Jak pożywny jest szpik kostny i jak można go jeść?

Szpik kostny jest jednym z nielicznych pokarmów zawierających witaminę D, niezbędny składnik odżywczy zapewniający prawidłowe funkcjonowanie tkanki kostnej. Wyjaśnimy ci to.
Jak pożywny jest szpik kostny i jak można go jeść?

Ostatnia aktualizacja: 19 kwietnia, 2023

Szpik kostny to substancja znajdująca się w kościach zwierząt. Często jest jadalny i ma wysoką wartość odżywczą, która może przyczynić się do zaspokojenia codziennych potrzeb żywieniowych. To potrawa o intensywnym smaku, dlatego jest wykorzystywana w haute cuisine do przygotowywania bulionów i zup.

Chociaż w tradycyjnych gospodarstwach domowych czasami spożywa się go razem z innymi podrobami, jest to znacznie mniej powszechne w miastach. Można go jednak znaleźć w supermarketach. Nauczenie się, jak właściwie używać szpik kostny, może być przydatne w uzupełnianiu diety.

Wartość odżywcza szpiku kostnego

Wartość odżywcza szpiku kostnego będzie się różnić w zależności od zwierzęcia, z którego pochodzi. Jest jednak dość kaloryczny ze względu na zawartość tłuszczu. Średnio ma zwykle około 780 kilokalorii na 100 gramów (4 uncje), i 84 gramy tłuszczu.

Wyróżnia się również zawartością białek o wysokiej wartości biologicznej, których zawiera aż 7 gramów. Brakuje mu jednak węglowodanów.

Z drugiej strony szpik kostny wyróżnia się wysokim stężeniem mikroelementów. Należą do nich żelazo, fosfor, wapń, magnez i cynk. Posiada również witaminy z grupy B oraz witaminę A. Znacząca jest nawet obecność witaminy D.

Na uwagę zasługuje profil lipidowy szpiku, który dostarcza niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, takich jak DHA i EPA, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wspomagają prawidłowy rozwój mózgu, zwłaszcza we wczesnych stadiach życia. Pomagają również modulować poziomy stanów zapalnych.

Wapń w żywności.
Różne produkty spożywcze są źródłem wapnia, a szpik kostny może uzupełniać jego wkład w dietę.

Korzyści ze spożywania szpiku

Wspomnimy o głównych zaletach spożywania szpiku kostnego i o tym, co mówi nauka w tym zakresie.

1. Lepszy stan zdrowia kości

Spożycie wapnia okazało się niezbędne w celu zapobiegania problemom z kośćmi w perspektywie średniookresowej. To podstawowy filar ograniczania zachorowalności na osteoporozę, częściej występującą u kobiet niż u mężczyzn, i negatywnie wpływającą na jakość życia.

Ponadto szpik kostny zawiera również witaminę D, która zwiększa wchłanianie samego wapnia. Ten duet jest wysoce zalecany w celu poprawy gęstości kości.

Możesz być także zainteresowany: 5 ćwiczeń dbających o kości

2. Zmniejszenie stanu zapalnego

Według badań opublikowanych w czasopiśmie Microbiology Spectrum, niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe zawarte w szpiku kostnym są w stanie modulować poziomy zapalne organizmu. Pomagają zapobiegać patologiom układu krążenia, z których wiele wiąże się ze stanem zapalnym jako podstawowym mechanizmem.

Pojawiły się nawet spekulacje, że nienasycone kwasy tłuszczowe mogą pozytywnie modyfikować profil lipidowy. Jednak taki efekt jest raczej ograniczony.

3. Wzrost mięśni

Białka o wysokiej wartości biologicznej są niezbędne do regeneracji i wzrostu tkanki beztłuszczowej. Istnieją dowody na to, że odpowiednie spożycie tego typu białek może stymulować hipertrofię mięśni, powodując tym samym korzystny wpływ na zdrowie.

Co więcej, odrzucono zalecenia dotyczące ograniczania spożycia białka, ponieważ udowodniono, że nie powodują one negatywnych skutków w dłuższej perspektywie. Nawet jeśli spożywamy je w dużych ilościach.

Przeciwwskazania do spożywania szpiku kostnego

Pomimo dużej gęstości odżywczej spożywanie szpiku kostnego ma pewne przeciwwskazania. Jest to produkt wysokokaloryczny, więc nadmierne spożycie może prowadzić do zachwiania bilansu kalorycznego. Prowadzi to do wzrostu masy tłuszczu, uważanego za szkodliwy.

Jednocześnie spekuluje się, że dieta nadmiernie bogata w tłuszcze może zmienić profil mikroflory jelitowej. Konsekwencje tego zjawiska nie są jeszcze dokładnie znane, ale zaleca się ostrożność.

Szpik kostny.
Szpik może zwiększać spożycie kalorii, dlatego należy zachować ostrożność, jeśli zamierzasz schudnąć.

Szpik kostny jest pożywnym pokarmem

W wielu krajach szpik kostny jest rzadkim pożywieniem, mimo, że ma wysoką zawartość składników odżywczych. Jego spożywanie może pomóc w zapobieganiu niedoborom żywieniowym, takim jak deficyt witaminy D, który stał się problemem zdrowia publicznego. Jednocześnie jest w stanie pokryć zapotrzebowanie na tłuszcze i białka o wysokiej wartości biologicznej.

Zasadą naszej diety powinna być różnorodność. Z tego powodu im szersze spektrum produktów wchodzących w jej skład, tym lepiej. Możesz spożywać szpik kostny, na przykład w bulionach. W ten sposób można wykorzystać dużą liczbę składników odżywczych, chociaż należy zwrócić uwagę na zachowanie bilansu kalorycznego.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.