Jak przygotować zdrowe lody? Poznaj kilka świetnych przepisów!
Lody, kto ich nie lubi? Zwłaszcza latem! Niektórzy tak lubią lody, że jedzą je nawet zimą.
Dzięki temu artykułowi poznasz przepisy na zdrowe lody, które będziesz mogła przygotować w domu i nie będziesz do tego potrzebowała wielu składników. Dzięki temu, zawsze kiedy najdzie cię na nie ochota, będzie je miała pod ręką bez konieczności wychodzenia z domu.
Lody owocowe versus lody śmietankowe
Nie ma potrzeby być na diecie, aby cieszyć się smakiem lodów owocowych znane również jako lody wodne. Są one najbardziej orzeźwiające ze wszystkich lodów i pomogą ugasić pragnienie, czy to na przerwie w pracy, na plaży czy na spacerze. Ponadto, jeżeli przygotujemy je sami, jest to bardzo łatwe, bo możemy użyć do tego owoców sezonowych. Lody te są idealne dla osób na diecie ponieważ zawierają mało kalorii, tłuszczy i cukry co też oznacza, że nie podnoszą poziomu cholesterolu.
Drugą opcją na domowe smakołyki są lody śmietankowe, które składają się głównie z mleka. Mogą służyć jako deser, ale również jako smaczna przekąska na podwieczorek. Te lody jednak nie zaspokajają pragnienia i trzeba uważać z ilością cukru, który do nich dodajemy. Jednak prawdą jest, że ze względu na smak i konsystencję, to one bywają faworytami.
Zobacz także: Mleko dla dzieci: jakie jest najzdrowsze?
Lody naturalne i domowe
W domu możemy przygotować naprawdę pyszne lody, a co więcej, może to być świetny sposób na spędzanie czasu i zabawę z dziećmi. Istnieją trzy różne sposoby na przygotowanie lodów, w zależności od używanych produktów, możemy użyć: owoców, mleka lub naparów roślinnych.
- Pierwszą opcją są owoce, najlepiej używać owoców sezonowych, które są bogate w wodę i mają słodki smak. Na przykład możemy przygotować lody: arbuzowe, brzoskwiniowe, cytrynowe, itd. Można też zmieszać kilka składników, na przykład melon z gruszkami i z jabłkami albo wiśnie i pomarańcze. Aby przygotować pyszne lody, należy posiekać owoce, wrzucić je do blendera, dodać lód i utrzeć na gładką masę, pozwoli to przygotować zimny deser w kilka minut. Pamiętaj, że im mniej składników używasz, tym lody będą zdrowsze i naturalne.
- Drugi wariant lodów jest najbardziej popularny ze względu na swoją konsystencję ponieważ wyglądają jak lody ze sklepu. Mleko i jogurt dodają smaku i służą jako zagęszczacze, a do tego zawsze można je znaleźć w lodówce, zwłaszcza w domach gdzie mieszkają dzieci. Można również dodać jajko, aby wzbogacić je o proteiny i zapewnić odpowiednią konsystencję oraz użyć owoców, które najbardziej lubimy, najlepiej tych mięsistych, takich jak banan, brzoskwinia czy ananas.
- I wreszcie trzecia opcja, możemy też przygotować lody na bazie naparów roślinnych lub mrożonej herbaty. Jedyne co musimy zrobić, to przygotować zwyczajową herbatę (herbata czarna lub herbata w torebkach), pozostawić do ostygnięcia, a następnie wymieszać z kruszonym lodem oraz z owocami. Najpyszniejsze lody powstają na bazie herbat: zielonej, cynamonowej, jabłkowej, czarnej i miętowej.
Przeczytaj również: Pożywne desery – 5 łatwych do przyrządzenia słodkości. Wypróbuj je!
Najlepsze przepisy na lody
- Przepis na lody brzoskwiniowe. Są idealne dla dzieci, a wykonanie ich jest bardzo proste. Najlepiej przygotowywać je w lecie, bo wtedy brzoskwinie są świeże i łatwo dostępne. Składniki to: dwie szklanki odtłuszczonego mleka w proszku, szklanka cukru (można użyć 2/3 słodzika), jedno ubite jajko, ¼ łyżki ekstraktu z wanilii lub migdałów, dwie średnie brzoskwinie lub jedna szklanka posiekanych brzoskwiń. Mieszamy mleko, cukier, jajko i ekstrakt z wanilii, ubijamy na jednorodną masę. Można użyć zarówno blendera jak i miksera. Dodajemy brzoskwinie w kawałkach i tak przygotowaną masę wlewamy do pojemników, które umieszczamy w zamrażarce. Zostawić w zamrażarce na co najmniej godzinę przed podaniem.
- Przepis na lody cytrynowe. To klasyczny przykład lodów, doskonale gaszą pragnienie i są pyszne. Składniki to: półtorej szklanki chudego mleka, pół szklanki świeżo wyciśniętego soku z cytryny (niektórzy sięgają po gotowy sok z butelki), pół szklanki bitej śmietany, szczypta soli, puszka odtłuszczonego, skondensowanego mleka, sześć pokruszonych ciastek pełnoziarnistych i w razie potrzeby plasterek cytryny. W blenderze lub mikserze umieszczamy mleko, sok z cytryny, bitą śmietanę, sól i skondensowane mleko, wszystko razem ucieramy, po czym umieszczamy na pół godziny w zamrażarce. Kiedy konsystencja jest w połowie stała, mieszamy masę z ciastkami i wkładamy znowu do zamrażarki, tym razem na godzinę. Przy podawaniu, każdą porcję lodów możemy udekorować ciastkiem i plasterkiem cytryny.
- Przepis na lody bananowe. Bez wątpienia jest to ciekawa forma na spożywanie tego pysznego owocu, który dostępny jest przez cały rok, a co więcej, uwielbiany jest przez dzieci. Składniki: jeden banan pokrojony w plasterki, trzy łyżki chudego mleka oraz łyżka posiekanych orzechów. Pokrojonego banana wkładamy na dwie godziny do zamrażarki. Po czym umieszczamy go w blenderze razem z mlekiem, dokładnie ucieramy, po czym dodajemy orzechy i kontynuujemy ucieranie. Tak przygotowaną masę umieszczamy w zamrażarce aż do momentu podania.
Ale to nie wszystkie ciekawe przepisy na lody – oto kolejne propozycje!
- Przepis na lody z kiwi: potrzebujemy 200 gramów kiwi, 100 mililitrów wody, łyżkę cukru i połowę opakowania bezsmakowej żelatyny. Mieszamy składniki z wyjątkiem żelatyny (dodaje się ją kiedy pozostałe składniki są już dobrze połączone). Napełniamy pojemniki naszą masą i umieszczamy je w zamrażarce, po godzinie możemy wbić patyczki (opcjonalnie). Zostawiamy w zamrażarce na przynajmniej kolejne dwie godziny.
- Przepis na lody truskawkowo – pomarańczowe. Potrzebujemy 200 gramów truskawek, 100 mililitrów soku z pomarańczy, łyżkę cukru i połowę opakowania bezsmakowej żelatyny. Mieszamy trzy pierwsze składniki i na koniec dodajemy żelatynę. Wlewamy do foremek i umieszczamy w zamrażarce. Kiedy minie godzina, możemy wbić patyczki, po czym zostawiamy na dwie kolejne godziny.
Zdjęcia dzięki uprzejmości St0rmz, Hajime NAKANO, Xperia2Day, Carmen Jost i Joy.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Junta de Andalucía. (2013). Helado. Agencia de Defensa de la Competencia de Andalucía. Consejería de Economía, Innovación, Ciencia y Empleo. http://www.juntadeandalucia.es/defensacompetencia/sites/all/themes/competencia/files/fichas/pdf/5_Helado.pdf
- Marshall, R. T., Goff, H. D., & Hartel, R. W. (2012). Ice cream. Springer.
- Samaniego-Vaesken, M. D. L., Ruiz, E., Partearroyo, T., Aranceta-Bartrina, J., Gil, Á., González-Gross, M., … & Varela-Moreiras, G. (2018). Added Sugars and Low-and No-Calorie Sweeteners in a Representative Sample of Food Products Consumed by the Spanish ANIBES Study Population. Nutrients, 10(9), 1265. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6163363/
- Mª Carmen Vidal Carou (Cood.). (2005). El libro blanco de los helados. Asociación Española de Fabricantes de Helados. https://www.aefhelados.com/pdf/DPLibroBlancoHelados.pdf
- Esteban, E. B., Hernández, Y. C., De Miguel, H., Fernández, A. T., & Romero, H. (2012). El perfil de los ácidos grasos como factor identificador del tipo de grasa utilizado en la elaboración de helados. Nutrición clínica y dietética hospitalaria, 32(2), 65-74. https://dialnet.unirioja.es/servlet/articulo?codigo=4187094