Jak leczyć zapalenie gardła u niemowląt?

Zapalenie gardła u niemowląt jest zwykle spowodowane wirusami, takimi jak adenowirus lub enterowirus. Może być jednak również pochodzenia bakteryjnego. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak najlepiej temu przeciwdziałać.
Jak leczyć zapalenie gardła u niemowląt?

Ostatnia aktualizacja: 06 października, 2021

Zapalenie gardła jest dość powszechnym stanem u niemowląt i ogólnie u małych dzieci. Polega na zapaleniu błony śluzowej wyściełającej gardło, często spowodowanym infekcją wirusową. Jednak może mieć również podłoże bakteryjne.

Wykrycie jakiejkolwiek choroby u dziecka jest skomplikowane, ponieważ nie potrafi ono jeszcze komunikować się werbalnie. Rodzice zwykle to podejrzewają, gdy dziecko staje się drażliwe lub odmawia jedzenia.

Ogólnie rzecz biorąc, niemowlęta wymagają szczególnej uwagi i leczenia. Dzisiejszy artykuł wyjaśni wszystko, co powinieneś wiedzieć o zapaleniu gardła u niemowląt i co z tym zrobić.

Zapalenie gardła u niemowląt

Jak wspomniano powyżej, zapalenie gardła to zapalenie błony śluzowej wyściełającej gardło. Często ten stan jest nadmiernie diagnozowany lub mylony z innymi problemami zdrowotnymi; na przykład ze zwykłym przeziębieniem.

W rzeczywistości ludzie często uciekają się do niewłaściwych metod leczenia, aby poradzić sobie z objawami. Istnieje ciekawa tendencja do samodzielnego stosowania antybiotyków w przypadku podrażnienia gardła. To jednak błąd, ponieważ zapalenie gardła nie zawsze to spowodowane bakteriami.

Przede wszystkim należy pamiętać, że nie wszystkie infekcje dróg oddechowych z bólem gardła wskazują na zapalenie gardła. Podobnie prawie 70% zapalenia gardła u niemowląt ma charakter wirusowy, więc antybiotyki w ogóle nie pomagają.

Choroba ta często pojawia się jesienią i zimą. Co więcej, jest zwykle powodowana przez zakaźny patogen, więc jest zaraźliwa. Najbardziej narażone jest rodzeństwo.

Płacz dziecka.
Podejrzenie zapalenia gardła u niemowląt rozpoczyna się po długotrwałym i niewyjaśnionym płaczu niemowlęcia. Ważne jest, aby ustalić jego przyczynę, aby dobrać odpowiednią kurację.

Przyczyny zapalenia gardła u niemowląt

Wiele wirusów wywołujących zapalenie gardła może zaatakować niemowlę. Dokładna przyczyna nie jest jednak klinicznie udowodniona. Ponadto ten rodzaj zapalenia gardła zwykle ustępuje samoistnie w mniej niż pięć dni.

Niektóre z wirusów, które mogą go powodować te chorobę, to adenowirus, enterowirus i wirus opryszczki pospolitej. Każda z tych chorób ma pewne charakterystyczne cechy. Na przykład w przypadku adenowirusa zwykle występuje zapalenie zwoju przedusznego, a także może wystąpić zapalenie spojówek.

Enterowirusowe zapalenie gardła u niemowląt zwykle dominuje latem lub wczesną jesienią. Ponadto wirus opryszczki może powodować owrzodzone pęcherzyki na podniebieniu lub dziąsłach.

Bakteryjne zapalenie gardła u niemowląt

Należy pamiętać, że zapalenie gardła u niemowląt może być bakteryjne, chociaż jest to rzadkie. W szczególności najbardziej rozpowszechniona jest bakteria Streptococcus pyogenes. Większość przypadków występuje wczesną wiosną.

Ta infekcja jest istotna, ponieważ może dawać znacznie szerszy obraz kliniczny niż zapalenie gardła. Na przykład czasami wpływa na skórę lub nerki. Lekarze zwykle przepisują w tych wypadkach antybiotyki.

Objawy zapalenia gardła u niemowląt

Zapalenie gardła jest trudne do wykrycia u niemowląt, podobnie jak wiele innych schorzeń. Dzieje się tak dlatego, że maluchy nie mogą tego przekazać werbalnie, a także dlatego, że oznaki są niespecyficzne. Te dzieci są często niespokojne i nie mogą spać.

Są też drażliwe i pozbawione apetytu. Niektóre niemowlęta płaczą nieco inaczej niż normalnie i mogą mieć gorączkę. Ponadto niektóre dzieci mają spuchnięte gruczoły w okolicy szyi.

Osoba trzymająca termometr.
Gorączka jest jednym z objawów zapalenia gardła u niemowląt; stają się również drażliwe.

Leczenie zapalenia gardła u niemowląt

Najlepiej skonsultować się z lekarzem, jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko może mieć zapalenie gardła. Rzeczywiście, 80% przypadków jest spowodowanych samoograniczającą się infekcją wirusową, ale lekarz musi je zbadać i wykluczyć inne przyczyny.

Wirusowe zapalenie gardła nie wymaga leczenia, ale lekarz może przepisać niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak ibuprofen, w celu złagodzenia objawów. To zmniejszy ból.

Zapalenie gardła wywołane przez Streptococcus pyogenes wymaga podania antybiotyków. Lekarze zazwyczaj przepisują penicylinę doustną, ponieważ pomaga ona zmniejszyć objawy kliniczne i ryzyko zarażenia.

Skonsultuj się z pediatrą

Ta infekcja jest powszechna u niemowląt i większość przypadków ma łagodny przebieg. Najlepiej jednak skonsultować się z pediatrą, aby dowiedzieć się, jak sobie z tym radzić. Nie wszystkie przyczyny są bakteryjne, więc nie stosuj antybiotyków jako pierwszego sposobu leczenia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Gerber MA. Diagnosis and treatment of pharyngitis in children. Pediatr Clin North Am. 2005;52(3):729-vi. doi:10.1016/j.pcl.2005.02.004
  • Regoli M, Chiappini E, Bonsignori F, Galli L, de Martino M. Update on the management of acute pharyngitis in children. Ital J Pediatr. 2011;37:10. Published 2011 Jan 31. doi:10.1186/1824-7288-37-10
  • Arnold JC, Nizet V. Pharyngitis. Principles and Practice of Pediatric Infectious Diseases. 2018;202-208.e2. doi:10.1016/B978-0-323-40181-4.00027-X
  • Lang S, Kansy B. Cervical lymph node diseases in children. GMS Curr Top Otorhinolaryngol Head Neck Surg. 2014;13:Doc08. Published 2014 Dec 1. doi:10.3205/cto000111
  • Le Marechal F, Martinot A, Duhamel A, Pruvost I, Dubos F. Streptococcal pharyngitis in children: a meta-analysis of clinical decision rules and their clinical variables. BMJ Open. 2013;3(3):e001482. Published 2013 Mar 9. doi:10.1136/bmjopen-2012-001482
  • Kheirkhah D, Sharif A. Treatment Options of Streptococcal Pharyngitis in Infancy. Jundishapur J Microbiol. 2016;9(11):e41798. Published 2016 Oct 15. doi:10.5812/jjm.41798
  • Álvez González, F. (2008, May 1). Faringitis estreptocócica en niños menores de 2 años. Anales de Pediatria. Ediciones Doyma, S.L. https://doi.org/10.1157/13120214

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.