Czym jest négritude, ruch na rzecz równości ludzi czarnych?

Négritude to ruch, który starał się potwierdzić tożsamość kulturową Czarnych i zbuntować się przeciwko domniemanej wyższości kultur europejskich. Narodził się w literaturze i rozszerzył na inne dziedziny sztuki.
Czym jest négritude, ruch na rzecz równości ludzi czarnych?

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 30 marca, 2023

Négritude to ruch intelektualny i literacki, który powstał w Paryżu w latach trzydziestych XX wieku. Broni wartości społeczeństw afrykańskich i wzywa do odbudowy ich kultury.

Ruch ten szybko rozprzestrzenił się na różne części ówczesnych kolonii francuskich. Objął kraje takie, jak obecny Senegal, Wybrzeże Kości Słoniowej i Benin w Afryce oraz Gwadelupę, Martynikę i Haiti w amerykańskich Indiach Zachodnich.

Jego główną postacią był Léopold Sédar Senghor (wybrany na pierwszego prezydenta Republiki Senegalu w 1960 r.). Wraz z Aimé Césaire z Martyniki i Léonem Damasem z Gujany Francuskiej zaczęli krytycznie przyglądać się zachodnim wartościom i przewartościowywać kulturę afrykańską.

Geneza i rozwój ruchu

Ruch literacki négritude narodził się w paryskim środowisku intelektualnym lat 30. i 40. XX wieku. Był to produkt związku czarnych pisarzy, którzy starali się potwierdzić swoją tożsamość kulturową. Chcieli też zbuntować się przeciwko domniemanej wyższości kultur europejskich nad kulturami afrykańskimi.

W tym sensie, poprzez literaturę, négritude bronił idei dotyczących afrykańskich religii i kosmologii. Opowiadał o wydarzeniach historycznych, które miały miejsce na kontynencie. Uczył na temat wkładu kultur afrykańskich w ludzkość oraz bronił czarnej tożsamości i wolności społeczeństw afrykańskich od zachodniej dominacji kolonialnej.

Aimé Césaire jako pierwszy ukuł słowo „négritude” w swoim wierszu z 1939 r., zatytułowanym Cahier d’un retour au pays natal ( Notatnik z powrotu do ojczyzny). Stwierdził w nim:

Mój négritude nie jest plamą martwej wody w martwym oku planety, ale zapuszcza korzenie w płonącym ciele ziemi.

Wraz z Césaire, Léon Damas i Léopold Sédar Senghor stworzyli poezję, która zdefiniowała négritude. Najbardziej znanymi utworami tych poetów były Pigments (Damas), Hosties noire, Chants d’ombre (Senghor) i Cahier (Césaire).

Afrykańska wioska.
Afrykańskie kolonie domagały się swoich praw z własnej perspektywy, która krytykowała kolonializm.

Ekspansja négritude na inne kraje

Wraz z wybuchem II wojny światowej przywódcy ruchu opuścili Paryż i udali się na Karaiby i do Afryki. W konsekwencji w tych miejscach pojawiły się nowe formy négritude, których wyraz obejmował nie tylko literaturę, ale także inne rodzaje sztuki, takie jak muzyka i malarstwo.

Po wojnie Paryż ponownie stał się centrum działań négritude. Z tej okazji wielu artystów z Afryki i Karaibów wyemigrowało do tego miasta na studia. Byli wśród nich Frank Bowling, Aubrey Williams, Donald Locke, Ben Enwonwu i Uzo Egonu.

Może Cię zainteresować: Powstanie zjawiska wykluczenia

Światowy Festiwal Czarnej Sztuki

W 1966 roku Senghor zorganizował pierwszy Światowy Festiwal Czarnej Sztuki w Senegalu. Wielu czarnoskórych artystów, muzyków, pisarzy, poetów i aktorów miało okazję uczestniczyć w globalnym odkrywaniu kultury afrykańskiej.

Celem Senghora było promowanie koncepcji négritude jako realnego modelu filozoficznego. Ponadto starał się przewartościować afrykańską sztukę plemienną, która do tej pory była postrzegana przez afrykańską diasporę z pewną obojętnością.

Wydarzenie to dało początek międzynarodowemu ruchowi czarnej magii i zostało powtórzone dwukrotnie – w 1977 roku w Nigerii i w 2010 roku w Dakarze.

Podstawy négritude

Ruch négritude powstał jako protest przeciwko francuskiej dominacji kulturowej i polityce asymilacyjnej. W związku z tym zalecał, co następuje:

  • Mistyczne ciepło afrykańskiego życia, czerpiące siłę z bliskości natury i nieustannego kontaktu z przodkami. Powinno to być stale umieszczane we właściwej perspektywie wobec bezduszności i materializmu zachodniej kultury.
  • Afrykanie powinni szukać we własnym dziedzictwie kulturowym wartości i tradycji, które są najbardziej przydatne w kontekście współczesnego świata.
  • Zaangażowani pisarze muszą wykorzystywać afrykańską tematykę i tradycje poetyckie, aby rozbudzić pragnienie wolności politycznej.
  • Sam Négritude obejmuje całość afrykańskich wartości kulturowych, ekonomicznych, społecznych i politycznych.
  • Przede wszystkim należy potwierdzić wartość i godność tradycji i ludów afrykańskich.
Wolność z murzyństwem.
Wolność była koncepcją leżącą u podstaw sztuki négritude. Potwierdza to znaczenie afrykańskiej kultury plemiennej i przodków.

Czy négritude nadal trwa?

Négritude odpowiedział na wyalienowaną pozycję czarnych w historii a także zapewnił im własną tożsamość. Z kolei z politycznego punktu widzenia ruch był ważnym aspektem walki z kolonializmem. Miał również wpływ na to, jak skolonizowani postrzegali siebie i jak się pozycjonowali w kulturowej tkance Zachodu.

Wreszcie, nie ma jasnej daty zakończenia ruchu. W rzeczywistości niektórzy krytycy literaccy twierdzą, że nadal będzie kontynuowany w każdej ekspresji artystycznej, która potwierdza czarną tożsamość.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.