Jak pomóc maltretowanej kobiecie?

Często przemoc narasta stopniowo. Może zacząć się od obelg i izolowania, a skończyć na upokarzaniu i biciu. Jak pomóc maltretowanej kobiecie?
Jak pomóc maltretowanej kobiecie?
Isbelia Esther Farías López

Przejrzane i zatwierdzone przez: filozof Isbelia Esther Farías López.

Ostatnia aktualizacja: 26 maja, 2022

Jeśli zastanawiasz się jak pomóc maltretowanej kobiecie, to zapewne w Twoim otoczeniu znajduje się taka osoba. Przemoc wobec kobiet, szczególnie ze strony partnera, to dość częste zjawisko.

Maltretowanie potrafi zatoczyć szerokie kręgi, gdy pomoc nie pojawi się szybko. Może wówczas dojść do poważnych szkód na wielu poziomach. Nie należy tego lekceważyć, gdyż może to prowadzić nawet do zagrożenia życia.

Zjawisko maltretowania kobiet pojawia się we wszelkich kulturach i kontekstach społeczno-ekonomicznych. Staje się problemem zdrowia publicznego, gdyż agresja pozostawia ślad na psychice, który jest czynnikiem ryzyka.

Jak dochodzi do przemocy?

Maltretowanie zwykle narasta stopniowo. Zaczyna się od obelg, następnie dochodzi do izolacji od pewnych osób – w tym rodziny – a potem pojawiają się upokorzenia i przepychanki, a nawet bicie.

Przemoc może jednak sprawiać wrażenie “normalnej komunikacji”. Po epizodach agresji mężczyzna może okazywać “skruchę”, prosić o wybaczenie, oferować czułości i starać się załagodzić sytuację.

Najgorsze jest to, że kobieta często usprawiedliwia takie zachowanie agresora i rozwija tak zwany “syndrom sztokholmski”, czyli paradoksalną interpretację przemocy domowej.

Jak rozpoznać maltretowanie?

Gdy dochodzi do maltretowania, spełnione są następujące warunki:

  • Reakcja stresowa.
  • Chroniczne objawy takie jak depresja i zespół stresu pourazowego.
  • Obniżona samoocena.
  • Obniżone poczucie sprawczości.
  • Przekonanie o tym, że zasługuje się na karę.
  • Poczucie niezdolności do dbania o siebie i o dzieci.
  • Przekonanie o własnej słabości.
  • Izolacja.
  • Poczucie winy.
  • Zależność emocjonalna od maltretującego.
  • Niepokój.

Typy nadużyć

Przemoc w związku zwykle objawia się w następujący sposób:

  • Agresja fizyczna w postaci bicia i rękoczynów.
  • Nadużycia psychiczne, upokorzenia, zawstydzanie.
  • Wymuszanie seksu.
  • Kontrolowanie.
  • Izolowanie.
  • Ograniczenia i utrudnianie szukania pomocy.

Jak pomóc maltretowanej kobiecie?

Kluczowe jest wsparcie psychologiczne dla maltretowanej kobiety. Pomoc specjalisty bywa nieodzowna.

Dobra wiadomość dla maltretowanych kobiet jest taka, że istnieją sposoby skutecznego radzenia sobie z traumą. Zaleca się terapię poznawczo-behawioralną. Podczas spotkań specjalista przedstawia strategie przejmowania kontroli nad epizodami lęku.

Warto pracować nad rozluźnieniem mięśni i głębokim oddychaniem oraz poznawać techniki identyfikacji myśli nieprzystających do rzeczywistości.

Skuteczną techniką jest restrukturyzacja kognitywna polegająca na odrzucaniu pewnych myśli, trenowaniu kompetencji społecznych itp. Program może być indywidualny lub grupowy, zależnie od decyzji specjalisty.

Interwencja terapeutyczna powinna polegać na wspierającej konsultacji, aktywnym słuchaniu, empatii i przekazywaniu nadziei oraz zachęcaniu do podejmowania decyzji oraz oceniania ryzyka.

Analiza więzi miłosnych

Środki bezpieczeństwa także są kluczowe dla ofiary, szczególnie, jeśli mieszka ze sprawcą. Specjalista powinien pomóc kobiecie znaleźć miejsca, gdzie może szukać pomocy i polecić działania na rzecz chronienia się.

Ideał romantycznej miłości krąży wokół czynników psychologicznych i społecznych. Problem polega jednak na tym, że kojarzymy stan zakochania z miłością od pierwszego wejrzenia, poświęceniem, połączeniem z drugą osobą, dowodami miłości, magicznymi oczekiwaniami, drugą połówką pomarańczy itp.

Taka wizja miłości wymaga rewizji i kompletniejszej analizy modelu miłości, bardziej realistycznego podejścia i wzięcia pod uwagę różnych uczuć.

Co więcej, miłość nie powinna opierać się na poświęceniach powiązanych z porzucaniem własnych planów. Każdy potrzebuje bowiem własnej przestrzeni.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.