Jak działa na zdrowie kwas fulwowy?
Kwas fulwowy należy do rodziny kwasów organicznych, które naturalnie wchodzą w skład próchnicy, składnika gleby. Można go znaleźć w glebie, osadach morskich, ściekach i kompoście.
Jest to jedna z najbardziej odżywczych warstw ziemi i służy jako pokarm dla roślin, ponieważ dostarcza składniki odżywcze wszystkim ich komórkom. Z tych naturalnych substancji, czy to z próchnicy, czy z osadów morskich, otrzymujesz suplement diety, który znany jest jako kwas fulwowy.
Czy kwas fulwowy może przynieść korzyści dla ludzkiego zdrowia? Czy każdy może go przyjmować? I czy to bezpieczne? Te i wiele innych pytań to częste wątpliwości. Dlatego wyjaśnimy, co wiemy na ten temat i jakie są skutki zdrowotne.
Kwas fulwowy i jego potencjalne zastosowania
Kwasy fulwowe są mieszaniną kwasów organicznych i mogą mieć różny skład. Powstają z rozkładu materii organicznej (gałęzie, liście, pnie itp.), które opadają na ziemię. Następnie rozkładają je grzyby i mikroorganizmy.
W Himalajach proces ten doprowadził do powstania Shilajit, związku powszechnie stosowanego w medycynie ajurwedyjskiej (tradycyjnej medycynie hinduskiej). Teraz zaczyna się on stawać coraz bardziej powszechny na Zachodzie.
Dzięki swoim składnikom przynosi korzyści naszemu organizmowi na kilka różnych sposobów. Możesz przyjmować ten suplement w następujących stanach i sytuacjach:
- Choroba Alzheimera
- Alergie
- Niektóre rodzaje raka
- Infekcje dróg oddechowych
- Poprawa wyników sportowych
Główne właściwości kwasu fulwowego
Chociaż istnieją badania, które to potwierdzają, potrzebne są dalsze badania, aby udowodnić jego wpływ na zdrowie człowieka. Ponadto musimy również dowiedzieć się więcej o jego skutkach ubocznych i dawkowaniu. Na razie badania pokazują różne korzyści, które przedstawiamy poniżej:
Właściwości przeciwzapalne
To może być jeden z najbardziej korzystnych efektów zdrowotnych.
Stany zapalne powiązano z początkiem wielu chorób przewlekłych. W rzeczywistości niektóre z nich z dnia na dzień stają się coraz bardziej powszechne w społeczeństwach zachodnich.
Dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym kwas fulwowy może pomóc w dolegliwościach takich jak alergie, astma czy egzema, ponieważ znacznie łagodzi objawy. Jednak chociaż wyniki są obiecujące, naukowcy muszą przeprowadzić więcej badań, aby potwierdzić te pozytywne efekty.
Możesz być zainteresowany: Suplementy z żelazem: poznaj ich skutki uboczne
Działanie immunomodulujące
Wykazano, że kwas fulwowy może aktywować komórki układu odpornościowego. Pozwala nam to chronić się przed szkodliwym działaniem bakterii i innych patogenów.
Właściwości przeciwutleniające
Działanie przeciwutleniające kwasu fulwowego może pomóc w neutralizacji wolnych rodników. Wolne rodniki to szereg szkodliwych związków. Nasze ciała mogą je generować, ale mogą też wpływać na nas z zewnątrz.
Mogą uszkodzić wiele tkanek ciała, powodując nieprawidłowe działanie komórek i przyczyniając się do tworzenia chorób zwyrodnieniowych.
Kiedy jest zbyt wiele tych związków utleniających, aby nasze mechanizmy antyoksydacyjne mogły sobie z nimi poradzić, zewnętrzny suplement, taki jak kwas fulwowy, może pomóc zatrzymać te szkodliwe reakcje.
Sprawdź to: Najważniejsze suplementy w diecie wegańskiej
Możliwa ochrona funkcji mózgu
Alzheimer to choroba, która z czasem się pogarsza. Jedną ze strategii zapobiegania problemom z mózgiem jest poprawa diety i przyjmowanie suplementów wraz z witaminami z grupy B.
W tym sensie niektóre badania, takie jak opublikowane w Archives of Medical Research, wykazały pozytywne wyniki u pacjentów z rozpoczynającą się chorobą Alzheimera.
Poprawa lipidów we krwi
Kwas fulwowy pomaga obniżyć poziom cholesterolu LDL (złego) i trójglicerydów we krwi. Ponadto pomaga również zwiększyć poziom cholesterolu HDL (dobrego). Wszystko to może prowadzić do lepszego stanu zdrowia układu krążenia.
Poprawa wyników sportowych
Wynika to jasno z badania opublikowanego niedawno w Journal of International Society of Sports Nutrition. Wyniki po 8 tygodniach suplementacji wykazały wzrost testosteronu i zwiększoną produkcję kolagenu u zdrowych mężczyzn. Nastąpił wzrost masy i siły mięśni oraz zmniejszenie zmęczenia.
Środki ostrożności i możliwe skutki uboczne
Jak każdy suplement diety, kwas fulwowy należy przyjmować ostrożnie. Ważne jest, aby zawsze otrzymać receptę lub zalecenie od pracownika służby zdrowia, zwłaszcza jeśli masz jakieś schorzenia lub przyjmujesz inne leki. Nie powinieneś go brać, jeśli:
- Masz chorobę autoimmunologiczną
- Jeschorobę autoimmunologicznąteś w ciąży lub karmią piersią, ponieważ nie ma dowodów na to, że w tej sytuacji jest bezpieczny
Ważne jest, aby postępować zgodnie z dawkowaniem i częstotliwością podaną przez lekarza lub z tym, co jest napisane na opakowaniu. Większe dawki lub częstsze przyjmowanie nie oznacza, że przyniesie to większe korzyści. Zamiast tego może powodować działania niepożądane, takie jak biegunka, ból brzucha lub bóle głowy.
Na koniec musisz upewnić się, że produkty, które otrzymujesz, są poddane regulacji i zgodne z przepisami sanitarnymi. Niektóre suplementy niskiej jakości mogą zawierać śladowe ilości metali ciężkich, arsenu lub innych szkodliwych dla zdrowia związków, które mogą powodować pewne problemy.
Kwas fulwowy: nowy naturalny suplement
Ten związek organiczny dostarcza minerałów do gleby, a także może być suplementem dla człowieka. Dlatego trwają badania nad wszystkimi właściwościami kwasu fulwowego, aby zobaczyć, jak możemy go wykorzystać w opiece zdrowotnej.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Carrasco-Gallardo C, et al. Can Nutraceuticals Prevent Alzheimer’s Disease? Potential Therapeutic Role of a Formulation Containing Shilajit and Complex B Vitamins. Archives of Medical Research . Noviembre 2012. 43(8):699-704.
- Carrasco-Gallardo C, et al. Shilajit: A Natural Phytocomplex with Potential Procognitive Activity. International Journal Alzheimer Disease. Febrero 2012. 23.
- Keller J.L, et al. The effects of Shilajit supplementation on fatigue-induced decreases in muscular strength and serum hydroxyproline levels. Journal of the International Society of Sports Nutrition. Febrero 2019. 6;16(1):3.
- Sharma P, et al. Shilajit: evalution of its effects on blood chemistry of normal human subjects. Ancient Science of Life. Octubre 2003. 23(2):114-119.
- Winckler J, Ghosh S. Therapeutic Potential of Fulvic Acid in Chronic Inflammatory Diseases and Diabetes. Journal of Diabetes Research. Setiembre 2018. 10.