Pomysły na renowację obszaru umywalki

Umywalka to świetne miejsce do renowacji, aby Twój dom był bardziej przytulny. Jest na to wiele sposobów, które są proste, niedrogie i - co najważniejsze - świetnie wyglądają. Przeczytaj ten artykuł, aby uzyskać wskazówki!
Pomysły na renowację obszaru umywalki

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Często uważa się, że dokonywanie nowych adaptacji może wiązać się z dużymi kosztami głównie ze względu na fakt, że wybiera się do tego wyspecjalizowaną osobę. Jednak sami mieszkańcy domów mogą przeprowadzać atrakcyjne, skuteczne, nowoczesne i ekonomiczne aranżacje. Poznaj kilka pomysłów na odnowienie strefy umywalki!

Wzornictwo i nowe trendy w modzie to dwa problemy, które przyciągają spojrzenia szczególnie pań domu. Intrygują swoją odmiennością, przyciągają uwagę i pobudzają do planowania zmian. W ten sposób z dnia na dzień pojawiają się nowe rodzaje dekoracji, a dom staje się miejscem odkrywania nowych stylów.

Odnowienie obszaru zlewu jest warte zachodu, ponieważ jest to jedna z najważniejszych części mieszkania. Ponieważ jest to jedno z miejsc przeznaczonych do codziennej higieny osobistej, ważne jest, aby zawsze dobrze wyglądało. Strefa umywalki powinna ponadto dawać wrażenie poczucie czystości, porządku i dbałości.

Kontynuuj czytanie, aby poznać kilka pomysłów!

Pięć pomysłów na odnowienie umywalki

Pierwszym krokiem, który należy wziąć pod uwagę podczas renowacji strefy umywalki, jest właściwie przygotowanie. Ta faza jest niezbędna, aby przeanalizować i zdecydować, które elementy wydają się nieharmonijne i wymagają pilnej zmiany.

Podobnie, jest to moment, w którym należy zdefiniować, jakie techniki wykorzystamy, zaprojektować nowe elementy, które dodamy i odpowiednio rozmieścimy. Konieczne trzeba wszystko dobrze przygotować.

Na tym etapie warto też spokojnie przemyśleć wszelkie szczegóły i ustalić w umyśle jasny schemat wyniku, jaki chcemy osiągnąć.

Pomysły są różne, w zależności od gustów i przestrzeni do zagospodarowania. Można się ograniczyć do najprostszych albo wybrać te, które wymagają więcej pracy, aby odnowić obszar zlewu.

Umywalka to strefa czystości

Jest to obszar powszechnie kojarzony z czystością, więc projekt musi być zorientowany w tym kierunku. Rzućmy okiem na kilka pomocnych wskazówek w tym zakresie.

1. Pomaluj ścianę

Już sama zmiana koloru betonowej elewacji może być punktem wyjścia do zauważenia znacznych zmian i nadania nowego życia strefie umywalki. Pretekstem do zmiany może być cokolwiek. Na przykład to, że obecna farba jest w złym stanie, albo to, że na rynku pojawia się nowy kolor, który się wyróżnia i sprawia, że ​​lepiej współgra z charakterem łazienki.

Decydującym punktem, jaki należy wziąć pod uwagę przy wdrażaniu tego pomysłu, będzie wybór farby dobrej jakości. Zagwarantuje to jej większą trwałość i nie zmieni wyglądu pod wpływem czynników takich jak wilgoć.

2. Malowanie płytek ceramicznych w celu renowacji strefy umywalki

W innym przypadku możemy czuć się komfortowo z kolorem elewacji, ale uważamy, że ​​płytki, które również znajdują się na tej ścianie, są już mocno zużyte. Mimo to nie zakończyły jeszcze swojego okresu przydatności i nie zasługują na usunięcie.

To prosty i skuteczny sposób: wystarczy im nadać nowe życie, malując je.

Najpierw należy je przeszlifować, aby farba do nich przylgnęła, a następnie pomalować produktem nadającym połysk. Na koniec wyczyść fugę między płytkami. To jak, jesteś gotowy do malowania?

3. Układanie płytek samoprzylepnych

Istnieje wiele sposobów na odnowienie strefy umywalki i nadanie nowego wyglądu płytkom zainstalowanym jakiś czas wcześniej. Inną techniką, która może wyjść niedrogo i nadać niepowtarzalny wygląd, jest zakup płytek samoprzylepnych do montażu.

Niektórym może się wydawać, że system malowania płytek zabiera więcej czasu i nie wystarcza na radykalną zmianę, którą sobie wyobrażają. Mogą więc skorzystać z samoprzylepnych płytek dostępnych na rynku z różnymi wzorami lub szkicami, które dadzą efekt kontrastu albo całkiem nowy wygląd.

W tym celu ścianę należy oczyścić, aby klej przylegał równomiernie i gładko. Następnie po prostu usuń plastik i przyklej płytki, a ściana będzie wyglądać zupełnie inaczej z nowymi płytkami. Istnieją dwa rodzaje tych produktów: jedne zajmują całą długość ściany i inne, które można kłaść płytka po płytce.

4. Tapeta do renowacji obszaru umywalki

Ostatnio pojawiła się jeszcze jedna nowoczesna technika. To tapeta, która pokrywa całą ścianę i zastępuje farbę. Wiele osób wybiera ten wariant, ponieważ wzory sprawiają, że miejsce nabiera bardziej nowoczesnego wyglądu i nie wygląda statycznie.

Ponadto pomysł ten pozwala na uwypuklenie konkretnych miejsc wewnątrz domu i stworzenie oryginalnego stylu poprzez inne rodzaje tapety teksturalnej. Jeśli chodzi o odnowienie strefy umywalki, zaleca się tapetę winylową, ponieważ chroni przed wilgocią i można ją czyścić bez uszkodzeń.

Nowoczesna umywalka.
Drobne przedmioty i dekoracje są częścią projektu umywalki i są ważne dla efektu końcowego.

5. Meble i akcesoria w obszarach zlewozmywaków

Jeśli chodzi o innowacje, możesz również pomyśleć o kluczowym elemencie, takim jak meble. Jeżeli chcesz przeprowadzić renowację bez większych ekstremalnych zmian, możesz zachować obecne meble i tylko je pomalować, aby pasowały do ​​nowego stylu. Jeśli natomiast chcesz całkowicie zreformować to miejsce, możesz uwzględnić nowe meble w przystępnych cenach.

Nie należy lekceważyć też drobnych szczegółów, ponieważ dodanie akcesoriów ozdobi przestrzeń i wprowadzi nowy charakter do tej strefy. Nowe lustro, półki, komody lub ręczniki w wybranym kolorze dodadzą wyrazistości, podkreślą kolorystykę elewacji i doskonale dopełnią wykończenia.

Renowacja obszaru umywalki wymaga planowania

Niektóre z ostatecznych zaleceń dotyczących renowacji obszaru zlewu to:

  • Przeprowadź burzę mózgów, aby wybrać świetny pomysł, a następnie dostosuj budżet i zrealizuj go bez improwizacji
  • Skorzystaj z porad dotyczących techniki, aby uniknąć uszkodzenia zakupionych produktów i ogólnie obszaru umywalki.
  • Zwróć uwagę na każdy szczegół, od największego do najmniejszego. To jest klucz do dobrego projektu.
  • Wykorzystaj kilka pomysłów jednocześnie, jeśli pozwala na to Twoja przestrzeń. Na przykład możesz połączyć tapetę winylową z malowaniem kafelek, jeśli jest to dobra kombinacja.

Mamy nadzieję, że spodobały Ci się te wskazówki!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Gibbs, Jenny, and Simon Osborne. Diseño de interiores: Guía útil para estudiantes y profesionales. Editorial Gustavo Gile, SA, 2006.
  • GUTIÉRREZ, PALOMA MIGOYA. “El color en el diseño de interiores.” CSIF Revistas (2010): 1-10.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.