Jak czyścić i dezynfekować nawilżacz

Nauka czyszczenia i dezynfekcji nawilżacza jest niezbędna, aby utrzymać jego wydajność i nie dopuścić do tego, by stał się potencjalnym źródłem bakterii.
Jak czyścić i dezynfekować nawilżacz

Ostatnia aktualizacja: 04 maja, 2022

Nawilżacze powietrza stały się ulubionym urządzeniem w setkach domów, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Wymagają jednak szczególnej troski, aby zawsze prawidłowo działały. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak czyścić i dezynfekować nawilżacz, czytaj dalej.

Nawilżacz może być świetnym sprzymierzeńcem w zwiększaniu poziomu wilgotności w pomieszczeniu w chłodne dni. jednocześnie może służyć poprawianiu nastroju w pomieszczeniach przez zastosowanie aromatycznych esencji. Jeśli jednak nie jest regularnie czyszczony, może stać się idealnym miejscem do namnażania się bakterii i zarazków.

Czy to takie ważne, żeby czyścić i dezynfekować nawilżacz?

Nawilżacze są bardzo praktycznymi urządzeniami do utrzymania wskazanego poziomu wilgotności w pomieszczeniach domowych. Jednak ze względu na swoją konstrukcję są również sprzyjającym środowiskiem do namnażania się drobnoustrojów i bakterii. Dzieje się tak, ponieważ wraz ze wzrostem wilgotności stanowią one niezbędne podłoże do łatwego rozmnażania pleśni i grzybów.

Nauka czyszczenia i dezynfekcji nawilżacza jest niezbędna, ponieważ posiadanie zanieczyszczonego urządzenia w domu może spowodować chorobę. Zaniedbanie tej czynności prowadzi jedynie do rozprzestrzeniania szkodliwych bakterii w całym środowisku, tworząc źródło infekcji.

Może to być potencjalnie niebezpieczne, a tym bardziej dla osób z problemami oddechowymi, ponieważ środowisko o nadmiernej wilgotności źle wpływa na zdrowie płuc. Ponadto brak czyszczenia i dezynfekcji nawilżacza skraca  żywotność urządzenia.

Nawilżacz.
Okres użytkowania nawilżacza będzie zależał od tego, jak dbamy o urządzenie.

Uważamy, że możesz również przeczytać ten artykuł: Pleśń w domu – błędy, które prowadzą do jej powstawania

Dlaczego nawilżacze się brudzą?

Błędem jest sądzić, że te urządzenia gospodarstwa domowego nie wymagają czyszczenia, ponieważ wykorzystują tylko czystą wodę. W rzeczywistości to przekonanie jest dalekie od prawdy, zwłaszcza jeśli używasz wody prosto z kranu.

Dzieje się tak, ponieważ woda z kranu często zawiera minerały, które gromadzą się w postaci białego osadu. Poziomy tych minerałów mogą się różnić w zależności od tego, gdzie jesteś.

Z biegiem czasu osady mineralne mogą gromadzić się na dnie urządzenia, stwarzając środowisko do rozwoju bakterii i pleśni. Z założenia nawilżacz odparowuje bakterie i drobny biały pył.

Dlatego tak ważna jest wiedza, jak czyścić i dezynfekować nawilżacz, aby zachować wszystkie jego zalety i nie generować alergii ani poważnych problemów zdrowotnych, szczególnie u osób z astmą lub zapaleniem zatok.

Jak czyścić i dezynfekować nawilżacz krok po kroku

Teraz, gdy już wiesz, skąd się bierze brud w nawilżaczach i jak ważne jest regularne czyszczenie, zwróć uwagę na następujące kroki. Proces jest bardzo prosty i zajmie tylko kilka minut, więc nie martw się. Potrzebujesz tylko wody i octu.

Uważamy, że może cię zainteresować również ten temat: Zalety posiadania osuszacza w domu

1. Zapoznaj się z instrukcją obsługi

Ponieważ na rynku dostępnych jest wiele różnych nawilżaczy, przed przystąpieniem do czyszczenia należy zapoznać się z instrukcją obsługi. To zagwarantuje, że nie popełnisz przypadkowych błędów, które mogłyby całkowicie uszkodzić urządzenie.

2. Odłącz go od gniazdka elektrycznego

Po uważnym przeczytaniu instrukcji obsługi należy odłączyć nawilżacz od zasilania, aby uniknąć wypadku. Teraz, postępując zgodnie z instrukcjami producenta, ostrożnie otwórz urządzenie i wyjmij zbiornik na wodę, aby go całkowicie opróżnić.

3. Oczyść brud octem, aby zdezynfekować nawilżacz

Ten niedrogi i łatwo dostępny składnik jest świetnym sprzymierzeńcem, jeśli chodzi o czyszczenie i dezynfekcję nawilżacza. Po opróżnieniu i rozłożeniu urządzenia wlej do podstawy sporą ilość octu.

Lekko wstrząśnij i upewnij się, że ocet ma kontakt ze wszystkimi ścianami, do których zwykle dociera woda. Jeśli masz małe, drobne części, zanurz je w occie i pozostaw na co najmniej 30 minut.

4. Spłucz obficie wodą

Po upływie ponad pół godziny można wylać cały ocet i obficie spłukać wszystko wodą. W razie potrzeby możesz użyć szczotki z miękkim włosiem, aby dokończyć czyszczenie pozostałości osadów lub uporczywych zabrudzeń.

Nie spiesz się i postaraj się pozostawić wnętrze nawilżacza tak czyste, jak to tylko możliwe.

5. W razie potrzeby zdezynfekuj nawilżacz środkiem chemicznym

Jeśli uważasz, że Twój nawilżacz wymaga dalszego czyszczenia i dezynfekcji, możesz użyć niewielkiej ilości chemicznego wybielacza (np. chloru), aby usunąć wszystkie bakterie.

Aby to zrobić, wymieszaj jedną łyżkę płynnego wybielacza z czterema litrami wody. Następnie wlej połowę roztworu i wstrząśnij, aby dotrzeć do wszystkich ścian urządzenia. Pozostaw na 30 minut, a następnie bardzo dobrze spłucz zimną wodą.

Nawilżacz pary.
Urządzenia te mają szczególną cechę rozpraszania cząstek, które mogą być szkodliwe. Dlatego tak ważne jest, aby były czyste.

6. Zmontuj nawilżacz

Teraz, gdy zbiornik i wszystkie części są czyste i suche, możesz ponownie złożyć nawilżacz i ponownie go uruchomić. Na szczęście teraz możesz to zrobić mając pewność, że para wydzielana przez Twoje urządzenie jest wolna od szkodliwych dla zdrowia bakterii i zanieczyszczeń!

7. Zmieniaj filtr co jakiś czas

Aby zapewnić prawidłowe działanie naszego nawilżacza, konieczna jest również wymiana filtra wody co 30-60 dni, w zależności od jego użytkowania. Należy to robić jeszcze częściej, jeśli do odświeżania powietrza używasz wody z kranu lub esencji, ponieważ minerały mogą utwardzić filtr i utworzyć nieprzepuszczalną skorupę.

Pamiętaj, aby  regularnie czyścić i dezynfekować nawilżacz w swoim domu

Nasze urządzenia powinny być czyste i sterylne, aby prawidłowo funkcjonowały i zapewniały korzyści zdrowotne. Teraz, gdy znasz już wszystkie kroki, jak należy czyścić i dezynfekować nawilżacz, zastosuj je w praktyce, aby zachować jego żywotność i chronić swoją rodzinę przed bakteriami w powietrzu i alergiami!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Drobnic, F., & Clau, L. B. (2009). Guía del asma en condiciones ambientales extremas. Archivos de Bronconeumología45(1), 48-56.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.