Jak dysleksja wpływa na zachowanie i emocje dzieci

Wczesne wykrycie pomaga dziecku przezwyciężyć ogromne trudności w czytaniu i pisaniu. Przy odpowiednim wsparciu dziecko z dysleksją może z powodzeniem rozwijać swoje inne zdolności i nauczyć się radzić sobie z tą przypadłością.
Jak dysleksja wpływa na zachowanie i emocje dzieci

Napisany przez Thady Carabaño

Ostatnia aktualizacja: 12 grudnia, 2022

Wiemy, że dzieci uczą się w różnym tempie. Niektóre uczą się dość szybko, podczas gdy inne muszą się bardziej wysilać. Jednak jeśli chodzi o dysleksję, oznacza to, że dzieci będą miały wiele trudności w nauce czytania i pisania. Jednak przy odpowiednim wsparciu psychopedagogicznym nawet dzieci z dysleksją będą mogły z powodzeniem rozwijać swoje umiejętności.

Dysleksja to problem w nauce, który występuje częściej niż myślisz. Dzieci z dysleksją mogą być niesłusznie określane jako głupie lub powolne, mimo że bardzo starają się czytać, pisać i postępować zgodnie z instrukcjami.

W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu powszechnemu schorzeniu.

Czym jest dysleksja u dzieci?

Dysleksja u dzieci
Każde dziecko uczy się w różnym tempie.

Czytanie może wydawać się automatyczną i prostą czynnością dla tych, którzy potrafią to robić z łatwością. Jednak ta umiejętność to złożone zadanie dla mózgu. Podczas gdy mówienie jest dla dzieci naturalnym procesem, czytanie wiąże się z uczeniem się.

Nauka czytania oznacza zrozumienie, że słowa składają się z dźwięków. Następnie dzieci muszą powiązać te dźwięki z literami alfabetu. Kiedy dźwięki i litery się łączą, powstają słowa. Kiedy dziecko będzie już w stanie rozpoznać te słowa, może nauczyć się czytać.

Jednak ten proces nie jest taki sam u wszystkich dzieci. Mózgi dzieci z dysleksją rozwijają się i funkcjonują inaczej. Istnieje kilka różnych rodzajów dysleksji, ale ogólnie rzecz biorąc, dzieciom z dysleksją trudno jest rozróżnić dźwięki składające się na słowo. Ponadto trudno im zrozumieć, które litery reprezentują te dźwięki.

Dysleksja u dzieci nie jest kwestią inteligencji ani braku chęci uczenia się. Dzieci z dysleksją mogą odnosić sukcesy i doskonale się uczyć dzięki odpowiednim metodom nauczania, dlatego ważne jest wczesne wykrywanie problemu.

Jakie są objawy dysleksji u dzieci?

Kiedy są w wieku przedszkolnym, dzieci z dysleksją mają następujące objawy.

  • Nie mówią dużo i nie znają tylu słów, co inne dzieci w ich wieku.
  • Mają problemy z nauką liczb, kolorów i liter.
  • Nie rozpoznają ani nie kojarzą rymujących się słów.
  • Trudno jest im postępować zgodnie z instrukcjami. Musisz im często przypominać o zasadach i nawykach.

Gdy dorastają i muszą zacząć uczyć się czytać i pisać, dzieci z dysleksją zazwyczaj wykazują następujące objawy:

  • Mają trudności z identyfikacją sylab i dźwięków składających się na słowa.
  • Nie potrafią wymówić pojedynczych dźwięków składających się na sylaby.
  • Zmieniają również poprawną kolejność liter podczas czytania i pisania słów.
  • Mają problemy z pismem i koordynacją ruchową.
jak uczyć dziecko

Wreszcie, jeśli osiągną wiek dojrzewania bez oficjalnej diagnozy dysleksji, mogą wykazywać następujące cechy:

  • Wokalizowanie i dekodowanie słów jest dla nich trudne, więc unikają publicznego czytania.
  • Ponieważ trudno im znaleźć właściwe słowo, używają słów, które mają różne znaczenia, ale brzmią podobnie.
  • Mają trudności z wyrażaniem myśli we właściwej kolejności. Ponadto nie będą używać poprawnej pisowni, gramatyki i interpunkcji.
  • Ponieważ może to wpłynąć na ich komunikację, nie będzie im łatwo uczestniczyć w projektach grupowych, co może mieć wpływ na ich życie społeczne.

Jaki wpływ ma dysleksja na dzieci?

Dzieci z dysleksją mogą mieć trudności w szkole. Często są niesprawiedliwie napiętnowane jako osoby pozbawione motywacji, głupie lub leniwe, a ich rówieśnicy również mogą im dokuczać. Jeśli dziecko z dysleksją nie otrzyma potrzebnej mu pomocy, może bardzo słabo radzić sobie w szkole. To sprawi, że stanie się ofiarą negatywnych komentarzy i ocen pochodzących z jego środowiska szkolnego, społecznego i rodzinnego.

Ciągłe niepowodzenia w szkole sprawią, że dziecko z dysleksją straci motywację do nauki. Co więcej, sprawi to, że będzie bardziej niepewne swoich umiejętności. Może to następnie rozprzestrzenić się na inne zajęcia pozalekcyjne, co może wpłynąć na jakość całego życia dziecka.

Dziecko z dysleksją może mieć problemy emocjonalne lub behawioralne, jeśli jego problem nie jest leczony. Może to obejmować:

  • Niska samoocena
  • Trudności w interakcji społecznej
  • Zmniejszony lub zwiększony apetyt.
  • Lęk i niepokój w każdej formie.
  • Problemy ze snem, takie jak bezsenność lub koszmary senne
  • Somatyzacja stresu w postaci m.in. bólu głowy, wymiotów czy bólów brzucha
  • Objawy depresji, takie jak poczucie porażki, niepewność, trudności szkolne, smutek i wahania nastroju
  • Zaburzenia behawioralne, które objawiają się zachowaniami agresywnymi lub prowokacyjnymi w ramach nieskutecznych mechanizmów obronnych

Jak możemy pomóc dzieciom z dysleksją?

Dzieci z dysleksją są zazwyczaj kreatywne, ponieważ myślą w niekonwencjonalny sposób i potrafią rozwiązywać problemy inaczej niż inni. Jeśli pomożemy im jak najwcześniej, możliwe jest przezwyciężenie ich trudności i zapobieganie wielu problemom, które wpływają na samoocenę i samopoczucie emocjonalne.

Mimo że nie potrafią przeliterować słowa i przetwarzanie informacji zajmuje im więcej czasu, najważniejsze jest to, że ich wspieramy. Nie chcemy, żeby po prostu się poddały i porzuciły naukę. Zadaniem rodziców jest zachęcanie do czytania i pomaganie dzieciom w czytaniu w domu. Na szczęście istnieje wiele zabawnych sposobów na nauczenie dziecka czytania!

Ponadto dziecko musi zrozumieć, czym jest dysleksja i zrozumieć, że to nie czyni go mniej inteligentnym. Ponadto musimy zaoferować im różne możliwości, które pozwolą im zbudować pewność siebie. Upewnij się, że zachęcasz je do spróbowania innych rzeczy, takich jak sport, zajęcia artystyczne lub teatr.

Jeśli Twoje dziecko ma dysleksję, ważne jest, aby wiedziało, że nie ma nic złego w byciu innym. Dysleksja nie definiuje twojego dziecka i nigdy nie powinna ingerować w twoją miłość. Może także pomóc ci w odkryciu, że Twoje dziecko jest bardzo utalentowane w innych dziedzinach. 


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.