Jak przestać się przejadać po ćwiczeniach
Po aktywności fizycznej możemy mieć ochotę na zjedzenie wszystkiego, co mamy w lodówce. To normalne, ponieważ zużyliśmy dużo energii. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak przestać się przejadać po ćwiczeniach!
Po zakończeniu całodziennej aktywności organizm musi się zregenerować. Kiedy pojawia się katabolizm – część procesu metabolicznego, w której następuje rozkład, organizm staje się bardziej podatny na przyjmowanie pokarmu.
Jedzenie pełni kluczową rolę w regeneracji, ponieważ białko i węglowodany uczestniczą w naprawie mięśni i uzupełnianiu zapasów glikogenu. Ale jakie ilości można uznać za zdrowe ?
Kilka wskazówek, jak przestać się przejadać po ćwiczeniach
Aby przestać się przejadać po ćwiczeniach, musimy wziąć pod uwagę kilka czynników. Jednak wbrew temu, w co wierzy wiele osób, nigdy nie należy przestawać jeść. Wręcz przeciwnie, kilka posiłków dziennie może być rozwiązaniem problemu. Sekret polega na doborze odpowiednich pokarmów na każdy moment.
Zwróć uwagę na kilka wskazówek, jak unikać przejadania się i dokonywać najzdrowszych wyborów.
Aby nie przejadać się po ćwiczeniach, ćwicz zanim zaczniesz jeść
Prawie wszyscy zgadzają się, że najlepiej ćwiczyć rano , aby rozpocząć dzień w pełni energii. Pojawia się jednak również pytanie, czy i co w takim razie zjeść na śniadanie.
Badanie potwierdziło, że okresowy post wydaje się być skuteczny w zmniejszaniu masy ciała, całkowitego cholesterolu i trójglicerydów. I dotyczy to zarówno ludzi o normalnej wadze, jak i tych z nadwagą i otyłością. Aby uzyskać te korzyści, można ćwiczyć przez mniej niż godzinę zanim zjesz śniadanie.
Jeśli nie możesz zorganizować treningu tak wcześnie, najlepiej zaplanować go przed jednym z głównych posiłków. Pomoże Ci to uniknąć sięgania po dodatkowe przekąski.
Przestrzegaj wszystkich posiłków dnia
Dobry obiad i odpowiednia kolacja pomagają nam lepiej kontrolować apetyt po treningu. Pokarmy bogate w białko, takie jak chude mięso, ryby, rośliny strączkowe, produkty mleczne lub orzechy, dają uczucie pełności i pomagają w prawidłowej regeneracji.
Dlatego tak ważne jest przestrzeganie regularnych posiłków. W ten sposób lepiej radzimy sobie z fizycznym wyczerpaniem i unikamy pokusy przejadania się po powrocie do domu. O ile nie przestrzegasz protokołu okresowego postu, ustandaryzuj swoje śniadanie, przekąski, lunch i popołudniową przekąskę.
Pij dużo wody, aby nie przejadać się po ćwiczeniach
Spożywanie płynów przyczynia się również do zmniejszenia apetytu. Powinniśmy jednak nie tylko pić wodę, aby uniknąć spożywania pokarmów, ale uzupełniać utracone elektrolity. Jeśli po wypiciu nadal czujemy głód, to czas wybrać zdrową przekąskę.
Nie jedz z przyzwyczajenia lub nudy
Jedzenie dla samego jedzenia jest dość powszechne, gdy nie przestrzegamy ustalonego planu żywieniowego. Czasami niepokój, stres, a nawet nuda sprawiają, że chcemy zajrzeć do szafki czy lodówki, żeby coś przekąsić.
Musimy nauczyć się jeść zgodnie z porą dnia, ćwiczeniami i ustaloną rutyną. Dobrą alternatywą jest spożywanie innego rodzaju jedzenia przy każdym treningu. W ten sposób organizm nie przyzwyczai się do tego samego smaku w określonych sytuacjach. Skuteczne może być również spożywanie kilku zdrowych przekąsek w ciągu dnia, aby uregulować głód między posiłkami.
Możesz również przeczytać ten artykuł: Kiedy należy stosować dietę o niskiej zawartości błonnika?
Pokarmy, które możemy zjeść po aktywności fizycznej
Po treningu bardzo ważne jest, aby coś zjeść. Kluczem jest jednak unikanie jedzenia pierwszej rzeczy, jaką znajdziemy pod ręką.
Powinien to być zaplanowany posiłek, zgodny z rodzajem aktywności i harmonogramem, w jakim wykonujemy ćwiczenia. Należy wybierać pożywne produkty i nie czekać dłużej niż półtorej godziny po dniu fizycznym. W każdym razie pamiętaj, że najlepiej skonsultować się z dietetykiem.
Oto kilka pokarmów, które zalecamy spożywać, aby nie przejadać się po ćwiczeniach:
- Błonnik jest kluczem do dobrego trawienia. Błonnik znajduje się w owocach, warzywach i roślinach strączkowych. Na przykład gruszki i jabłka po treningu to dobry wybór. Podobnie jak marchewki czy karczochy.
- Węglowodany pozwalają na lepszą regenerację. W takim przypadku możesz wybrać owoce, takie jak banany, winogrona, gruszki lub śliwki. Jeśli wolisz przekąskę, batony energetyczne lub suszone owoce i orzechy pomogą Ci uniknąć przejadania się po wysiłku.
- Chude białka są niezbędne do regeneracji mięśni. Ryby i kurczaki zawierają ten rodzaj białka i są niskokaloryczne. W rzeczywistości oświadczenie Międzynarodowego Towarzystwa Żywienia Sportowego twierdzi, że zwiększenie zawartości białka w diecie może skutkować lepszą kompozycją ciała.
- Koktajle są bardzo polecane po treningu, ponieważ mogą szybko dostarczyć nam białka. Najlepiej przygotować je samemu, aby mieć pewność, że zawierają odpowiednie składniki i mają niską zawartość cukru.
- Mleko lub niskotłuszczowe produkty mleczne również zawierają białko niezbędne do dobrego powrotu do zdrowia.
Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: 10 zdrowych produktów spożywczych na lepsze trawienie
Zamiast jeść dużo, dobrze odżywiaj organizm, aby nie przejadać się po ćwiczeniach
Jedzenie po wysiłku fizycznym jest niezbędne, aby osiągnąć lepszą regenerację. Spożywanie odpowiednich pokarmów przywraca nam energię i pomaga nam czuć się lepiej i być mniej zmęczonym. Kluczem do sukcesu jest dobry wybór posiłków. I warto to wprowadzić nie tylko po treningu, ale jako nawyk życiowy.
W każdym razie nie zapominaj, że najlepszą opcją jest zwrócenie się do dietetyka, aby zaprojektował konkretny plan żywieniowy zgodnie z twoimi celami. Rodzaj diety, której potrzebujemy, różni się w zależności od tego, czy chcemy schudnąć, przytyć, czy zbudować mięśnie.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Aragon AA, Schoenfeld BJ, Wildman R, Kleiner S, VanDusseldorp T, Taylor L, Earnest CP, Arciero PJ, Wilborn C, Kalman DS, Stout JR, Willoughby DS, Campbell B, Arent SM, Bannock L, Smith-Ryan AE, Antonio J. International society of sports nutrition position stand: diets and body composition. J Int Soc Sports Nutr. 2017 Jun 14;14:16. doi: 10.1186/s12970-017-0174-y. PMID: 28630601; PMCID: PMC5470183. Disponible en: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28630601/
-
Tinsley GM, La Bounty PM. Effects of intermittent fasting on body composition and clinical health markers in humans. Nutr Rev. 2015 Oct;73(10):661-74. doi: 10.1093/nutrit/nuv041. Epub 2015 Sep 15. PMID: 26374764. Disponible en: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26374764/