Jak powinna wyglądać dieta w nadczynności tarczycy?

Jak powinna wyglądać dieta w nadczynności tarczycy?
Anna Vilarrasa

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Anna Vilarrasa.

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Dieta w nadczynności tarczycy odgrywa niezwykle istotną rolę, ponieważ pomaga zapanować nad objawami tego schorzenia. Dlatego też, gdy dowiesz się już, że cierpisz na tą chorobę, warto w odpowiedni sposób dostosować swoją dietę. Na co powinnaś zwrócić uwagę?

Czy wiesz jak powinna wyglądać Twoja dieta w nadczynności tarczycy? Co powinno się w niej znajdować? Tarczyca mierzy zaledwie około 5 centymetrów, ale jej niewłaściwe działanie wywołuje najróżniejsze objawy.

Dlaczego? Ponieważ ten mały organ w kształcie motyla wydziela hormony, które w bezpośredni sposób wpływają na wszystkie funkcje pełnione przez organizm.

Dlatego też kiedy cierpisz z powodu takich zmian, musisz poprawić swoją dietę, aby wyregulować aktywność tego organu i uniknąć komplikacji. Na czym polega nadczynność tarczycy? Jakie produkty spożywcze powinnaś jeść, a czego należy unikać? Czytając dzisiejszy artykuł poznasz szczegółowe odpowiedzi na te pytania.

Czym jest nadczynność tarczycy?

Tarczyca to niewielki organ umieszczony w szyi.

Wydziela różne rodzaje hormonów, a niektóre z nich odgrywają kluczową rolę w organizmie. Jej właściwe działanie stanowi podstawę naszego zdrowia, a produkowane przez nią hormony wywierają wpływ na większość komórek w ciele. Do jej najważniejszych funkcji zaliczamy:

  • Regulację poziomu energii,
  • Syntezę białek,
  • Działanie enzymatyczne,
  • Regulację temperatury ciała.

Nadczynność tarczycy to zaburzenie, które sprawia, że gruczoł ten nie wytwarza hormonu tarczycy w prawidłowy sposób. W takim przypadku, i z różnych powodów, problem stanowi zwiększone wydzielanie hormonów T3 i T4.

Opisano kilkach chorób związanych z takimi zaburzeniami, do których zaliczamy chorobę Gravesa-Basedowa, wole wieloguzkowe, czy gruczolaki toksyczne tarczycy.

Kiedy pojawia się nadczynność tarczycy, przyspieszają wszystkie procesy zachodzące w ciele. W wyniku tego pojawia się seria następujących objawów:

  • Nagła utrata wagi,
  • Nerwowość,
  • Problemy ze snem.
  • Drżenie,
  • Zwiększone pocenie się,
  • Palpitacje.

Jeśli występuje u Ciebie jakakolwiek choroba tarczycy, jak choćby jej nadczynność, powinnaś udać się do lekarza lub endokrynologa, który dobierze leczenie dopasowane do Twojego przypadku.

Kobieta dotykająca szyi
W nadczynności tarczycy gruczoł tarczycowy uwalnia zbyt duże ilości hormonów. Dlatego też różne funkcje ciała są zmienione.

Dieta i nadczynność tarczycy

Zgodnie ze słowami ekspertów z British Thyroid Foundation, nie ma z góry ustalonego protokołu dietetycznego, którego należy przestrzegać w przypadku schorzeń gruczołu tarczycy. Jednak stosowanie zdrowej diety odgrywa kluczową rolę, ponieważ pomaga kontrolować objawy i poprawia jakość życia.

Różne składniki odżywcze odgrywają ważną rolę w funkcjonowaniu gruczołu tarczycy oraz normalnego wydzielania hormonów. Główne z nich to jodyna i selen, chociaż badane są również inne składniki obecne w jedzeniu, takim jak warzywa kapustne czy soja.

Zwracanie na nie uwagi jest istotne, ponieważ oznacza lepsze zdrowie. Nie zapominaj, że nadczynność tarczycy to schorzenie, które, gdy zostanie już zdiagnozowane, będzie trwało przez całe życie.

Dlatego też, według eksperta do spraw medycyny Oscara Vidala, należy rozważyć dwa aspekty:

  • Przestrzeganie diety ubogiej w produkty spożywcze, które wspomagają produkcję hormonu tarczycy, takich jak jodyna.
  • Spożywaj więcej produktów z antyoksydantami, które poprawiają regenerację zdrowych komórek. Zaliczamy do nich choćby selen.

Jak kontrolować ilość jodyny?

Dieta w nadczynności tarczycy zakłada konieczność monitorowania poziomu jodyny, ponieważ bierze ona udział w produkcji hormonów tarczycy. Ograniczenie spożycia jest niezbędne, ponieważ bardzo trudno jest ją całkowicie wyeliminować.

Oto główne źródła jodyny w produktach spożywczych:

  • Sól jodowana,
  • Owoce morza, takie jak niektóre ryby, owoce morza, czy algi,
  • Nabiał,
  • Żółtka jaj,
  • Niektóre zboża i ziarna.

Poza tym również warzywa kapustne (takie jak brokuł, kalafior, czy brukselka) mogą utrudniać przyswajanie jodyny przez tarczycę.

Co powinno znajdować się w diecie: selen

Selen to jeden ze składników odżywczych, który jest najmocniej związany z tarczycą. W literaturze naukowej ustalono określoną rolę tego mikroelementu w jej działaniu. Jest odkładany w wielu tkankach organizmu, a zwłaszcza w tarczycy, gdzie znajduje się w postaci selenoprotein.

Ten rodzaj białek pełni bardzo ważne funkcje antyoksydacyjne. Dlatego też selen wpływa pozytywnie na działanie ochronne tarczycy oraz poprawę ogólnego zdrowia.

Niektórzy specjaliści proponują suplementację selenem w chorobie Gravesa . Jednak ten składnik odżywczy można również pozyskać z diety. Znajduje się na przykład w takich produktach jak łosoś, pełne zboża, czy jajka. Ale jego najlepsze źródło to bez wątpienia orzechy brazylijskie.

Porcja składająca się z dwóch lub trzech orzechów brazylijskich przekracza dzienne zalecane spożycie tego mikroelementu.

Orzechy brazylijskie
Takie produkty spożywcze jak orzechy brazylijskie zawierają duże ilości selenu. Dlatego też to świetne pożywienie dla chorych na nadczynność tarczycy.

Co powinno znajdować się w diecie: witamina D

Jak już wspomnieliśmy, hormony tarczycy wywierają wpływ na liczne komórki i procesy zachodzące w ciele. Zaliczamy do nich choćby kości, które mogą słabnąć, jeśli nadczynność tarczycy nie jest leczona we właściwy sposób.

Jednak, jak informuje również British Thyroid Foundation, u osób z tą chorobą pojawia się również niski poziom witaminy D. Jednak aby poznać dokładne przyczyny tego stanu i jego ewentualne konsekwencje, należy przeprowadzić więcej badań.

Jasne jest, że nie zaszkodzi zwracać większą uwagę na witaminę D i krzewić pozytywne nawyki związane ze zdrowiem mięśni i kości. Oto kilka istotnych zaleceń:

  • Trenuj regularnie i wykonuj ćwiczenia, które wzmacniają mięśnie.
  • Każdego dnia wykonuj 10-minutowe kąpiele słoneczne. Warto wykorzystywać czas, gdy słońce świeci słabo, aby uniknąć negatywnych skutków.
  • Jedz produkty spożywcze bogate w witaminę D, wapń i fosfor, aby zadbać o stan szkieletu. Znajdziesz je w nabiale, tasergalach, migdałach, ciecierzycy, warzywach i nasionach.

Właściwa dieta w nadczynności tarczycy to podstawa skutecznego leczenia

Nadczynność tarczycy wywołuje złe działanie hormonów tarczycy. Chociaż leczy się ją zazwyczaj farmakologicznie lub operacyjnie, właściwa dieta w nadczynności tarczycy jest nie do przecenienia.

Przestrzeganie zrównoważonej i zdrowej diety oraz zwracanie uwagi na produkty spożywcze zawierające jodynę i selen to klucz do wspomagania leczenia farmakologicznego oraz zapewnienia sobie lepszej jakości życia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • De Leo S, Lee SY, Braverman LE. Hyperthyroidism. Lancet. 2016;388(10047):906-918. doi:10.1016/S0140-6736(16)00278-6
  • American Thyroid Association. Hipertiroidismo. 2014.
  • Babiker A. et al.  The role of micronutrients in thyroid dysfunction. Sudan J Paediatr. 2020;20(1):13-19.
  • Benvenga S. et al. Nutraceutical Supplements in the Thyroid Setting: Health Benefits beyond Basic Nutrition. Nutrients. Setiembre 2019;11(9):2214.
  • Gaitan E. Goitrogens. Bailliere’s clinical endocrinology and metabolism. Agosto 1988. 2(3):683-702.
  • Gorka J. et al. Metabolic and clinical consequences of hyperthyroidism on bone density. Int J Endocrinol. Julio 2013. 2013:638727.
  • Leung A.M, Braverman L.E. Consequences of Excess Iodine. Natural Reviews Endocrinology. Marzo 2014. 10(3):136-42.
  •  O’Kane S. M et al. Micronutrients, iodine status and concentrations of thyroid hormones: a systematic review. Nutrition Reviews. Junio 2018. 76 (6): 418–431
  • Ventura M. et al. Selenium and Thyroid Disease: From Pathophysiology to Treatment. International Journal of Endocrinology. Enero 2017.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.