Czym jest négritude, ruch na rzecz równości ludzi czarnych?

Négritude to ruch, który starał się potwierdzić tożsamość kulturową Czarnych i zbuntować się przeciwko domniemanej wyższości kultur europejskich. Narodził się w literaturze i rozszerzył na inne dziedziny sztuki.
Czym jest négritude, ruch na rzecz równości ludzi czarnych?

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 30 marca, 2023

Négritude to ruch intelektualny i literacki, który powstał w Paryżu w latach trzydziestych XX wieku. Broni wartości społeczeństw afrykańskich i wzywa do odbudowy ich kultury.

Ruch ten szybko rozprzestrzenił się na różne części ówczesnych kolonii francuskich. Objął kraje takie, jak obecny Senegal, Wybrzeże Kości Słoniowej i Benin w Afryce oraz Gwadelupę, Martynikę i Haiti w amerykańskich Indiach Zachodnich.

Jego główną postacią był Léopold Sédar Senghor (wybrany na pierwszego prezydenta Republiki Senegalu w 1960 r.). Wraz z Aimé Césaire z Martyniki i Léonem Damasem z Gujany Francuskiej zaczęli krytycznie przyglądać się zachodnim wartościom i przewartościowywać kulturę afrykańską.

Geneza i rozwój ruchu

Ruch literacki négritude narodził się w paryskim środowisku intelektualnym lat 30. i 40. XX wieku. Był to produkt związku czarnych pisarzy, którzy starali się potwierdzić swoją tożsamość kulturową. Chcieli też zbuntować się przeciwko domniemanej wyższości kultur europejskich nad kulturami afrykańskimi.

W tym sensie, poprzez literaturę, négritude bronił idei dotyczących afrykańskich religii i kosmologii. Opowiadał o wydarzeniach historycznych, które miały miejsce na kontynencie. Uczył na temat wkładu kultur afrykańskich w ludzkość oraz bronił czarnej tożsamości i wolności społeczeństw afrykańskich od zachodniej dominacji kolonialnej.

Aimé Césaire jako pierwszy ukuł słowo „négritude” w swoim wierszu z 1939 r., zatytułowanym Cahier d’un retour au pays natal ( Notatnik z powrotu do ojczyzny). Stwierdził w nim:

Mój négritude nie jest plamą martwej wody w martwym oku planety, ale zapuszcza korzenie w płonącym ciele ziemi.

Wraz z Césaire, Léon Damas i Léopold Sédar Senghor stworzyli poezję, która zdefiniowała négritude. Najbardziej znanymi utworami tych poetów były Pigments (Damas), Hosties noire, Chants d’ombre (Senghor) i Cahier (Césaire).

Afrykańska wioska.
Afrykańskie kolonie domagały się swoich praw z własnej perspektywy, która krytykowała kolonializm.

Ekspansja négritude na inne kraje

Wraz z wybuchem II wojny światowej przywódcy ruchu opuścili Paryż i udali się na Karaiby i do Afryki. W konsekwencji w tych miejscach pojawiły się nowe formy négritude, których wyraz obejmował nie tylko literaturę, ale także inne rodzaje sztuki, takie jak muzyka i malarstwo.

Po wojnie Paryż ponownie stał się centrum działań négritude. Z tej okazji wielu artystów z Afryki i Karaibów wyemigrowało do tego miasta na studia. Byli wśród nich Frank Bowling, Aubrey Williams, Donald Locke, Ben Enwonwu i Uzo Egonu.

Może Cię zainteresować: Powstanie zjawiska wykluczenia

Światowy Festiwal Czarnej Sztuki

W 1966 roku Senghor zorganizował pierwszy Światowy Festiwal Czarnej Sztuki w Senegalu. Wielu czarnoskórych artystów, muzyków, pisarzy, poetów i aktorów miało okazję uczestniczyć w globalnym odkrywaniu kultury afrykańskiej.

Celem Senghora było promowanie koncepcji négritude jako realnego modelu filozoficznego. Ponadto starał się przewartościować afrykańską sztukę plemienną, która do tej pory była postrzegana przez afrykańską diasporę z pewną obojętnością.

Wydarzenie to dało początek międzynarodowemu ruchowi czarnej magii i zostało powtórzone dwukrotnie – w 1977 roku w Nigerii i w 2010 roku w Dakarze.

Podstawy négritude

Ruch négritude powstał jako protest przeciwko francuskiej dominacji kulturowej i polityce asymilacyjnej. W związku z tym zalecał, co następuje:

  • Mistyczne ciepło afrykańskiego życia, czerpiące siłę z bliskości natury i nieustannego kontaktu z przodkami. Powinno to być stale umieszczane we właściwej perspektywie wobec bezduszności i materializmu zachodniej kultury.
  • Afrykanie powinni szukać we własnym dziedzictwie kulturowym wartości i tradycji, które są najbardziej przydatne w kontekście współczesnego świata.
  • Zaangażowani pisarze muszą wykorzystywać afrykańską tematykę i tradycje poetyckie, aby rozbudzić pragnienie wolności politycznej.
  • Sam Négritude obejmuje całość afrykańskich wartości kulturowych, ekonomicznych, społecznych i politycznych.
  • Przede wszystkim należy potwierdzić wartość i godność tradycji i ludów afrykańskich.
Wolność z murzyństwem.
Wolność była koncepcją leżącą u podstaw sztuki négritude. Potwierdza to znaczenie afrykańskiej kultury plemiennej i przodków.

Czy négritude nadal trwa?

Négritude odpowiedział na wyalienowaną pozycję czarnych w historii a także zapewnił im własną tożsamość. Z kolei z politycznego punktu widzenia ruch był ważnym aspektem walki z kolonializmem. Miał również wpływ na to, jak skolonizowani postrzegali siebie i jak się pozycjonowali w kulturowej tkance Zachodu.

Wreszcie, nie ma jasnej daty zakończenia ruchu. W rzeczywistości niektórzy krytycy literaccy twierdzą, że nadal będzie kontynuowany w każdej ekspresji artystycznej, która potwierdza czarną tożsamość.

To może Cię zainteresować ...
Czym jest hierarchia wartości?
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Czym jest hierarchia wartości?

Hierarchia wartości to mentalna struktura, w której porządkujemy aspekty życia według ich ważności. Poznaj szczegóły.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.