Jak hodować imbir w domowych warunkach?

· Luty 18, 2016

To Chińczycy i Hindusi zaczęli hodować imbir. Aktualnie, ze względu na jego zaskakujące właściwości lecznicze i kulinarne, jego hodowla jest rozprzestrzeniona na całym świecie. Możesz też hodować imbir samodzielnie, w warunkach domowych, żeby mieć go zawsze pod ręką.

To naprawdę prosty proces i nie wymaga szczególnego wysiłku. Chcesz wiedzieć jak? Przeczytaj dzisiejszy artykuł.

Jak hodować imbir w domowych warunkach

Jak hodować imbir w domu

Imbir doskonale rośnie w półcieniu, dlatego też doskonale nadaje się do uprawy w warunkach domowych. Możesz hodować imbir w doniczce albo w płytkim garnku – ważne, żeby miał wystarczająco miejsca. Jego korzenie rosną wszerz, pamiętaj o tym.

Jak już Twój imbir będzie w miarę wyrośnięty, możesz obcinać kawałki korzenia bez obaw; będzie rósł dalej.

Co powinnaś wiedzieć?

Korzeń imbiru

Przy zakupie korzenia, przyjrzyj się dobrze, żeby nie był pomarszczony, ani miękki, ani spleśniały. Powinien być możliwie twardy i z przynajmniej jednym zielonym kiełkiem. Jeżeli ma ich kilka, możesz go rozdzielić na kilka doniczek.

To bardzo ważne, żeby kupić korzeń w zaufanym miejscu. Najlepsze są te, które sprzedają produkty organiczne. Oczywiście, korzenie imbiru są dostępne w wielu supermarketach, ale nie nadają się do hodowli. Najczęściej są spryskiwane produktami uniemożliwiającymi kiełkowanie.

Prawdę mówiąc, znane są przypadki osób, którym udało się wyhodować imbir kupiony w supermarkecie. Najważniejsze, żeby dostosować się do naszych zaleceń i – przed zasadzeniem – przetrzymać korzeń całą noc w wodzie. W ten sposób wyeliminujesz pestycydy i zabrudzenia.

Żeby móc hodować imbir, będą Ci potrzebne:

  • 1 korzeń imbiru.
  • 1 możliwie szeroka doniczka – około 40 cm głębokości.
  • 1 opakowanie nawozu.
  • ziemia ekologiczna.

Jak hodować imbir – krok po kroku

  • Krok 1: Zamoczyć korzeń w zimnej wodzie na całą noc.
  • Krok 2: Wypełnić doniczkę nawozem i ziemią w proporcjach 1:3. Pamiętaj, że ziemia powinna być dobrze napowietrzona i niezbyt zbita. Chodzi o to, żeby odpowiednio filtrowała wodę.
  • Krok 3: Wkładamy korzeń do ziemi, kiełkiem do góry, i dodajemy kolejne 2 cm ziemi.
  • Krok 4: Podlewamy doniczkę, ale bez przesady. Stawiamy ją w ciepłym miejscu, ale nie za gorącym.
  • Krok 5: Regularnie nawadniamy ziemię.
  • Krok 6: Najlepiej jest, przynajmniej przez pierwszy okres, trzymać doniczkę w półcieniu, w temperaturze 20 stopni (nigdy poniżej 10).

Imbir jest rośliną, która z natury rośnie dość wolno. Najważniejsze, żeby ziemia była lekko wilgotna. Zadbaj też o temperaturę.

Po 3 – 4 miesiącach będziesz mogła poodcinać małe kawałki. Wystarczy zgarnąć trochę ziemi tak, żeby korzeń i kłącza były widoczne. Obcinasz tyle, ile potrzebujesz i na nowo przykrywasz ziemią. I Twój imbir rośnie dalej!