Jajko - Czy wiesz o nim wszystko?
Jajko to bardzo często spotykany produkt w naszym codziennym jadłospisie. Jest ono bogate w składniki odżywcze, takie jak witaminy, minerały i białka, których organizm nie jest w stanie produkować we własnym zakresie, dlatego też powinniśmy zadbać o to, by nie zabrakło go w naszej diecie. Co więcej, jajko zawiera niewiele kalorii!
Jest to produkt niezbędny dla pewnych grup o szczególnych potrzebach: młodzieży, kobiet w ciąży, osób starszych, owowegetarian i osób stosujących niskokaloryczne diety. Jako, że jest to produkt tak ważny w naszej kuchni i dostarcza wielu wartości odżywczych, poniżej przedstawiamy listę ciekawostek na jego temat, o których prawdopodobnie jeszcze nie słyszeliście.
Jajko: Od czego zależy jego kolor?
Kolor jajka zależy od koloru kury. Jajko kury o brązowym zabarwieniu będzie miało ciemniejszą skorupkę niż jajko zniesione przez kurę białą. Jest to czynnik genetyczny.
Jak sprawdzić, czy jajko jest świeże?
Wbrew powszechnej opinii, bardzo łatwo jest stwierdzić, czy jajko jest świeże, czy nie.
Wystarczy zanurzyć je w wodzie: jeśli jajko opada na dno – jest świeże, jeśli unosi się na powierzchni – jest zepsute.
Jaki jest najzdrowszy sposób przygotowywania jajka?
Tłuszcz używany do smażenia jajek, wpływa na modyfikację zawartych w nim składników odżywczych i naturalnych właściwości. Najzdrowszym sposobem przygotowania jajka jest jego gotowanie przez około 10 minut – w ten sposób zachowuje ono wszystkie swoje właściwości.
Żółtko
Wszyscy, którzy jadamy jajka, zauważyliśmy wielokrotnie, że niektóre żółtka są bardziej żółte niż inne. Jego kolor zależy od sposobu odżywiania kury.
Kury hodowane na wolnym wybiegu w gospodarstwie, otrzymują inne pożywienie, niż kury z chowu ściółkowego czy klatkowego.
Przeczytaj również: Żółtko na piękne i zdrowe włosy!
Spożywanie jajek a ciąża
Spożywanie jajek w okresie ciąży jest bardzo ważne, ponieważ są one bogatym źródłem substancji niezbędnej do rozwoju mózgu dziecka, zwanej choliną.
Jajka a osoby starsze
Jajka mają bardzo pozytywny wpływ na zdrowie osób starszych: zapobiegają utracie wzroku (która jest naturalnym procesem wraz z upływem lat), degeneracji mięśni oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia zaćmy.
Trochę statystyki: produkcja i spożycie jajek
Rocznie na świecie produkuje się około 1,2 trylionów jajek.
Średnio każdy z nas zjada 173 jajka w ciągu roku i – chociaż wydaje nam się to niesamowite – 40% światowej produkcji jaj jest konsumowane w Chinach.
Ile jajek znosi kura?
Wielokrotnie zastanawiamy się nad tym, ile jaj może znieść jedna kura. Oto odpowiedź: średnio jedna kura znosi 250-270 jajek rocznie. Chociaż zdarzają się również kury, które są w stanie wyprodukować więcej niż 300 jaj w ciągu roku.
Przeczytaj również: Kurczak w sosie słodko-kwaśnym po chińsku
Rozmiar jajka
Rozmiar jajka zależy w dużej mierze od wieku kury – im starsza, tym większe prawdopodobieństwo, że zniesione przez nią jajka będą większe.
Jaka jest data ważności jajka?
Białko jajka – mimo że w 90% składa się z wody – również zawiera witaminy.
Termin przydatności do spożycia jaj to około 10 tygodni – po upływie tego czasu lepiej zrezygnować z ich spożycia.
Czy należy myć jajko?
Nie zalecamy mycia jajek, ponieważ tego typu praktyki mogą doprowadzić do uszkodzenia skorupki – jest ona bowiem niczym bariera chroniąca przed atakiem drobnoustrojów, które mogą stać się przyczyną wielu chorób. Jeśli koniecznie chcesz myć jajka, rób to na godzinę przed ich przygotowaniem. W ten sposób unikniesz nieprzyjemnych niespodzianek.
Czy można jeść pęknięte jajko?
Nie zalecamy tego, ponieważ szczelinki umożliwiają wnikanie mikroorganizmów do wnętrza jajka, które mogą stać się przyczyną różnych chorób. Czasem niestety pęknięcie jest tak drobne, że nie jesteśmy w stanie go zauważyć. Zwracajmy więc szczególną uwagę na wygląd jajka przed ich spożyciem. Możesz w ten sposób zapobiec różnym chorobom.
Pamiętaj o tym, że…
… ilość spożywanych jajek nie ma wpływu na zdrowie naszego organizmu. Należy je jednak przygotowywać w odpowiedni sposób. To właśnie nie ilość, lecz sposób podania wpływa na nasze zdrowie. Klasyczny przykład: Jajko na twardo vs jajko sadzone na masełku. Jak myślisz, które jest niezdrowe? Oczywiście, to drugie! Najważniejsze jednak, że nie musisz rezygnować z pysznego jajka na śniadanie.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Fundación Española de la Nutrición. Huevos. http://www.fen.org.es/mercadoFen/pdfs/huevos.pdf
- Nutrients. 2019 Aug; 11(8): 1823. Published online 2019 Aug 7. Choline: Exploring the Growing Science on Its Benefits for Moms and Babies. doi: 10.3390/nu11081823
- Cornell University. (2018). Eating more foods with choline during pregnancy could boost baby’s brain. https://www.sciencedaily.com/releases/2018/01/180104124300.htm
- Nutrition Research Institute. Healthy Eyes at Every Age. https://www.uncnri.org/index.php/healthy-eyes-at-all-ages/
- Statista. Eggs. https://www.statista.com/statistics/263972/egg-production-worldwide-since-1990/