Jak sterylizować naczynia kuchenne?
Jeśli należysz do osób, które uwielbiają gotować, być może zastanawiasz się, jak sterylizować naczynia kuchenne i czy jest to możliwe. Odpowiedź brzmi tak. Sterylizacja to proces, w którym następuje całkowite zniszczenie mikroorganizmów obecnych w określonym miejscu lub obiekcie.
Właściwa sterylizacja zapewnia, że żywność jest wolna od patogenów i zanieczyszczeń krzyżowych. Musisz więc nauczyć się, jak prawidłowo sterylizować naczynia kuchenne, aby uniknąć niechcianych sytuacji i zatruć. Powiemy Ci, jak to zrobić.
Dlaczego sterylizacja przyborów kuchennych jest ważna?
Możesz pomyśleć, że skoro myjesz je płynem do naczyń i wodą, to wystarczy. Ale nie do końca. Czy zdajesz sobie sprawę, że zmywarki, gąbki i ściereczki do naczyń to najbrudniejsze miejsca w Twojej kuchni? Mogą w nich występować groźne bakterie, takie jak Salmonella i E. coli.
Może również wystąpić zanieczyszczenie krzyżowe z innymi pokarmami, ponieważ patogeny wykorzystują przybory kuchenne jako drogi przemieszczania się.
W przypadku Salmonelli mówimy o bakterii żyjącej w jelitach ludzi i zwierząt. Wywołuje nudności, wymioty, skurcze, biegunkę, gorączkę, dreszcze, ból głowy i krew w stolcu.
Natomiast bakteria E. Coli powoduje prawie takie same objawy jak Salmonella, z wyjątkiem bólu głowy. Obie bakterie są kałowymi pałeczkami coli, co oznacza, że ich obecność w środowisku wskazuje na zanieczyszczenie odchodami. Ponadto istnieją jeszcze inne, mniej poważne choroby, takie jak zakażenie Campylobacter, rotawirusem lub listeriozą.
Zwykle trafiają do kuchni z powodu mięsa zanieczyszczonego odchodami zwierzęcymi lub dlatego, że dana osoba nie myje rąk podczas przygotowywania posiłków. Dlatego lekceważenie zasad higieny może prowadzić do rozwoju tych infekcji przenoszonych przez żywność.
Przeczytaj także ten interesujący materiał: Metoda 20/10 a sprzątanie domu
Jak jak sterylizować naczynia kuchenne, aby uniknąć tych chorób?
Chorobom tym można zapobiec, utrzymując odpowiednią higienę w kuchni. Jedną z głównych rzeczy, które należy zrobić, jest codzienne czyszczenie gąbki i ściereczek do zmywarki wrzącą wodą. W ten sposób unikniesz namnażania się zarazków.
Należy również dokładnie czyścić lodówkę. Zaleca się utrzymywanie temperatury w lodówce poniżej 4 stopni Celsjusza, aby uniknąć rozwoju mikroorganizmów.
Jeśli chodzi o odpady, najlepiej je przykrywać i często usuwać. Kup pojemnik z pedałem, abyś nie musiała manipulować przy nim rękami. I, jak już wyjaśniliśmy wcześniej, musisz również wysterylizować przybory i naczynia kuchenne.
Jak sterylizować naczynia kuchenne?
Aby prawidłowo wysterylizować przybory kuchenne, należy stosować oddzielne metody w zależności od rodzaju narzędzia. Wyjaśniamy proces sterylizacji dla każdego z nich.
Noże
W kuchni nóż jest jednym z najważniejszych przyborów. Istnieją dwie metody sterylizacji; jeden jest klasyczny, a drugi z użyciem światła ultrafioletowego.
Klasyczna metoda polega na wprowadzaniu naczyń w parę wodną, która ma zdolność sterylizacji, ponieważ w stanie gazowym cząsteczki łatwiej wnikają w przedmioty. Ponieważ są gorące, mogą zabijać patogenne mikroorganizmy.
Takie mikroorganizmy mają zdolność rozmnażania w temperaturze od 20 do 45 stopni Celsjusza. Ale chodzi nie tylko o bakterie. Istnieją organizmy, które tworzą zarodniki i przetrwalniki powodujące problemy żołądkowo-jelitowe.
Zarodniki i przetrwalniki wytrzymują wysokie temperatury, dlatego aby uzyskać optymalną sterylizację, należy je poddać działaniu temperatury powyżej 100 stopni Celsjusza przez 15 minut.
W przypadku sterylizacji ultrafioletowej, która jest jedną z najczęściej stosowanych w przemyśle spożywczym, jest ona w stanie zabić większość mikroorganizmów. Wymaga posiadania lampy UV, chociaż sprzedawane są również pojemniki do sterylizacji i piece wyposażone w tę technologię.
Widelce i łyżki
Musisz je wysterylizować oddzielnie od noży. Najpierw włóż wszystkie sztućce i przybory, takie jak szczypce, nożyczki, szpatułki lub trzepaczki do pojemnika lub ułóż na tacy, aby je wysterylizować.
Następnie zagotuj wodę z uniwersalnym detergentem i wlej do pojemnika, tak, by wszystkie sztućce i przypory pozostawały zanurzone. Przykryj pokrywką i odstaw na 5 do 20 minut.
Zachowaj jednak szczególną ostrożność, jeśli naczynia są wykonane z tworzywa sztucznego. W miarę upływu czasu zdejmij pokrywkę i ostrożnie wylej wodę, pozwalając przedmiotom ostygnąć. Następnie wysusz i przechowuj w czystym miejscu.
Deska do krojenia
Aby zdezynfekować deskę do krojenia, wszystko zależy od materiału, z którego jest wykonana. Zwykle są wykonane z drewna. W tym przypadku ocet nie narusza włókien powierzchni i zapobiega jej zniszczeniu. Jego związki pozwalają zwalczać bakterie wywołujące infekcje pokarmowe.
Aby go użyć, wyczyść dokładnie powierzchnię deski i spryskaj białym octem. Pozwól mu działać przez 10 minut. Po tym czasie spłucz wodą i pozostaw do wyschnięcia.
Jeśli natomiast chcesz zneutralizować jakiś zapach z deski, użyj soku z cytryny. Zacznij od ucięcia plastra i wcieraj go w powierzchnię deski przez około 2 minuty. Następnie pozostaw do wyschnięcia na powietrzu bez spłukiwania.
Odkryj również te ciekawe informacje: Jak wygląda higiena przygotowywania pokarmów?
Poprawisz bezpieczeństwo swojej rodziny, jeśli będziesz sterylizować naczynia kuchenne
Ogólnie rzecz biorąc, należy wysterylizować swoje przybory i naczynia kuchenne, ponieważ używa się ich, aby wkładać do ust pokarmy a także by przygotowywać posiłki. Mając bezpośredni kontakt z żywności, mogą więc być drogą do jej skażenia. Dzięki tej prostej praktyce zwiększysz bezpieczeństwo Twojej rodzin y i zadbasz o jej zdrowie.
Poświęć trochę czasu, aby to robić regularnie. Połącz również tę metodę z innymi środkami pielęgnacyjnymi, takimi jak oddzielanie mięsa i warzyw oraz używanie bezpiecznych produktów.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Gamboa Sofía. Métodos de Esterilización. 2001 [Revisado 2021]. Disponible en: http://www.ucv.ve/fileadmin/user_upload/facultad_farmacia/catedraMicro/10_M%C3%A9todos_de_esterilizaci%C3%B3n.pdf
- NSF. Germiest Items in the Home [Internet]. NSF. 2011 [Consultado 10/03/21] Disponible en: https://www.nsf.org/knowledge-library/germiest-items-home
- IARIA, PRÁCTICAD. “Comparación de resultados del proceso de esterilización con dos indicadores biológicos.” Rev Enferm IMSS 9.3 (2001): 143-146.