Infekcje grzybicze paznokci – 7 sposobów ich zapobiegania
Infekcje grzybicze paznokci nie są uważane za poważny problem zdrowotny, ale są stanem, który może powodować duży dyskomfort. Ponadto, gdy zainfekują paznokieć, trudno je zlikwidować. Dodatkowo, nawet jeśli odniesiesz sukces, infekcja prawdopodobnie powróci.
Infekcje grzybicze paznokci są również znane jako grzybica i są wywoływane przez mikroorganizmy zwane dermatofitami. Żywią się keratyną, białkiem znajdującym się w paznokciach i włosach.
Te mikroorganizmy rozwijają się w ciemnych, ciepłych i wilgotnych miejscach. Dlatego wnętrze butów jest dla nich sprzyjającym miejscem do osiedlenia się.
Szacuje się, że do 14% światowej populacji ma grzybicę paznokci.
7 sposobów na zapobieganie infekcjom grzybiczym paznokci
Zapobieganie ma kluczowe znaczenie, ponieważ eliminacja tego problemu jest często złożona.
Zawsze lepiej jest zapobiegać infekcjom paznokci, niż je leczyć. W tym drugim przypadku osiągnięcie tego wymaga dużo czasu i wytrwałości, więc najlepiej jest zapobiegać pojawieniu się grzybicy. Najlepszym sposobem na osiągnięcie tego jest zastosowanie prostych środków zapobiegawczych, takich jak poniższe.
1. Chroń swoje stopy
Nie jest dobrym pomysłem chodzenie boso, szczególnie w ciepłych, wilgotnych miejscach, takich jak baseny, siłownie, spa, publiczne prysznice itp. Grzyby mogą znajdować się na tych powierzchniach i przyklejać się do skóry. Najlepiej jest założyć klapki lub sandały.
2. Przycinaj paznokcie prawidłowo, aby zapobiec infekcjom
Paznokcie powinny być krótkie. Najlepiej używać nożyczek lub obcinaczy do paznokci, które zawsze należy zdezynfekować przed użyciem. Cięcie powinno być proste i w razie potrzeby poprawione pilniczkiem do wygładzenia ostrych krawędzi. Narzędzia te są przeznaczone do użytku osobistego i nie należy ich nikomu pożyczać.
3. Dbaj o higienę butów
Potężnym sposobem zapobiegania infekcji grzybiczej paznokci jest posypywanie butów proszkiem przeciwgrzybicznym. To samo należy robić ze skarpetami. Najlepiej zrobić to przed założeniem ich, ponieważ zapobiega to rozwojowi zarodników grzybów.
4. Zalecenia dotyczące obuwia
Odpowiednie dbanie o obuwie jest niewątpliwym czynnikiem w zapobieganiu zakażeniom grzybicą paznokci. Rekomendacje w tym zakresie są następujące:
- Noś odpowiednie obuwie. Paznokcie nie powinny mieć bezpośredniego kontaktu z butami. Najlepiej nosić buty w odpowiednim rozmiarze i szerokim obszarem wokół palców.
- Wybieraj oddychające materiały. Buty z płótna lub skóry zapewniają lepszą oddychalność i zmniejszają ryzyko infekcją grzybiczną paznokci.
- Zmieniaj obuwie. Najlepiej nie nosić tej samej pary butów dwa dni z rzędu, zwłaszcza jeśli są wilgotne od potu. Lepiej mieć kilka par na zmianę.
- Używaj spreju antybakteryjnego. Dobrym pomysłem jest spryskanie butów sprejem antybakteryjnym, zwłaszcza jeśli były noszone bez skarpet.
- Wyrzuć stare obuwie. Pod koniec leczenia grzybicy paznokci najlepiej wyrzucić buty, które nosiłeś w tym okresie.
Przeczytaj również: Nawilżone paznokcie – domowe środki pomagające utrzymać je w dobrym stanie
5. Higiena stóp jest kluczem do zapobiegania infekcjom paznokci
Dobrym pomysłem jest codzienne mycie stóp wodą z mydłem, a następnie dokładne osuszanie ich ręcznikiem. Dotyczy to również obszaru między palcami.
Z drugiej strony stosowanie pudrów przeciwgrzybicznych pomaga zmniejszyć wilgoć w tej okolicy. Skarpety również należy prać codziennie i zmieniać, gdy są wilgotne.
6. Dobrze oczyszczaj paznokcie
Podczas mycia rąk i sto nie zapomnij o umyciu paznokci. Wskazane jest pocieranie ich mydłem, aby uniknąć możliwości infekcji. Możesz także używać szczoteczki do paznokci, ponieważ pod ich powierzchnią osadza się wiele grzybów. Jeśli dotkniesz zainfekowanego paznokcia, zawsze musisz później umyć ręce.
7. Pamiętaj o kilku innych zaleceniach
Jeśli skóra na stopach pęka z powodu suchości, ważne jest, aby ją nawilżyć. Przez te rowki mogą wnikać i osadzać się grzyby. Uszkodzenia wokół paznokci również należy szybko leczyć, ponieważ są one bramą dla mikroorganizmów.
Nie zaleca się używania lakieru do paznokci lub noszenia sztucznych paznokci, jeśli masz infekcję grzybiczą. Najlepiej nigdy nie stosować tych dodatków, ponieważ sprzyjają one rozwojowi mikroorganizmów.
Ważne jest, aby upewnić się, że Twój salon kosmetyczny przestrzega odpowiednich środków higieny, jeśli wykonujesz manicure lub pedicure.
Nie przegap: Stopy wzmocnione dzięki tym 8 prostym ćwiczeniom
Objawy zakażenia paznokci
Objawy zakażenia paznokci są następujące:
- Zmiany w kolorze paznokcia. Biała plama lub brązowa albo żółta smuga to oznaka grzyba. Czasami paznokieć wydaje się ciemny z powodu nagromadzenia brudu pod powierzchnią.
- Zmiany tekstury. Paznokcie, które są pogrubione, łamliwe, łuszczące się lub mają nierówną powierzchnię mogą być zaatakowane grzybicą.
- Zmiany kształtu. Nieprawidłowy kształt może wskazywać na infekcję grzybiczą paznokci.
- Ból lub obrzęk wokół paznokcia.
- Swędzenie w okolicy.
- Nieprzyjemny zapach wydobywający się spod paznokci.
Czynniki ryzyka infekcji paznokcia
Podczas gdy starsi ludzie są bardziej narażeni na grzybicę paznokci, stan ten może dotknąć każdego.
Starsi ludzie są bardziej narażeni na rozwój grzybicy. Dzieje się tak, ponieważ wzrost paznokci jest wolniejszy w późniejszym wieku, krążenie krwi jest mniejsze i istnieje więcej historii ekspozycji na grzyby.
Osoby z cukrzycą, a także osoby z osłabionym układem odpornościowym, są również bardziej narażone na to schorzenie. Osoby ze „stopą atlety” często przenoszą grzyby ze skóry na paznokcie.
Istnieje również zwiększone ryzyko u osób cierpiących na schorzenia powodujące zmiany skórne, takie jak łuszczyca. Długotrwałe stosowanie antybiotyków również zwiększa ryzyko, podobnie jak nadwaga, nadmierne pocenie się, nietrzymanie moczu i ciąża.
Profilaktyka jest najlepszym lekarstwem na infekcje paznokci
Infekcje grzybicze paznokci są trudne do leczenia. Zwykle najpierw stosuje się domowe środki zaradcze, aby się ich pozbyć.
Jeśli jednak one nie pomogą, najlepiej skonsultować się z lekarzem. Być może wymagane będzie bardziej specjalistyczne leczenie.
Są chwile, kiedy leki przeciwgrzybiczne są niezbędne do zwalczania infekcji. W najcięższych przypadkach może być konieczne całkowite usunięcie paznokcia, aby rozwiązać ten problem.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Yugcha Chicaiza, E. G. (2018). Programa educativo sobre factores de riesgo de pie diabético por el uso inadecuado de calzado entre los pacientes del club de diabéticos del centro de salud Morete Puyo (Bachelor’s thesis).
- Vialat Soto, V., Merayo, V., León Alonso, D., & López Díaz, V. D. L. C. (2014). Sudor compensador, un efecto no deseado secundario al tratamiento quirúrgico de la hiperhidrosis primaria infantil. Revista Cubana de Pediatría, 86(2), 207-214.
- Chanussot, C., & Arenas, R. (2007). Infección micótica plantar e interdigital en pacientes con onicomicosis. Revista iberoamericana de micología, 24(2), 118-121.