Rodzice samotnie wychowujący dzieci

Macierzyństwo jest cudownym etapem w życiu kobiet, ale jednocześnie bardzo skomplikowanym. Jeśli istnieje wsparcie ze strony partnera może to sprawić, że droga będzie bardziej znośna, ale nie zawsze tak jest.
Rodzice samotnie wychowujący dzieci

Napisany przez Thady Carabaño

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Rodzice samotnie wychowujący dzieci zawsze istnieli. Rodzicielstwo jest trudne. Wymaga oddania, zarówno materialnego, jak i emocjonalnego. Pojawią się problemy, ale również sama możesz wychować szczęśliwe dzieci.

Samotne wychowywanie dzieci jest decyzją, która może być podjęta dobrowolnie lub z powodu okoliczności, które nas do tego zmuszają. Od śmierci pary po nieodpowiedzialność nieobecnego ojca. Wszystko to może sprawić, że matka podejmie decyzję o samotnym rodzicielstwie.

Nie jest łatwo samotnie wychowywać dzieci. To nie lada wyzwanie. Jednak zawsze były i będą kobiety, które samotnie wychowują swoje dzieci. Wielu z nich udało się wychować szczęśliwe i kochane dzieci, które spełniają się i są szczęśliwe.

Rodzice samotnie wychowujący dzieci

Macierzyństwo jest cudownym etapem w życiu kobiet, ale jednocześnie bardzo skomplikowanym. Jeśli istnieje wsparcie ze strony partnera może to sprawić, że droga będzie bardziej znośna, ale nie zawsze tak jest.

Toksyczny związek nie jest najlepszym przykładem dla dzieci. Wiele kobiet decyduje się na kontynuowanie ciąży pomimo zerwania z ojcem dziecka.

matka z dzieckiem samotnie

Są też kobiety, które zostały porzucone przez nieodpowiedzialnych mężczyzn. Chociaż możliwość bycia samotnymi matkami nie była planowana – przyjmują z miłością i odwagą wyzwanie samotnego wychowywania swoich dziecka.

Z drugiej strony jest też coraz więcej kobiet, które decydują się na sztuczne zapłodnienie, aby spełnić swoje marzenie o byciu matką. Są zawiedzione relacjami z mężczyznami lub nie znalazły odpowiedniego partnera, a zegar biologiczny mówi im, że nadszedł czas.

Wyzwania, które na Ciebie czekają

Jeśli zdecydowałaś się samotnie wychowywać dzieci, jesteś rodzicem, ale w pojedynkę. Nieobecność ojca nie musi mieć wpływu na Twoje dzieci. Pojawią się problemy, ale można będzie je rozwiązać. To od Ciebie zależy, czy dzieci będą dorastać, jako zdrowe, kochane i szczęśliwe dzieci.

Bez wątpienia jest to trudniejsze niż gdy masz wsparcie partnera, ale nie jest niemożliwe. Przedstawiamy Ci podstawowe rady, które pomogą Ci odnaleźć się w roli samotnej matki:

Zorganizuj sobie wsparcie

Najprawdopodobniej nie jesteś całkowicie sama. Pomyśl, kim są ludzie, którzy będą Ci towarzyszyć w czasie ciąży, porodu i w opiece nad dzieckiem. Twoi rodzice, bracia, kuzyni lub przyjaciele są Twoją siecią wsparcia.

Jeśli Twój partner odmówił wzięcia odpowiedzialności za dziecko, nie załamuj się. Z pewnością znajdziesz w Twoim otoczeniu więcej niż jedną osobę, która cieszy się z faktu, że będziesz matką i gotowa jest Cię wspierać we wszystkim, co jest w jej mocy.

Niektóre osoby będą wspierać Cię w bardziej złożonych zadaniach, inni w prostszych aspektach, ale każda, nawet niewielka pomoc sprawi, że będzie Ci łatwiej.

Zorganizuj Twoją pracę, czas i budżet

Wszystkie wydatki związane z utrzymaniem dzieci są na Twojej głowie, więc nie ma tu miejsca na improwizację. Będziesz musiała się nagimnastykować, aby zapewnić dobrą opiekę Twoim dzieciom, wypełnić obowiązki w pracy i być matką.

Musisz zdobyć pracę, która da Ci możliwość zajęcia się dziećmi. Musisz wziąć pod uwagę godziny zajęć w szkole, prace domowe, wizyty u lekarza i wiele innych rzeczy.

mama rysująca z dziewczynką

Ponadto Twoje dochody muszą pokrywać budżet potrzebny na wszystkie podstawowe potrzeby: opieka medyczna, żywność, odzież, edukacja i rozrywka.

Powinnaś zorganizować Twój kalendarz bez nerwów. Wszystko w swoim czasie. Tak, aby było miejsce na obowiązki, ale i na zabawę. Oznacza to także wiele cierpliwości, gdy sprawy nie pójdą zgodnie z planem.

Przygotuj się do ważnego pytania

Unikaj niespodzianki, kiedy pytają Cię o ojca Twojego dziecka. Nie ma sensu, żebyś źle się z tym czuła, albo co gorsza, żeby miało to negatywny wpływ na Twoje dziecko.

Jeśli podjęłaś decyzję o sztucznym zapłodnieniu musisz być w stanie mówić o tym naturalnie. Kiedyś będziesz musiała na to samo pytanie odpowiedzieć Twojemu dziecku, gdy spyta skąd się wzięło.

Jeśli Twój partner Cię opuścił lub zmarł powinnaś być w stanie o tym rozmawiać kontrolując emocje. Potrzebujesz czasu, ale przyjdzie moment, kiedy odpowiesz na to pytanie bez bólu i gniewu. Pamiętaj, że wiele razy będziesz musiała rozmawiać o ojcu Twoich dzieci, szczególnie z nimi. 

Unikaj obwiniania i krytykowania

Jeśli związek z ojcem Twojego dziecka nie był udany unikaj uczucia frustracji, gniewu lub urazy, które mogą sprawić, że zaczniesz obwiniać Twoje dziecko za Twoje niepowodzenia. Dziecko nie jest odpowiedzialne za to, że związek ich rodziców się nie udał.

Twoje dzieci mają prawo poznać swoje pochodzenie, a Ty masz obowiązek udzielić im, jak najbardziej dokładnych i neutralnych informacji. Unikaj wpływania na postawę dzieci w stosunku do ojca. Nawet, jeśli ciężko Ci to przyznać ten człowiek odpowiada za 50% życia Twoich dzieci.

Niech poznają prawdę o swoim pochodzeniu i podejmą decyzje, które uznają za właściwe dla siebie. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci poczętych przez sztuczne zapłodnienie. Prędzej czy później zapytają, kto jest ich ojcem i się podział.

Staraj się wybaczyć

Łatwo powiedzieć, ale z pewnością nie jest łatwo wybaczyć nieobecnemu rodzicowi. Jest to proces, który wymaga czasu. Najpierw mówisz “wybaczam Ci”, znacznie później zdasz sobie sprawę, że udało Ci się wybaczyć.

Jeśli Twój partner zmarł lub Cię porzucił powinnaś nie tylko wybaczyć jemu, ale także samej sobie. Może nadejść moment, w którym poczujesz się winna z powodu tego, co się stało. Zdecydowałaś się mieć dziecko z tą osobą i to on dał Ci okazję szansę matką, więc wybacz sobie.

mama całująca dziecko

Radząc sobie z przebaczeniem będziesz również w stanie pomóc Twojemu dziecku aktywować własne mechanizmy przebaczenia. Przebaczenie jest wielkim wyrazem miłości, która jednoczy was, i który możesz kultywować razem z Twoim dzieckiem, co jest najważniejsze.

Szukaj specjalistycznego wsparcia

Super mama to nie osoba, która potrafi sama poradzić sobie ze wszystkim. To ta, która potrafi przyznać, kiedy potrzebuje pomocy. Jeśli potrzebujesz pomocy psychologicznej, abyście Ty i Twoje dziecko mogli poradzić sobie z nieobecnością ojca, zróbcie to.

Ukrywanie negatywnych uczuć nie pomaga wcale Twojemu osobistemu samopoczuciu lub Twoich dzieci. Terapia rodzinna może pomóc im zrozumieć i poradzić sobie z emocjonalnymi lukami.

Podsumowanie

Chociaż nie wypełnisz pustki po nieobecnym ojcu daj z siebie wszystko, jako matka. Aby wychowywać dzieci w pojedynkę potrzebujesz dwa razy więcej miłości, cierpliwości, zrozumienia i zaangażowania. To trudne, ale Ty sobie z tym poradzisz. Twoje dzieci będą Ci wdzięczne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.