Jak usunąć plamy z filtrów przeciwsłonecznych z ubrań i ręczników

Plamy z kremów przeciwsłonecznych na ubraniach są trudne do usunięcia. Ale nie jest to zadanie niemożliwe.
Jak usunąć plamy z filtrów przeciwsłonecznych z ubrań i ręczników

Napisany przez Maria Jimena Freytes

Ostatnia aktualizacja: 19 maja, 2023

To, czego latem koniecznie potrzebujemy, to filtr przeciwsłoneczny. Nie możemy się bez tego obejść. Jednak często może niszczyć ubrania i ręczniki, plamiąc je. Nie martw się, istnieje rozwiązanie. W tym artykule powiemy Ci, jak usunąć plamy z kremów przeciwsłonecznych.

Dlaczego filtry przeciwsłoneczne zwykle pozostawiają plamy na tkaninach? Dlatego, że zawierają tłuste składniki, które wsiąkają w ręczniki, fotele i ubrania. Te plamy nie są tak łatwe do usunięcia, dlatego zapraszamy do dalszej lektury, gdzie dowiesz się, jak sobie z nimi poradzić.

Dlaczego tak trudno usunąć plamy z kremów przeciwsłonecznych?

Filtry przeciwsłoneczne zawierają szeroką gamę związków różnego pochodzenia, takich jak oleje i minerały, które nie są tak łatwe do usunięcia po kontakcie z tkaniną. Jednym ze składników jest awobenzon, rodzaj filtra przeciwsłonecznego, który pochłania promienie ultrafioletowe A (UVA). To fotoprotektor najczęściej stosowanym w laboratoriach.

Jest to również składnik najtrudniejszy do usunięcia z tkanin odzieżowych. Dzieje się tak dlatego, że w kontakcie z wodą utlenia się i tworzy organiczne plamy.

Plamy mają utleniony wygląd, ponieważ właśnie przeszły ten proces. Po zmieszaniu środków ochronnych zawierających awobenzon z minerałami, takimi jak żelazo, powstają rdzawe kolory.

W związku z tym możemy zauważyć, że plamy szybciej powstają, jeśli woda jest ciężka. Częściej występują również na tkaninach syntetycznych, a mniej na włóknach naturalnych, takich jak bawełna i len.

Usuń plamy po filtrach przeciwsłonecznych.
Woda, z którą stykamy się podczas używania ochraniacza, może decydować o kolorze plam na ubraniach.

Jak usuwać plamy z kremów przeciwsłonecznych z ubrań

W tej sekcji podzielimy się kilkoma wskazówkami, jak usunąć ten rodzaj plam. Weź pod uwagę rodzaj materiału, z którego wykonana jest odzież, a w razie wątpliwości zawsze lepiej jest wypróbować metodę na niewidocznej części.

Biały ocet

Biały ocet jest zawsze doskonałym domowym środkiem zaradczym. W takim przypadku napełnij pojemnik gorącą wodą (zawsze w temperaturze, w której ubranie może wytrzymać bez szkody), dodaj szklankę białego octu, namocz i pozostaw na pół godziny. Następnie spłucz i, jeśli chcesz, włóż rzeczy do pralki.

Innym sposobem jest zmieszanie białego octu z solą, aż powstanie pasta. Następnie wetrzyj ten preparat w plamę i postępuj zgodnie z poprzednim krokiem.

Sok cytrynowy

To kolejny naturalny składnik, który zawsze wyciąga nas z kłopotów. Umieść kilka kropli soku z cytryny na plamie i pozostaw na kilka minut.

Następnie umieść ubranie w pojemniku z ciepłą wodą, cytryną i solą i pozostaw na pół godziny. Na koniec upierz ubranie w rękach.

Soda oczyszczona

Jak zobaczysz, wszystkie te wskazówki można zastosować przy użyciu naturalnych składników, które masz w domu. W takim przypadku należy zwilżyć ubranie i nałożyć na plamę sodę oczyszczoną.

Następnie przetrzyj ją szczoteczką. Możesz również pozostawić na pół godziny, a potem wyprać ubrania jak zwykle.

Pasta do zębów

Procedura jest taka sama jak w przypadku sody oczyszczonej. Nałożyć, rozetrzeć pędzlem, pozostawić i zmyć.

Płynny detergent

Aby usunąć plamy z kremów przeciwsłonecznych z ubrań, najpierw usuń szpatułką nadmiar kremu. Następnie umieść odzież w gorącej wodzie.

Teraz musisz nanieść płynny detergent na plamę i pocierać szczoteczką okrężnymi ruchami. Pozostaw na kilka minut i przystąp do płukania jak zwykle.

Mycie rąk.
Z pomocą przychodzą nam zwykłe produkty dostępne w gospodarstwie domowym. Cytryna, soda oczyszczona i biały ocet to niedrogie opcje do tego zadania.

Błędy, które możesz popełnić usuwając plamy z kremów przeciwsłonecznych

Istnieją dwa popularne środki czyszczące, których mogłaś wcześniej używać do usuwania plam. Jednak nie należy ich używać w tym przypadku, ponieważ ich działanie możesz uszkodzić tkaninę.

Jednym z nich jest wybielacz. Drugi to chlor. Nie radzą sobie dobrze z plamami rdzy, jak w tym przypadku, a nawet mogą je mocniej zaakcentować.

Plamy z kremów przeciwsłonecznych można usunąć

Omówiliśmy kilka sposobów usuwania tego typu plam przy użyciu naturalnych składników lub konwencjonalnych płynnych detergentów. Istnieją jednak produkty chemiczne, które są specjalnie przeznaczone do usuwania rdzy i nadają się do tkanin. W każdym razie sprawdź, czy tkanina ubrania jest odporna na tego typu produkty, ponieważ zazwyczaj są dość agresywne.

Mamy nadzieję, że będziesz cieszyć się słońcem w zdrowy sposób, a wskazówki, którymi się z Tobą podzieliliśmy, będą przydatne. Usuwanie plam jest możliwe!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Asero, M., & Segall, A. I. (2014). Fotoestabilidad de avobenzona utilizando diferentes antioxidantes.
  • Lorenzo, V. O. (2018). Solares:: consejos desde la oficina de farmacia. El farmacéutico: profesión y cultura, (562), 20-26.
  • Moreno, M. I., & Moreno, L. H. (2010). Fotoprotección. Revista de la Asociación Colombiana de Dermatología y Cirugía Dermatológica18(1), 31-39.
  • del Baño Breis, F. (1982). Diccionario de ciencias naturales y términos afines(Vol. 7). Editora Regional de Murcia.
  • Stampella, P. C., Hilgert, N. I., & Pochettino, M. L. (2018). Usos medicinales de los cítricos (Citrus L., Rutaceae) entre los criollos del sur de Misiones (Argentina).
  • de Sodio, B. D. B., & Belleza, U. E. D. S. Y. Bicarbonato de sodio: usos, efectos secundarios, interacciones, dosis y advertencias–Vitaminas Suplementos-2022.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.