de base textil(Bachelor’s thesis, Universidad del Azuay).