Hula hop: co powinnaś wiedzieć o tym trendzie TikTok

„Hula-hoop” ponownie zyskało na znaczeniu dzięki temu, że stało się trendem na TikTok. Dziś przedstawiamy hula hop z obciążeniem, dobrą opcję treningu i zabawy.
Hula hop: co powinnaś wiedzieć o tym trendzie TikTok
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Napisany przez Cristian Minich

Ostatnia aktualizacja: 09 września, 2022

Hula hop od wielu lat jest przedmiotem służącym do rozrywki. W niektórych miejscach wykorzystywano je również do uprawiania sportu.

Współczesna technologia zastąpiła dzisiaj wiele wcześniejszych zajęć, ale dzięki sieci społecznościowej hula-hoop, jak brzmi angielska nazwa, stworzyło specjalną fuzję, która łączy zabawę, ćwiczenia i technologię. W tym artykule przedstawiamy ważone obręcze hula hop i wszystko, co musisz wiedzieć o tym trendzie TikTok.

Istnieją różne wagi obręczy. Oczywiście są też takie uważane za zabawkę.

Sama obręcz treningowa została zaprojektowana tak, aby ćwiczyć cały rdzeń i spalać kalorie, gdy obracasz ją wokół talii. Najpopularniejsze z nich ważą od dwóch do trzech funtów, ale możesz wypróbować różne obciążenia, w zależności od tego, czy jesteś na etapie początkującym, czy nie.

Cop ciekawe, hula hop to technika sprzed 3000 lat, dostosowana do różnych okoliczności. Dziś wydaje się, że wróciła na stałe.

Czym jest hula hop i jak z niego korzystać?

Hula hop to te wielkie koła, które kręcisz wokół talii. Te, które są specjalnie przeznaczone do ćwiczeń, są zwykle większe i dostępne w różnych wagach. Ich nazwa, hula hop, pochodzi od hula, tradycyjnego tańca hawajskiego. Hoop natomiast oznacza w języku angielskim ‘obręcz‘.

Użycie obręczy na pierwszy rzut oka jest bardzo proste, ale może prowadzić do frustracji. Jak każda czynność, na początku może być skomplikowana, ale musisz uzbroić się w cierpliwość. Przy odrobinie praktyki będziemy w stanie zastosować odpowiednią technikę, aby uniknąć upadku koła.

Wtedy przyjdzie czas na zabawę i trening. Ćwiczenie wykonuje się w następujący sposób:

  1. Najpierw musimy stanąć z wyprostowanym tułowiem, nogami w jednej linii z biodrami i lekko ugiętymi kolanami.
  2. Obręcz zakładamy na poziomie talii, w dolnej części pleców.
  3. Rozpoczynamy ruch bioder zataczając koła i puszczamy obręcz.
  4. Tułów powinien pozostać wyprostowany.
  5. Ramiona powinny znajdować się powyżej obręczy i mogą nam pomóc w utrzymaniu równowagi.
kobieta używająca obciążonych hula-hoop
Hula hop do ćwiczeń nie są takie same jak te, które kupujesz jako zabawki.

Korzyści z treningu hula hop z obciążeniem

Dzięki treningowi z obciążeniem generujemy napięcie w prawie każdym mięśniu ciała. Przede wszystkim angażujemy tułów i biodra.

Ponadto jest to aktywność dla osób w różnym wieku. Według badań z 2019 roku skoncentrowanych na osobach z nadwagą, hula hop z obciążoną obręczą może zmniejszyć procent tłuszczu w jamie brzusznej i zwiększyć masę mięśni tułowia.

Badanie przeprowadzone na regularnym treningu hula hop z obciążeniem obręczy wykazało zmniejszenie obwodu talii i bioder. Oto niektóre z głównych zalet treningu z obciążeniem:

  • Praktyka jest efektywna i zabawna. Dla wielu jest to zabawa, ale przy okazji aktywizuje także mięśnie.
  • Wzmacnia centralne partie ciała.
  • Wzmacnia i modeluje talię. Kształtuje lepszą sylwetkę.
  • Pomaga spalić kalorie. To dobra opcja, jeśli chcemy schudnąć.
  • Obniża poziom cholesterolu. Hula hop jest tak samo skuteczny jak inne treningi oporowe.
  • Poprawia koordynację i stabilność.

Czy korzystanie z hula hop jest bezpieczne?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy wiedzieć, że jest to ćwiczenie jak wiele innych. Wiąże się więc z ryzykiem kontuzji.

Aby bezpiecznie ćwiczyć z obręczą musimy wziąć pod uwagę jego wagę, naszą kondycję fizyczną, czas treningu oraz zastosowaną technikę. Niewłaściwe użycie może spowodować obrażenia mięśni brzucha i dolnej części pleców. Sugeruje się jednak, że większość urazów jest spowodowana ruchami, a nie ciężarem.

Pamiętaj też, że w przypadku odczuwania bólu należy przerwać praktykę i skonsultować się z lekarzem. Oto kilka wskazówek dotyczących używania obręczy, aby uniknąć obrażeń:

  • Użyj specjalnego pasa lub koszulki do ćwiczeń, aby zapobiec obtarciom i siniakom.
  • Zacznij od lekkiej obręczy i zwiększaj ciężar, gdy się do niego przyzwyczaisz.
  • Nie przesadzaj i nie przekraczaj 5 minut.
obciążone obręcze hula i oparcie na plecy
Hula hop może powodować ból krzyża.

Kontuzje wydają się jednak kojarzyć bardziej z błędami technicznymi niż z samą wagą.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Kylian Mbappé: rygorystyczne ćwiczenia i dieta piłkarza

Baw się i spraw, by Twoje ciało pracowało!

Może bawiłeś się tą obręczą, kiedy byłaś dzieckiem. Teraz możesz wrócić do tej zabawy, jednocześnie angażując całe ciało do pracy.

Jeśli nigdy tego nie próbowałeś, może to być ciekawe wyzwanie. Hula hop to bardzo przydatne narzędzie i technika treningowa. Aktywność można wykonać w dowolnym miejscu i można ją połączyć z naturą, dobrą muzyką, a nawet z instrukcjami na ekranie.

Z drugiej strony należy pamiętać, że aby uzyskać więcej korzyści, należy uzupełnić ćwiczenia zbilansowaną dietą i odpowiednim odpoczynkiem. Lepiej zacząć od małego obciążenia i krótkiego czasu ćwiczeń. Jeśli odczuwasz dyskomfort lub ból, najlepiej przerwać ćwiczenia i skonsultować się z lekarzem. Wróć do swojego dzieciństwa, baw się i pracuj swoim ciałem!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Lahelma M, Sädevirta S, Lallukka-Brück S, Sevastianova K, Mustelin L, Gylling H, Rockette-Wagner B, Kriska AM, Yki-Järvinen H. Effects of Weighted Hula-Hooping Compared to Walking on Abdominal Fat, Trunk Muscularity, and Metabolic Parameters in Overweight Subjects: A Randomized Controlled Study. Obes Facts. 2019;12(4):385-396. doi: 10.1159/000500572. Epub 2019 Jun 19. Erratum in: Obes Facts. 2019;12(5):589. PMID: 31216547; PMCID: PMC6758714. Disponible en: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31216547/
  • McGill SM, Cambridge ED, Andersen JT. A six-week trial of hula hooping using a weighted hoop: effects on skinfold, girths, weight, and torso muscle endurance. J Strength Cond Res. 2015 May;29(5):1279-84. doi: 10.1519/JSC.0000000000000653. PMID: 25268284. Disponible en: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25268284/

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.