Imitacja słojów drewna: jak zastosować tę technikę malowania

Uzyskanie efektu zbliżonego do naturalnego drewna w meblach, dekoracjach i różnych powierzchniach jest możliwe przy użyciu prostej i niedrogiej techniki. Poznaj to narzędzie i sposoby jego zastosowania.
Imitacja słojów drewna: jak zastosować tę technikę malowania

Napisany przez Jonatan Menguez

Ostatnia aktualizacja: 14 lutego, 2023

Uzyskanie powierzchni imitującej drewno jest możliwe dzięki prostej technice malarskiej. Nie trzeba już kupować drewnianych przedmiotów ani ozdób. Imitacja słojów drewna wymaga jedynie użycia kilku konkretnych produktów i gumowego narzędzia.

Technikę tę można zastosować do różnych powierzchni, takich jak drzwi, ramy i okna. Dopóki nie stosujesz jej na porowatym materiale, daje efekt wizualny, który sprawia, że zapominasz o oryginalnym drewnie. Jeśli masz napięty budżet, odkryj krótkie i łatwe kroki, aby twoja imitacja słojów drewna była jak najwyższej jakości.

Imitacja słojów drewna – na czym polega ta technika?

Jest to rodzaj sztucznego wykończenia, które ma na celu naśladowanie wyglądu naturalnego drewna. W ten sposób można odnieść wrażenie, że właśnie z tego materiału wykonano różne przedmioty stolarskie i rękodzielnicze, takie jak drzwi, okna czy meble.

Imitacja słojów drewna to technika, która służy do nadawania różnym powierzchniom efektu naturalnego drewna.

Służy również do podkreślania słojów już zużytego drewna. Oznacza to, że możesz odtworzyć teksturę i efekt wizualny w przedmiocie już wykonanym z tego materiału, ale który wyblakł lub w jakiś sposób się zużył. Może się to zdarzyć z powodu upływu czasu lub wypłowienia koloru. Podsumowując, imitacja słojów drewna sprawdzi się zarówno na nowych elementach, jak i na starych przedmiotach, które wymagają renowacji.

Może Cię zainteresować: 3 sposoby na usunięcie lakieru z drewna

Czym się wyróżnia imitacja słojów drewna

Centralnym produktem, który osiąga ten efekt jest rodzaj lakieru lub emalii poliuretanowej. Dobrze wykonana praca powinna odwzorowywać powierzchnie wizualnie zbliżone do naturalnego drewna. Ale dodatkowo kolor musi przypominać włókna tego materiału i końcowa tekstura musi być gładka.

Ostatecznie wykończenie powierzchni musi być równe, gładkie, odporne i gładkie, bez grudek i porowatości. Z drugiej strony należy uzyskać połysk pośredni lub satynowy, unikając bardzo błyszczącego lub matowego efektu.

Krzesło wymagające imitacji słojów drewna.
Meble wraz z upływem czasu mogą tracić swój kolor i walory wizualne.

Gdzie się sprawdzi imitacja słojów drewna i jakich narzędzi potrzebujesz?

Efekt można zastosować na różnych materiałach, takich jak metale, cement, zużyte drewno czy tynk. Co ważne, powierzchnia nie może być porowata.

Imitacja słojów drewna sprawdza się w przypadku przeróżnych elementów wyposażenia i wystroju domu, zarówno w strukturze, jak i w meblach lub dekoracjach. Drzwi, ramy, okna, metalowe otwory, szafki i urządzenia to tylko niektóre możliwe kandydatury do przekształcenia w sztuczne drewno.

Potrzebujesz bardzo nielicznych i łatwych do zdobycia materiałów. To pokazuje, że oprócz łatwości aplikacji jest to również bardzo tania technika.

  • Specjalny lakier lub emalia. Podstawowym celem jest imitacja słojów drewna. Można ją osiągnąć, łącząc różne odcienie, zgodnie z osobistymi preferencjami.
  • Pędzel. Do aplikacji farb drewnopodobnych wskazane jest użycie pędzla lub wałka.
  • Narzędzie do stemplowania słojów. Przedmiot przeznaczony do malowania sęków i charakterystycznego usłojenia drewna. Prowadzi się go po powierzchni po nałożeniu farby i jest dostępny w każdym sklepie z artykułami dla majsterkowiczów.
  • Wilgotna szmatka. Jest to konieczne do oczyszczenia powierzchni między nakładaniem różnych warstw.
  • Papier ścierny, drobnoziarnisty. Na koniec pracy zaleca się wyczyszczenie tym produktem pędzli i wałków.

Imitacja słojów drewna: etapy pracy

Gdy masz wszystkie niezbędne narzędzia, możesz przekształcić powierzchnie w imitację drewna. To proste zadanie, w którym kolejne kroki wykonane z troską i precyzją mogą dać wspaniałe rezultaty.

1. Przygotowanie powierzchni

Oprócz przygotowania odpowiednich powierzchni i materiałów do tej pracy, ważne jest, aby sprawdzić, czy są suche i czyste. Czyszczenie i przygotowanie musi kłaść nacisk na usunięcie niedoskonałości, kurzu, tłuszczu, brudu i starej farby.

Gdy wszystko jest przygotowane, niektórzy decydują się na nałożenie warstwy uszczelniacza olejowego lub syntetycznego uszczelniacza do drewna. W przypadku powierzchni metalowych produkt musi być antykorozyjny. Jeśli jest to cement lub gips, będziesz potrzebować zwykłego uszczelniacza utrwalającego.

Renowacja drewna.
Przygotowanie materiału jest niezbędne, aby efekt końcowy wypadł idealnie.

2. Różne kolory

Ogólnie drewno, które imitujemy tą techniką to sosna, chociaż można uzyskać inne odcienie wybierając kombinację kolorów. Mieszamy dwa odcienie: jeden jaśniejszy, a drugi ciemniejszy. Najczęściej stosowane są brązowe, beżowe, żółte, ochrowe, zielone lub kremowe.

3. Podkład

Zaleca się nałożenie wstępnej warstwy emalii, aby później zapewnić lepszą przyczepność. Powłoka ta nazywana jest podkładem i składa się z jednolitej powłoki, która przygotowuje powierzchnię do ostatecznej warstwy.

4. Nakładanie farby

Przed otwarciem puszki należy wstrząsać nią przez kilka sekund, aby dobrze wymieszać produkt. Po wyschnięciu warstwy gruntującej nałożyć nową warstwę, która równomiernie i bez grudek pokrywa całą powierzchnię.

Jeśli są dwa kolory, jako pierwszą warstwę nałóż jaśniejszy odcień. Po wyschnięciu nakładamy wałkiem lub pędzlem warstwę ciemniejszego koloru.

W ten sposób powstanie efekt żyłkowania. Należy pamiętać, że jest to proces podobny do techniki glazurowania.

5. Używanie narzędzia do malowania słojów

Poza wszystkimi wymienionymi wcześniej elementami, głównym narzędziem tej techniki jest gumka do malowania słojów. Zanim farba wyschnie, przesuń ją po powierzchni lekkimi ruchami.

Ważne jest wygenerowanie efektu słojów drewna.

Poruszaj gumką delikatnie w górę i w dół i od czasu do czasu zawiruj, aby utworzyć charakterystyczne dla tego materiału sęki. Nie przesadzaj z ruchem, ponieważ może to wyglądać bardzo sztucznie. Następnie użyj wilgotnej szmatki, aby zetrzeć farbę z gumki.

Imitacja słojów drewna i inne podobne techniki

Imitacja słojów drewno to nie jedyny wariant tej techniki usłojenia. Gumkę można również zastosować do uzyskania efektu rustykalnego przy użyciu farb o dowolnym kolorze. Celem jest stworzenie widocznych linii o różnej intensywności, symulując ruchy glazurowania lub czesania.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • CastilloMorales M. I, , ErdoizaSordo J. J. Acabados para madera en exteriores. Madera y Bosques [Internet]. 1995;1(2):9-22. Recuperado de: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=61700203
  • Tamarit Urias J. C, Borjade la Rosa A, FloresVelázquez R, , CoronaAmbríz A.  Vida útil de dos barnices para exteriores mediante intemperismo artificial en madera de aile, pino y encino. Revista Chapingo. Serie Ciencias Forestales y del Ambiente [Internet]. 2002;8(1):83-90. Recuperado de: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=62980110

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.