Idealna niania: 7 porad, jak ją wybrać

Wybór idealnej niani bywa trudny. Jednak, kto powiedział, że bycie matką jest prostym zadaniem! My tak nie uważamy. Macierzyństwo jest bowiem szczególnie trudne dla pracujących, niezależnych matek, które nie mają innego wyjścia, jak tylko zostawić dzieci pod opieką kogoś innego.
Idealna niania: 7 porad, jak ją wybrać

Napisany przez Thady Carabaño

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Wybór niani jest jednym z głównych obowiązków, a zarazem zmartwień dla matek, które muszą wrócić do pracy kilka miesięcy po porodzie. Niania zatrudniana jest również przez kobiety, które potrzebują dodatkowej pomocy w domu z jakiegokolwiek powodu, na dowolnym etapie życia ich dzieci.

Zadanie wyboru niani nie jest łatwe. Musisz się nad tym bardzo dokładnie zastanowić. W końcu niania będzie odpowiedzialna za dobre samopoczucie najcenniejszej części Twojego życia: Twoich dzieci.

Więź, którą dzieci nawiązują z ich najbliższą rodziną nie jest dla nikogo sekretem. Jest to bardzo ważna rzecz, którą należy rozważyć w chwili, gdy dziecko musi być oddane pod opiekę innej osoby. Wiele wątpliwości i zmartwień z pewnością zacznie zaprzątać Twoją głowę i jest to całkowicie normalne.

Dotyczy to zwłaszcza matek dzieci, które najprawdopodobniej nie miały zbyt wielu kontaktów z osobami spoza najbliższej rodziny. Nie jest to łatwe zadanie, jednak nie jest też niemożliwe. Wszystko zależy od tego, żeby być spostrzegawczym, ostrożnym i dokładnym. Musisz być świadoma, że czasem pozory mylą w ten czy inny sposób. Przygotuj się na to.

Musisz więc zadawać pytania i postarać się dowiedzieć o danej osobie jak najwięcej. Pozwoli Ci to wybrać wiarygodną nianię, która będzie w stanie zapewnić dobre samopoczucie Twoich dzieci.

Idealna niania: Poszukiwanie, które wymaga czasu i cierpliwości

Twój instynkt macierzyński zawsze znajdzie sposób, aby chronić Twoje dzieci. Zaufaj więc sobie.

Kobieta i dziecko na podłodze
W wyborze niani ważną rolę odgrywa wiek Twojego dziecka.

Znalezienie osoby, która będzie opiekowała się Twoimi maluchami może być długim procesem. Jednak jest to najlepszy sposób. Musisz być cierpliwa i upewnić się, że istnieje długa lista powodów, aby zatrudnić konkretną osobę. Tylko wówczas możesz podjąć odpowiedzialną decyzję o wyborze niani. Nie spiesz się z tym.

Pamiętaj, że profil niani, której będziesz potrzebowała, będzie się różnił w zależności od tego, czego oczekujesz w danym momencie. Na przykład fakt, czy niania będzie przebywała sama z dziećmi, czy w towarzystwie innego członka rodziny, ma ogromne znaczenie.

Weź również pod uwagę wiek dziecka i to, czy opiekunka będzie z nim przez krótki, czy przez długi okres czasu. Szukanie niani dla dziecka, które jeszcze nie mówi różni się od poszukiwania osoby do opieki nad mówiącym maluchem lub starszymi dziećmi.

Poczucie zaufania i bezpieczeństwa, które wzbudziła w Tobie wybrana niania ma kluczowe znaczenie dla Twojego spokoju ducha. Zwłaszcza zostaje ona z Twoimi dziećmi przez wiele godzin dziennie. Zaufaj swoim instynktom, ponieważ te nigdy nie kłamią. Jeśli coś wydaje się podejrzane lub zbyt dobre, by mogło być prawdziwe, to prawdopodobnie tak jest.

Nie zadowalaj się niewłaściwą osobą, bo jesteś zdesperowana. Szukaj dalej.

Wybór niani: Najczęściej zadawane pytania i obawy

Kiedy zaczniesz poszukiwania niani, bardzo możliwe jest, że będziesz miała dużo pytań i obaw. Jest to szczególnie możliwe w przypadku, kiedy szukasz niani dla swojego pierwszego dziecka. Wybranie perfekcyjnej opiekunki jest trudnym zadaniem.

Podczas całego procesu przeanalizuj najczęstsze wyzwania i pytania. Będziesz mogła określić, czy potrzebujesz opiekunki, która zajmie się dzieckiem w domu, czy też powinnaś wybrać żłobek lub przedszkole.

  • Osoba oferująca opiekę nad dzieckiem zazwyczaj nie jest specjalistą w sprawach pedagogicznych. Możliwe jest, że oferowany przez nie wkład edukacyjny nie będzie taki sam, jak ten, który może być zapewniony w przedszkolu.
  • Również czasem ciężko jest znaleźć osobę, która może pracować dokładnie w tym czasie, w jakim potrzebujesz. Jednakże, gdy dzieci są w domu, być może lepiej dostosują się do Twojego harmonogramu pracy niż w sytuacji, w której miałyby na Ciebie czekać w przedszkolu.
  • Większość opiekunek przychodzących do domu żąda większej zapłaty niż kwota, którą płaciłabyś za przedszkole. Musisz wiedzieć, czy Twój budżet pozwala Ci na pokrycie tych kosztów. Może się również zdarzyć, że będziesz musiała zapłacić niani także za posiłki i dojazdy.
  • Wszyscy słyszeliśmy straszne historie o złych nianiach. Z tego powodu musisz być podejrzliwa w stosunku do każdej “dziwnej” postawy, którą zauważysz u danej osoby podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Nie pozwól jednak, aby strach przyćmił Twój osąd. Po prostu zaufaj swojemu instynktowi, który z pewnością zaalarmuje Cię, że “coś jest nie tak”.

Idealna niania – podstawowe wskazówki, jak taką wybrać

1. Dowiedz się więcej o tej osobie i potwierdź poprzednie doświadczenie.

Sprawdź wszystkie referencje, które osoba przedstawia w swoim CV, zwłaszcza te, które dotyczą podobnych obowiązków. Jest to pierwszy krok w procesie wyboru niani.

Porozmawiaj z rodzinami, dla których ta osoba wcześniej pracowała i potwierdź zadeklarowane przez nią doświadczenie w opiece nad dziećmi. Jeśli ktoś, komu ufasz, będzie ją polecał, to może to okazać się Twoją najlepszą gwarancją.

Niania i dziecko na podłodze
Podczas rozmowy kwalifikacyjnej musisz uzyskać pewność, że to właśnie ta osoba idealnie nadaje się do opieki nad Twoimi dziećmi i że możesz jej całkowicie zaufać.

2. Zaplanuj rozmowę kwalifikacyjną

Zaplanuj i przygotuj rozmowę kwalifikacyjną, którą przeprowadzisz z kandydatami.

Zadaj wszystkie możliwe pytania, które uważasz za ważne pod kątem “wyczucia” charakteru danej osoby. Zapytaj o jej poprzednią pracę i czy mają doświadczenie w opiece nad dziećmi. Zapytaj również o powód, przez który nie pracuje już z poprzednimi rodzinami. Dodatkowo, zapytaj co Twoja przyszła niania zrobiłaby w konkretnych sytuacjach, które mogłyby się wydarzyć podczas opieki nad Twoim dzieckiem.

Dowiedz się, co ta osoba myśli i jak ustosunkowuje się do kar i nagród w wychowywaniu dzieci.

3. Sprawdź maniery i prezencję

Podczas wyboru niani, bardzo ważne jest zwrócić uwagę, czy dana osoba ma dobre nastawienie, odpowiednie maniery i przyjemną osobowość.

Dobra prezencja nie polega na sposobie ubierania się i czy dana osoba wygląda jak kierownik, czy jak modelka. Chodzi o to, aby wyglądała zadbanie, schludnie i aby wiedziała, jak ubierać się odpowiednio do okazji.

4. Przeprowadź mały test

Przeznacz kilka minut waszej rozmowy na wykonanie testu, swoistej próby, która pozwoli Ci określić, jaki stosunek do tej osoby ma Twoje dziecko. Upewnij się, że Twój maluch lubi swoją przyszłą nianię i nie podważaj ich uczuć, nie sugeruj i nic nie narzucaj. Ich intuicja jest lepsza niż Twoja. To samo dotyczy Twojego zwierzaka, jeśli jakiegoś masz.

Zwracaj również uwagę na to, jak Ty czujesz się podczas ich interakcji. Czy czujesz się komfortowo, spokojnie i bezpiecznie? Nie możesz wymusić relacji między nianią a dzieckiem. Jeśli tak zrobisz, moment separacji między Tobą a dzieckiem, kiedy będziesz musiała wyjść i zostawić swoją pociechę z nianią stanie się o wiele trudniejszy dla wszystkich zaangażowanych stron.

5. Przedstaw swój harmonogram i potwierdź dostępność niani

Z informacji, które zbierasz podczas rozmowy kwalifikacyjnej, powinnaś dowiedzieć się, jak długo niania będzie gotowa opiekować się dzieckiem. Potwierdź, że może być na czas i czy musi kończyć o konkretnie wyznaczonej godzinie, czy też istnieje możliwość elastycznego zakresu godzin.

Jeśli któraś z was ma problem z harmonogramem, lepiej jest kontynuować rozmowę kwalifikacyjną z innymi osobami, które będą spełniać wszystkie Twoje warunki.

6. Określ swoje zasady i warunki

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej przy wyborze niani, kandydatka powinna wiedzieć, czego od niej oczekujesz. Zaliczamy tutaj takie wytyczne, jak:

  • Jak należy zajmować się dzieckiem.
  • Jaki jest zakres obowiązków niani.
  • Jak powinna się zachować w chwili nagłych wypadków.
  • Co stanowi sytuację kryzysową.

Jeśli kandydatka ma jakiekolwiek zastrzeżenia co do tego, w jaki sposób chcesz, by zajmowała się Twoimi dziećmi, najlepiej będzie przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną z następną osobą.

7. Zapytaj kandydatkę o jej zasady i warunki

Podczas rozmowy, kandydat powinien określić również swoje warunki pracy. Im bardziej szczegółowe, tym lepiej dla Ciebie. Jeśli istnieje niezgodność z tym, czego potrzebujesz, to wygląda na to, że dana osoba nie pasuje do pracy u Ciebie. Kontynuuj więc proces poszukiwania idealnej niani do Twoich dzieci.

Pamiętaj: nie ma nic ważniejszego niż dobro Twojej rodziny.

Idealna niania – jak ją wybrać

Jeśli niania, którą wybierzesz spełnia wszystkie powyższe wymagania, wówczas jesteś gotowy do przeprowadzenia bardziej praktycznego testu. Osoba ta może zacząć opiekować się dziećmi przez krótki okres czasu, w różnych okolicznościach.

W ten sposób możesz obserwować i analizować, jak reaguje w poszczególnych sytuacjach i jak wpływa to na zachowanie Twoich maluchów.

Mężczyzna czesze dziewczynce włosy
Dobry opiekun będzie w stanie dobrze porozumieć się z Twoim dzieckiem, sprawić, że będzie zadowolone i zachowa zdrowie, a także zapewni Ci większą swobodę i spokój ducha.

Podobnie, zwróć uwagę na to, czy stosuje się do instrukcji i zasad, które ustaliłaś. Musisz podać jej numer, pod którym będzie mogła się z Tobą zawsze skontaktować. Niania będzie mogła informować Cię o bieżących wydarzeniach lub po prostu o swojej regularnej rutynie. Jeśli czujesz się zadowolona z tego praktycznego testu, to możesz zatrudnić tą nianię na dłuższy okres czasu.

Wreszcie, nawet jeśli wybierzesz najlepszą nianię na świecie, nigdy nie będzie ona w stanie zastąpić Twojej uwagi jako rodzica. Bez względu na wiele godzin pracy pamiętaj, że tylko Ty możesz zapewnić bezwarunkową miłość swoim dzieciom.

Nie pozbawiaj ich i siebie przywileju wspólnego dorastania. Czas płynie bardzo szybko i przyjdzie taki dzień, w którym Twoje dzieci będą miały swoje sprawy i nie znajdą dla Ciebie tyle czasu, ile byś chciała.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Castrillón González, Lisbeth Yalile, et al. “Corporación escuela para niñeras y cuidadores.” (2010).
  • Cid López, Rosa María. “Madres sustitutas y oficios femeninos. Nodrizas y niñeras en la Roma antigua.” Los trabajos de las mujeres en el mundo antiguo: cuidado y mantenimiento de la vida (2016).
  • Gorbán, Debora. “De niñeras, cuidadoras y empleadas domésticas: una mirada sobre los procesos de selección de trabajadoras del cuidado entre familias de clases medias en la ciudad de Buenos Aires.” Documentos para discusión Nº14(2014).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.