Jak usunąć plamy z filtrów przeciwsłonecznych z ubrań i ręczników

Plamy z kremów przeciwsłonecznych na ubraniach są trudne do usunięcia. Ale nie jest to zadanie niemożliwe.
Jak usunąć plamy z filtrów przeciwsłonecznych z ubrań i ręczników

Napisany przez Maria Jimena Freytes

Ostatnia aktualizacja: 19 maja, 2023

To, czego latem koniecznie potrzebujemy, to filtr przeciwsłoneczny. Nie możemy się bez tego obejść. Jednak często może niszczyć ubrania i ręczniki, plamiąc je. Nie martw się, istnieje rozwiązanie. W tym artykule powiemy Ci, jak usunąć plamy z kremów przeciwsłonecznych.

Dlaczego filtry przeciwsłoneczne zwykle pozostawiają plamy na tkaninach? Dlatego, że zawierają tłuste składniki, które wsiąkają w ręczniki, fotele i ubrania. Te plamy nie są tak łatwe do usunięcia, dlatego zapraszamy do dalszej lektury, gdzie dowiesz się, jak sobie z nimi poradzić.

Dlaczego tak trudno usunąć plamy z kremów przeciwsłonecznych?

Filtry przeciwsłoneczne zawierają szeroką gamę związków różnego pochodzenia, takich jak oleje i minerały, które nie są tak łatwe do usunięcia po kontakcie z tkaniną. Jednym ze składników jest awobenzon, rodzaj filtra przeciwsłonecznego, który pochłania promienie ultrafioletowe A (UVA). To fotoprotektor najczęściej stosowanym w laboratoriach.

Jest to również składnik najtrudniejszy do usunięcia z tkanin odzieżowych. Dzieje się tak dlatego, że w kontakcie z wodą utlenia się i tworzy organiczne plamy.

Plamy mają utleniony wygląd, ponieważ właśnie przeszły ten proces. Po zmieszaniu środków ochronnych zawierających awobenzon z minerałami, takimi jak żelazo, powstają rdzawe kolory.

W związku z tym możemy zauważyć, że plamy szybciej powstają, jeśli woda jest ciężka. Częściej występują również na tkaninach syntetycznych, a mniej na włóknach naturalnych, takich jak bawełna i len.

Usuń plamy po filtrach przeciwsłonecznych.
Woda, z którą stykamy się podczas używania ochraniacza, może decydować o kolorze plam na ubraniach.

Jak usuwać plamy z kremów przeciwsłonecznych z ubrań

W tej sekcji podzielimy się kilkoma wskazówkami, jak usunąć ten rodzaj plam. Weź pod uwagę rodzaj materiału, z którego wykonana jest odzież, a w razie wątpliwości zawsze lepiej jest wypróbować metodę na niewidocznej części.

Biały ocet

Biały ocet jest zawsze doskonałym domowym środkiem zaradczym. W takim przypadku napełnij pojemnik gorącą wodą (zawsze w temperaturze, w której ubranie może wytrzymać bez szkody), dodaj szklankę białego octu, namocz i pozostaw na pół godziny. Następnie spłucz i, jeśli chcesz, włóż rzeczy do pralki.

Innym sposobem jest zmieszanie białego octu z solą, aż powstanie pasta. Następnie wetrzyj ten preparat w plamę i postępuj zgodnie z poprzednim krokiem.

Sok cytrynowy

To kolejny naturalny składnik, który zawsze wyciąga nas z kłopotów. Umieść kilka kropli soku z cytryny na plamie i pozostaw na kilka minut.

Następnie umieść ubranie w pojemniku z ciepłą wodą, cytryną i solą i pozostaw na pół godziny. Na koniec upierz ubranie w rękach.

Soda oczyszczona

Jak zobaczysz, wszystkie te wskazówki można zastosować przy użyciu naturalnych składników, które masz w domu. W takim przypadku należy zwilżyć ubranie i nałożyć na plamę sodę oczyszczoną.

Następnie przetrzyj ją szczoteczką. Możesz również pozostawić na pół godziny, a potem wyprać ubrania jak zwykle.

Pasta do zębów

Procedura jest taka sama jak w przypadku sody oczyszczonej. Nałożyć, rozetrzeć pędzlem, pozostawić i zmyć.

Płynny detergent

Aby usunąć plamy z kremów przeciwsłonecznych z ubrań, najpierw usuń szpatułką nadmiar kremu. Następnie umieść odzież w gorącej wodzie.

Teraz musisz nanieść płynny detergent na plamę i pocierać szczoteczką okrężnymi ruchami. Pozostaw na kilka minut i przystąp do płukania jak zwykle.

Mycie rąk.
Z pomocą przychodzą nam zwykłe produkty dostępne w gospodarstwie domowym. Cytryna, soda oczyszczona i biały ocet to niedrogie opcje do tego zadania.

Błędy, które możesz popełnić usuwając plamy z kremów przeciwsłonecznych

Istnieją dwa popularne środki czyszczące, których mogłaś wcześniej używać do usuwania plam. Jednak nie należy ich używać w tym przypadku, ponieważ ich działanie możesz uszkodzić tkaninę.

Jednym z nich jest wybielacz. Drugi to chlor. Nie radzą sobie dobrze z plamami rdzy, jak w tym przypadku, a nawet mogą je mocniej zaakcentować.

Plamy z kremów przeciwsłonecznych można usunąć

Omówiliśmy kilka sposobów usuwania tego typu plam przy użyciu naturalnych składników lub konwencjonalnych płynnych detergentów. Istnieją jednak produkty chemiczne, które są specjalnie przeznaczone do usuwania rdzy i nadają się do tkanin. W każdym razie sprawdź, czy tkanina ubrania jest odporna na tego typu produkty, ponieważ zazwyczaj są dość agresywne.

Mamy nadzieję, że będziesz cieszyć się słońcem w zdrowy sposób, a wskazówki, którymi się z Tobą podzieliliśmy, będą przydatne. Usuwanie plam jest możliwe!

To może Cię zainteresować ...
Skarpety – 8 sztuczek, aby usunąć ciemne plamy ze spodów
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Skarpety – 8 sztuczek, aby usunąć ciemne plamy ze spodów

Skarpety to część garderoby, która szybko się brudzi. Dowiedz się jak usunąć ciemne plamy ze skarpet, używając różnych produktów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Asero, M., & Segall, A. I. (2014). Fotoestabilidad de avobenzona utilizando diferentes antioxidantes.
  • Lorenzo, V. O. (2018). Solares:: consejos desde la oficina de farmacia. El farmacéutico: profesión y cultura, (562), 20-26.
  • Moreno, M. I., & Moreno, L. H. (2010). Fotoprotección. Revista de la Asociación Colombiana de Dermatología y Cirugía Dermatológica18(1), 31-39.
  • del Baño Breis, F. (1982). Diccionario de ciencias naturales y términos afines(Vol. 7). Editora Regional de Murcia.
  • Stampella, P. C., Hilgert, N. I., & Pochettino, M. L. (2018). Usos medicinales de los cítricos (Citrus L., Rutaceae) entre los criollos del sur de Misiones (Argentina).
  • de Sodio, B. D. B., & Belleza, U. E. D. S. Y. Bicarbonato de sodio: usos, efectos secundarios, interacciones, dosis y advertencias–Vitaminas Suplementos-2022.

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.