Jak dbać o siebie w okresie menopauzy

Kiedy pojawiają się pierwsze objawy końca owulacji w organizmie kobiety, oznacza to, że zbliża się przekwitanie. Chociaż nie możesz tego zatrzymać, ważne jest, aby się na to przygotować i wiedzieć, jak dbać o siebie w okresie menopauzy.
Jak dbać o siebie w okresie menopauzy

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

W wieku od 45 do 55 lat kobiety doświadczają zjawiska znanego jako menopauza. Zasadniczo składa się z końca owulacji i płodności. Chociaż jest to normalna część cyklu życia kobiety, nadal mogą one odczuwać wiele nieprzyjemnych objawów. Czy wiesz, jak zadbać o siebie w okresie menopauzy?

Bezsenność, zmęczenie, wypadanie włosów i osteoporoza to tylko niektóre z fizycznych objawów, których możesz doświadczyć w okresie menopauzy. Do tego możemy dodać pewne zmiany nastroju, takie jak zły nastrój, niepokój i zmniejszone pożądanie seksualne.

Wszystko wskazuje na to, że do tego etapu należy się dobrze przygotować. Oto kilka praktycznych rzeczy, które możesz zrobić, aby zmniejszyć niektóre objawy tego procesu biologicznego.

Jak dbać o siebie w okresie menopauzy?

Kiedy pojawiają się pierwsze objawy końca owulacji w organizmie kobiety, oznacza to, że zbliża się przekwitanie. Chociaż nie możesz tego zatrzymać, ważne jest, aby się na to przygotować i wiedzieć, jak dbać o siebie w okresie menopauzy.

Przygotuj sobie odpowiednią dietę dla okresu przekwitania

W okresie menopauzy redukcja hormonów może wpłynąć na masę ciała i dystrybucję niektórych składników odżywczych, takich jak wapń.

Zdrowa dieta

Jeśli menopauza jest czymś nieprzyjemnym, to przechodzenie przez nią ze złą dietą jest jeszcze gorsze. Jeśli nie kontrolujesz więc pewnych aspektów na tym etapie życia, może to mieć niekorzystny wpływ na Twoje zdrowie. Twoim celem jest kontrolowanie poziomu glukozy, cholesterolu i ciśnienia krwi.

W rzeczywistości funkcjonowanie Twojego organizmu i produkcja hormonów zależy w dużym stopniu od Twojej diety. Ponadto dobrym pomysłem byłoby zwiększenie spożycia pokarmów zawierających wapń, żelazo i inne minerały. Dzięki tej diecie możesz sobie pomóc w walce z osteoporozą.

Pij co najmniej dwa litry wody dziennie w okresie menopauzy

Odwodnienie skóry jest jednym z najczęściej zgłaszanych objawów w okresie menopauzy. Ponadto może ono dodatkowo komplikować objawy hormonalne. Z tego powodu warto utrzymywać odpowiedni poziom nawodnienia organizmu, pijąc co najmniej dwa litry wody dziennie.

Nie pal papierosów i nie pij alkoholu

Obecnie wiemy, jaki zły wpływ mają te nałogi na Twoje hormony. Wiemy, że nawet napoje zawierające kofeinę mogą osłabiać produkcję hormonów w organizmie. Logiczną rzeczą do zrobienia byłoby zmniejszenie spożycia tych szkodliwych produktów w okresie menopauzy.

Należy również dodać, że alkohol i tytoń także przyczyniają się do odwodnienia. Nie zaleca się więc ogólnie niczego, co może Cię odwodnić.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Wpływ alkoholu na serce – prawdy i mity

Potrzebujesz rozrywki umysłowej

Na tym etapie możesz doświadczyć zmian nastroju. Ćwiczenia i inne hobby mogą pomóc Ci poprawić samopoczucie w okresie menopauzy.

Jedynym sposobem na zmierzenie się z psychologicznymi skutkami menopauzy jest robienie tego, co lubisz. Powinnaś praktykować wszystko, co Cię uspokaja, tworzy wewnętrzny spokój lub satysfakcjonuje. Tylko w ten sposób będziesz w stanie pokonać lęk i stres poprzez stymulację hormonów szczęścia.

Chodzi o to, aby aktywować produkcję dopaminy, endorfin i serotoniny poprzez swoje działanie. Możesz to zrobić, pracując nad wprowadzeniem się w pozytywny nastrój. Twoje zdrowie psychiczne zależy od Ciebie.

Ćwiczenia aerobowe przygotują Cię lepiej niż cokolwiek innego

Ćwiczenia to jeden z najskuteczniejszych sposobów dbania o siebie w okresie menopauzy i zapobiegania objawom przekwitania. Nabierz nawyku wykonywania ćwiczeń fizycznych, które poprawiają zdrowie układu sercowo-naczyniowego oraz wzmacniają mięśnie i kości. Są one fundamentalne dla kobiet na tym etapie ich życia.

Jogging w okresie menopauzy

Wśród korzyści płynących z ćwiczeń nie do przecenienia jest zapobieganie chorobom sercowo-naczyniowym i utrzymywanie elastyczność tkanek. W praktyce ćwiczenia aerobowe i trening o wysokiej intensywności wzmacniają Cię i pomagają przygotować się na menopauzę. Znacząco poprawia też Twój nastrój.

Regularne kontrole u lekarza

Stosowanie zdrowych nawyków i przestrzeganie zaleceń lekarza zapewni Ci dobrą jakość życia w okresie menopauzy i po niej.

Kobieta u lekarza

Nie możesz leczyć problemów ze swoim ciałem, jeśli nie wiesz, co jest z nim nie tak. Z tego powodu musisz planować regularne wizyty u swojego ginekologa i internisty. Mogą Ci oni na przykład powiedzieć, jakie suplementy witaminowe powinnaś przyjmować lub jak uzupełnić określoną dietę.

Niektóre objawy, takie jak ciągłe oddawanie moczu lub bezsenność, można leczyć farmakologicznie. Dodatkowo, między 40 a 50 rokiem życia powinnaś rozpocząć strategie zapobiegania różnym typom raka.

W okresie menopauzy dbaj o siebie bardziej niż kiedykolwiek wcześniej

W okresie menopauzy zmiany hormonalne powodują wewnętrzne zmiany w dystrybucji tłuszczu. Z tego powodu musisz kontrolować swoją wagę za pomocą zdrowej diety i zwiększonej aktywności fizycznej.

Według niektórych badań 80% kobiet doświadcza pewnych objawów menopauzy. Biorąc pod uwagę duże prawdopodobieństwo wystąpienia tych efektów, radzimy zadbać o siebie jeszcze przed osiągnięciem tego etapu życia każdej kobiety.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.