Tarczyca - 7 często ignorowanych objawów

Zaburzenia tarczycy mogą negatywnie wpływać na funkcjonowanie wielu organów wewnętrznych.
Tarczyca - 7 często ignorowanych objawów
Diego Pereira

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Diego Pereira.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Tarczyca to gruczoł umiejscowiony wewnątrz dolnej części szyi, odpowiedzialny za wydzielanie hormonów niezbędnych dla naszego prawidłowego funkcjonowania. Zdarza się jednak, że praca tarczycy zostaje zaburzona, co może dawać mniej lub bardziej widoczne objawy.

Zdrowa tarczyca powinna być dla nas bardzo ważna, dlatego też warto poznać 7 stosunkowo często ignorowanych objawów, które mogą świadczyć o problemach związanych z pracą tego gruczołu.

Czym jest tarczyca?

Tarczyca to gruczoł w kształcie przypominający nieco motyla, umiejscowiony w dolnej przedniej części szyi, tuż nad linią obojczyków. Jest to gruczoł dokrewny, co oznacza, że odpowiada za produkcję hormonów. Hormony tarczycy regulują między innymi procesy metaboliczne – od spalania kalorii, aż po pracę serca.

Do najpowszechniejszych problemów zdrowotnych związanych z tarczycą możemy zaliczyć jej niedoczynność lub nadczynność. W zależności od charakterystyki danego zaburzenia występują inne objawy. Część z nich łatwo jest zignorować, dlatego też chcemy uczulić Cię na niektóre z możliwych symptomów.

Jak objawiają się problemy z tarczycą?

1. Przemęczenie i drażliwość

Zmęczona kobieta

Zaburzenia pracy tarczycy mogą wpłynąć negatywnie na poziom energii oraz nasze samopoczucie – zarówno fizyczne, jak i psychiczne. W przypadku niedoczynności tarczycy pojawiają się takie objawy jak przewlekłe zmęczenie i osłabienie.

Dodatkowo mogą występować także problemy ze snem, stany lękowe czy zwiększona drażliwość.

2. Zaburzenia pracy serca

Tarczyca wpływa na pracę niemal każdego organu naszego ciała, jej zaburzenia mogą więc wpływać także na pracę serca. Normalne tętno zdrowego człowieka to od 60 do 100 uderzeń na minutę. Jeśli Twoje tętno znacznie odbiega od tych podanych wartości, może to świadczyć o zaburzeniach pracy tarczycy.

Zatrzymaj się na minutę i zmierz tętno – na pewno łatwo zauważysz, jeśli coś jest nie tak.

3. Wahania masy ciała

Nagłe wahania wagi mogą być także objawem ostrzegawczym, świadczącym o tym, że tarczyca nie działa tak, jak powinna. Ciągłe przybieranie lub tracenie na wadze, nawet w krótkim czasie, może wskazywać na zaburzenia poziomu hormonów tarczycy.

Waga

4. Sucha skóra i łamliwe paznokcie

Zaburzenia pracy tarczycy wpływają nie tylko na nasze samopoczucie, ale i wygląd zewnętrzny. Jeśli gruczoł ten nie funkcjonuje prawidłowo, pojawiają się takie problemy jak wysuszenie i podrażnienia skóry, a także osłabienie i łamliwość paznokci.

5. Wahania temperatury ciała

Temperatura a tarczyca

Problemy z termoregulacją to kolejny objaw zaburzeń pracy tarczycy. Nieprawidłowe funkcjonowanie tego gruczołu wpływa na zdolność unormowania temperatury ciała. Pojawiają się więc takie skrajne objawy jak uderzenia gorąca albo ciągłe uczucie zimna. Dodatkowo występować może również nadmierna potliwość.

6. Widoczne zmiany na szyi

Guzki lub inne zgrubienia widoczne na szyi to jeden z najbardziej oczywistych objawów zaburzeń tarczycy. Jeśli zauważysz u siebie tego typu niepokojące zmiany, koniecznie udaj się do lekarza, który zleci odpowiednie badania i określi, z jakim rodzajem zaburzeń masz do czynienia.

7. Bóle mięśni i stawów

Bóle mięśniowe także mogą świadczyć o tym, że tarczyca nie pracuje prawidłowo. Tego typu objawy świadczą o stanach zapalnych i opuchliźnie. W przypadku zaburzeń pracy tarczycy mogą pojawić się nawet małe guzki czy zgrubienia uciskające nerwy i tym samym wywołujące ból.

Jeśli zauważasz u siebie takie objawy, koniecznie skonsultuj się ze specjalistą.

Jak sprawdzić, czy tarczyca działa prawidłowo?

Jeśli podejrzewasz, że cierpisz na niedoczynność lub nadczynność tarczycy, warto wykonać odpowiednie testy i badania, które pomogą bez wątpienia określić przyczynę Twoich dolegliwości.

Oprócz badań laboratoryjnych i wizyty u lekarza, możesz także samodzielnie obserwować swoje ciało i jego reakcje, aby stwierdzić, co może stać za Twoim pogarszającym się samopoczuciem. Istnieje kilka sposobów, by sprawdzić funkcjonowanie swojej tarczycy, szczególnie wieczorem.

Domowym sposobem można sprawdzić także, czy problem dotyczy całego gruczołu, czy też którejś z jego części. Przygotuj roztwór 5% jodu i narysuj na swoich nadgarstkach linie. Połóż się spać, a rano sprawdź, który nadgarstek mocniej wchłonął roztwór.

Jeśli linia na prawym nadgarstku zniknęła, oznacza to, że zaburzenia hormonalne mają źródło w prawej stronie tarczycy. Analogicznie – jeśli roztwór wchłonął się na lewym nadgarstku, problem tkwi w lewej części gruczołu.

Oczywiście tego typu domowe sposoby nie mogą stanowić jednoznacznej diagnozy. Właśnie dlatego jeśli podejrzewasz u siebie problemy z tarczycą, koniecznie udaj się do lekarza i opowiedz mu o swoich przypuszczeniach. Dopiero badania laboratoryjne i diagnoza postawiona przez specjalistę pozwolą na wdrożenie odpowiedniego leczenia i ograniczenie uciążliwych objawów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.