Nieposłuszne dzieci: co możemy zrobić w tej sytuacji?

Czy martwisz się zachowaniem swojego dziecka? Jeśli maluch ignoruje Twoje polecenia, czas, aby rozwiązać ten problem. Nieposłuszeństwo można skorygować za pomocą komunikacji i odpowiednich strategii. Wychowuj swoje nieposłuszne dzieci i wprowadź metody, które poprawią relacje między Wami.
Nieposłuszne dzieci: co możemy zrobić w tej sytuacji?

Napisany przez Daniela Colmenares

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Nieposłuszne dzieci mogą przyprawiać o ból głowy swoich rodziców. Dzieciństwo jest jednym z najszczęśliwszych, ale i najbardziej wymagających okresów dla każdego rodzica. Trzeba przyznać, że jest wiele etapów, wyzwań i zmian, z którymi trzeba się zmierzyć, zachowując szacunek, zaufanie i komunikację między rodzicem a dzieckiem.

Jednak w przypadku nieposłusznych dzieci, komplikacje mogą być jeszcze większe. Radzenie sobie z ich postawą jest bardziej skomplikowane i wymaga dużo cierpliwości i odpowiedniego nastawienia, by móc je skutecznie korygować. Nieposłuszne dzieci mogą być prawdziwym wyzwaniem.

Czym wyróżniają się nieposłuszne dzieci?

Aby ustalić, jak nieposłuszne jest Twoje dziecko, musisz bacznie obserwować jego zachowanie. Na przykład, jeśli zacznie ignorować Twoje polecenia, najprawdopodobniej przechodzi etap swojego życia, w którym chce sprawdzić, jak daleko może się posunąć, żeby uzyskać to, czego chce.

Taka postawa powoduje, że dzieci podejmują decyzje, w których zawsze chcą zrobić na przekór rodzicom, zawsze chcą im się przeciwstawić. Jest to sytuacja, która często występuje w przypadkach, gdy dziecko jest wychowywane w autorytarnym otoczeniu. Zwykle męczy go ciągłe wykonywanie rozkazów i zaczyna się buntować przeciwko rodzicom lub komukolwiek, kto czegoś od niego wymaga.

Często dzieci nie chcą słuchać.

Każde polecenie bardzo łatwo je drażni. Powstaje wtedy postawa bardzo blisko związana z nieposłuszeństwem i z dziecinnym buntem, w której maluch chce pokazać swoją władzę, jako osoby, która również chce być wysłuchana. Zbuntowane, nieposłuszne dzieci często mają niespotykane zachowania, które pozwalają Ci określić, czy masz do czynienia ze złym wychowaniem i w porę to skorygować.

Ignoruje Twoje polecenia

Niewypełnianie poleceń jest wyraźnym objawem u nieposłusznych dzieci. W tym przypadku dziecko chce się stać osobą posiadającą władzę, która daje mu prawo do zerwania z zasadami, które musi spełniać. To, że dziecko nie przestrzega reguł, może być konsekwencją wielu czynników.

Na przykład mogą to być konflikty między rodzicami, zaburzenia snu, rozwód, trudności w umiejętnościach społecznych, nadpobudliwość itp.

Ważne jest jednak, aby rozpoznać, wobec kogo dziecko jest nieposłuszne. Bardzo często jest to wskaźnik, który pozwolić ustalić, dlaczego dziecko nie jest posłuszne i w ten sposób skutecznie zająć się problemem.

Nie wypełnia swoich obowiązków

Istnieje możliwość, że jako rodzic przejawiasz nadmierną pobłażliwość. Może to wynikać z tego, że chcesz się zaprzyjaźnić z Twoim dzieckiem, aby wzbudzić między Wami więcej zaufania. Zwykle powoduje to efekt odwrotny do zamierzonego i powoduje, że nieposłuszne dzieci tracą wobec Ciebie szacunek i zaczynają lekceważyć swoje obowiązki.

Twoje dziecko powinno widzieć w Tobie osobę z autorytetem, którą musi szanować tak długo, jak długo Twoje polecenia służą dla jego dobra. Nawet jeśli Wasza relacja jest bardzo dobra i przyjacielska, musisz wymagać, żeby dzieci wypełniały swoje obowiązki w szkole i w domu. Trzeba o to dbać, nie odkładając na bok wartości, które są im wpajane i pokazywane dzień po dniu.

Kłamie

Nieposłuszne dzieci dość powszechnie uciekają się do kłamstwa. Musisz jednak w porę zająć się tym problemem, zanim z małego kłamstewka przeistoczy się w duże oszustwa i będzie powodować problemy w przyszłości.

W tym momencie ważne jest, żeby porozmawiać ze swoim dzieckiem, ponieważ w tym wieku tworzą się jego cechy osobowości. To, czego nauczy się teraz, prawdopodobnie zachowa aż do wieku młodzieńczego i może później generować problemy.

Co możemy zrobić, aby skorygować nieposłuszne dzieci?

Aby w porę skorygować konkretne niepożądane zachowania u nieposłusznego dziecka, trzeba je najpierw zidentyfikować. Ale nie martw się zanadto, poniżej znajdziesz rady, które pozwolą Ci skorygować nieposłuszeństwo jakiegokolwiek dziecka.

Zapisz je na zajęcia sportowe lub artystyczne

Bardzo często Twoje dziecko ma dużo adrenaliny. Czuje napięcie w swoim ciele. Z jakiej przyczyny? Ze względu na monotonię ciągłego podlegania różnym zasadom. Manifestuje swoje znużenie poprzez nieposłuszeństwo.

Dlatego zapisanie dziecka na zajęcia sportowe lub artystyczne, które przykują jego uwagę, jest świetnym rozwiązaniem. Nie tylko pomaga uwolnić cały stres, który mogą gromadzić nieposłuszne dzieci, ale także pomaga w tworzeniu nawyków i wyrabianiu dyscypliny.

Zabierz mu uprawnienia, gdy dziecko okazuje Ci nieposłuszeństwo

Pozbawienie przywilejów, kiedy Twój potomek zachowuje się jak nieposłuszne dzieci, pomoże Ci skorygować jego niewłaściwe zachowania.

Skuteczne karcenie dzieci

Pozbawienie go rzeczy, które lubi lub którymi się bawi, może być skuteczne, aby poprawić jego zachowanie. Ale nie karz dziecka bez wyjaśnienia. Porozmawiaj z nim i postaraj się, aby zrozumiało, że każdy czyn ma swoje konsekwencje. Nauczy je to dobrze pomyśleć, zanim cokolwiek zrobi, a to z kolei pomoże mu przez całe życie.

Wyjaśnij dziecku, jak się czujesz, kiedy jest nieposłuszne

Zwracanie uwagi wykracza daleko poza karanie dziecka lub zakaz robienia czegoś, co lubi. Besztanie oznacza również wyjaśnienie. Dziecko musi zrozumieć jak jego postawa wpływa na Twoje samopoczucie. To bardzo ważne.

Wyjaśnij również dziecku, jak nieposłuszeństwo będzie mu szkodzić na każdym etapie jego życia. Nieposłuszne dzieci powinny też zrozumieć różnicę między posłuszeństwem a uległością. Naucz je, że przestrzeganie zasad jest ważne dla zachowania dobrych relacji osobistych, rodzinnych i społecznych.

Wyjaśnij nieposłusznemu dziecku, że jego zachowanie wpływa na Ciebie. Powiedz, że martwi Cię. Dzięki temu stworzysz silniejszą więź rodzinną. Dziecko samo zrozumie, że jego postawa negatywnie wpływa na ukochaną osobę i będzie ją automatycznie tłumić, kierując się instynktem samoobrony.

Podsumowanie

Nieposłuszne dzieci to problem dużo częstszy niż myślisz, więc nie panikuj. Ponadto skorygowanie tego problemu nie jest aż tak skomplikowane. Korzystaj z porad, codziennie staraj się lepiej poznać swoje dziecko, słuchaj go i rozmawiaj z nim. W ten sposób, możesz rozwiązać nie tylko problem nieposłuszeństwa, ale i wszelkie inne trudności, które pojawią się na Twojej drodze.

Jako rodzic, w takich sytuacjach musisz zachować spokój i nie podejmować żadnych działań pod wpływem impulsu. Wszyscy dobrze wiemy, jak frustrujące mogą być nieposłuszne dzieci. Najlepiej jednak jest stawić czoła tego typu problemom stosując dobrą komunikację i strategie korzystne dla obu stron.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • García, Cristina Larroy, et alEl niño desobediente: estrategias para su control. Anaya-Spain, 1997.
  • Nuñez Mederos, Carmen Susana, Pérez Cernuda, Caridad, & Castro Peraza, Marta. (2017). Consecuencias del divorcio-separación en niños de edad escolar y actitudes asumidas por los padres. Revista Cubana de Medicina General Integral33(3), 296-309. Recuperado en 06 de diciembre de 2020, de http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0864-21252017000300003&lng=es&tlng=pt.
  • Palacios Gonzales, Daisy Irina (2020). Modificación de conducta en un niño de 5 años con problemas de desobediencia. Universidad Nacional Federico Villarreal.
  • Ramos-Paúl, Rocío, and Luis Torres CardonaNiños desobedientes, padres desesperados. Punto de Lectura, 2013.
  • Urra, JavierEl pequeño dictador. Grupo Ilhsa SA, 2012.
  • Vandell, D., Simpkins, S. y Liu, Y. (2020). Desde el cuidado y la educación tempranos hasta las conductas problemáticas de los adultos: un camino de prevención a través de actividades organizadas después de la escuela. Desarrollo y psicopatología, 1-12. doi: 10.1017 / S0954579420001376

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.