Indywidualizm - na czym polega to stanowisko filozoficzne?
Indywidualizm to filozoficzny punkt widzenia, który broni wyższości jednostki nad zbiorowością. W tym sensie promuje swobodne realizowanie celów i pragnień danej osoby. Sprzeciwia się też skrajnym interwencjom – czy to społecznym, państwowym, czy jakiejkolwiek innej instytucji – w sferze osobistej.
Ponieważ w centrum tego stanowiska znajduje się osoba, prawa człowieka i wolność są jego głównymi osiami. Przeciwstawia się także perspektywie kolektywistycznej, która broni wyższości zbiorowości nad jednostką. Rzućmy więc okiem na najważniejsze elementy tego stanowiska i dowiedzmy się, w jakich społeczeństwach korzysta się z tego nurtu.
Indywidualizm – geneza
Pierwsze idee indywidualizmu sięgają starożytnej Grecji, a konkretnie szkoły cyników, która broniła całkowitej wolności jednostki poprzez oderwanie się od dóbr materialnych, satyrę i podejmowanie decyzji według własnych upodobań.
Następnie, w średniowieczu, pojawiła się koncepcja duszy ludzkiej i indywidualnego zbawienia. Jednak ta chrześcijańska idea indywidualizmu została drastycznie zmodyfikowana podczas rewolucji przemysłowej, umieszczając zysk i indywidualne bogactwo w centrum tej perspektywy.
Następnie, w XIX wieku, pojawiły się idee indywidualistyczne przeciwko kolektywizmowi rozwiniętemu przez rewolucję francuską. W tym przypadku autorzy tacy jak John Stuart Mill bronili uznania praw jednostki (takich jak wolność słowa i własność prywatna) w celu uniknięcia tyranii państwa.
Podobnie między XIX a XX wiekiem doszło do wielkiej konfrontacji między ruchami kolektywistycznymi inspirowanymi przez Karola Marksa (takimi jak socjalizm i komunizm) a liberalnymi postawami indywidualistycznymi opartymi na ideałach Adama Smitha i innych autorów.
Przeczytaj również: Czym jest postmodernizm? Idee i krytyka jego myślicieli
Główna charakterystyka nurtu
Aby lepiej zrozumieć, czym jest dzisiaj indywidualizm, przedstawiamy podstawowe cechy tego stanowiska:
- Broni centralnej pozycji jednostki nad grupą lub kolektywem. Każda osoba ma prawa i musi być chroniona przed naruszeniami, których może dopuścić się grupa. Obejmuje to na przykład naruszenie prywatności i wolności myśli.
- Jest obecny w różnych ideologiach, takich jak liberalizm, egzystencjalizm i indywidualistyczny anarchizm.
- Jest przeciwny kolektywizmowi, a tym samym ideologiom kolektywistycznym, takim jak socjalizm, komunizm i faszyzm.
- Wśród jego głównych zasad są wolność i samorealizacja.
- Opowiada się zatem za zapewnieniem praw i wolności oraz za ich nienaruszalnością.
Inne znaczenia indywidualizmu
Indywidualizm również kojarzył się z zainteresowaniami artystycznymi i z artystycznym stylem życia. W takich przypadkach autokreacja i osobiste eksperymenty są zalecane w opozycji do tradycji lub konwencji społecznych.
W języku potocznym termin ten jest często używany w sposób pejoratywny i często kojarzony z konsumpcjonizmem. Jest również używany jako synonim egocentryzmu, narcyzmu, egoizmu i innych zachowań, w których indywidualne pragnienia i opinie stawiane są ponad grupą.
Jednak w naukach społecznych istnieje metoda zwana „indywidualizmem metodologicznym”. Utrzymuje ona, że wszystkie zjawiska społeczne można wyjaśnić właściwościami jednostek, takimi jak ich cele, przekonania i działania.
W tym sensie indywidualizm metodologiczny zaprzecza, że kolektyw jest autonomicznym organizmem podejmującym decyzje i żąda, aby nauki społeczne opierały swoje teorie na indywidualnym działaniu.
Wreszcie indywidualizm ekonomiczny twierdzi, że każda jednostka powinna mieć zagwarantowaną autonomię w podejmowaniu własnych decyzji ekonomicznych, w przeciwieństwie do decyzji podejmowanych przez państwo, społeczność lub jakąkolwiek inną organizację.
Indywidualizm dzisiaj
Widzieliśmy, jak we współczesnym społeczeństwie nieustannie dyskutuje się o ideologiach kolektywistycznych i indywidualistycznych. Jednak pod koniec XX i na początku XXI wieku wyraźnie zaznaczył się trend w kierunku indywidualizmu na poziomie globalnym.
Było to szczególnie widoczne po upadku systemów komunistycznych w Europie, zjednoczeniu Niemiec i otwarciu Chin na rynki światowe. Niemniej jednak projekty kolektywistyczne mają tendencję do ponownego pojawiania się, co stale ma miejsce w Ameryce Łacińskiej.
Wyraźnym przykładem są postępowe i populistyczne rządy, jak między innymi w Argentynie, Wenezueli, Boliwii, Ekwadorze. Warto również wspomnieć o różnicach ekonomicznych między narodami indywidualistycznymi i kolektywistycznymi.
Oznacza to, że istnieje silny związek między rozwojem gospodarczym a indywidualizmem. Na przykład na poziomie globalnym widzimy, że regiony rozwinięte gospodarczo mają bardziej indywidualistyczne kultury. Tak jest w Europie Zachodniej, Australii, Ameryce Północnej i Japonii.
Tymczasem w regionach rozwijających się, takich jak Bliski Wschód, Afryka Północna i Ameryka Łacińska, występuje więcej kultur kolektywistycznych.
Kilka końcowych przemyśleń
Indywidualizm promuje niezależność i autonomię, podczas gdy kolektywizm opowiada się za współzależnością między jednostkami a grupą, do której należą, ponieważ potrzeby kolektywu są uważane za ważniejsze niż potrzeby jednostki.
W związku z tym konieczne jest przeanalizowanie zalet i wad każdej pozycji. Najlepszą praktyką jest poszukiwanie złotego środka między nimi.
To może Cię zainteresować ...Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Álvarez E. Individualismo e identidad humana. Valenciana [Internet] 2009 [consultado 14 abr 2022]; (3):37-50. Disponible en: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=360348269002
- Cienfuegos Y, Saldívar A, Díaz R y Avalos D. Individualismo y colectivismo: caracterización y diferencias entre dos localidades mexicanas. Acta de investigación psicol [Internet] 2016 [consultado 14 abr 2022]; 6(3): 2534-2543. Disponible en: http://www.scielo.org.mx/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S2007-48322016000302534
- Heath J. Methodological Individualism [Internet]. California: Stanford Encyclopedia of Philosophy; 2020 [consultado 14 abr 2022]. Disponible en: https://plato.stanford.edu/entries/methodological-individualism/