Hiperurykemia: zmniejsz poziom kwasu moczowego

Hiperurykemia: zmniejsz poziom kwasu moczowego
Eliana Delgado Villanueva

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Eliana Delgado Villanueva.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Hiperurykemia to schorzenie, którego leczenie wymaga wydalania większych ilości kwasu moczowego w moczu. W tym celu musisz przestrzegać całkowicie spersonalizowanej diety. Czytając dzisiejszy artykuł dowiesz się jak zmniejszyć poziom kwasu moczowego.

Problemy związane z wysokim poziomem kwasu moczowego wiążą się bezpośrednio ze złą dietą, ponieważ puryny, które go wytwarzają, znajdują się głównie w tym, co jemy. Właśnie dlatego w dzisiejszym artykule zaproponujemy produkty spożywcze, dzięki którym hiperurykemia stanie się mniej dotkliwa, a poziom kwasu moczowego zmniejszy się.

To prawda, że podwyższony poziom kwasu moczowego w naszych organizmach może również pojawiać się bez pomocy jakichkolwiek czynników zewnętrznych. Jednak w normalnych warunkach 80% poziomu kwasu moczowego można kontrolować przestrzegając określonych diet.

Na czym polega hiperurykemia lub wysoki poziom kwasu moczowego?

Dna moczanowa i hiperurykemia
Zwiększone stężenie kwasu moczowego we krwi sprawia, że zaczyna on odkładać się w stawach w formie kryształków, wywołując stan zapalny i ból.

Hiperurykemia to podniesiony poziom kwasu moczowego we krwi. Najbardziej niepokojący symptom tego schorzenia to dna moczanowa, która pojawia się, gdy kwas moczowy odkłada się w stawach. Dna moczanowa wywołuje niezwykle silny ból, dlatego też powinnaś bronić się przed nią za wszelką cenę.

Właściwa dieta prowadzona pod kontrolą dietetyka może pozwolić zmniejszyć poziom kwasu moczowego we krwi. Pomoże również lepiej zapanować nad taką sytuacją i ochroni przed potencjalnym atakiem dny moczanowej.

Co uznajemy za podwyższony poziom kwasu moczowego?

Specjaliści twierdzą, że właściwy poziom kwasu moczowego mieści się w granicach od 1,4 do 5,7 mg/dl w przypadku kobiet i od 3,4 do 7,0 mg/dl w przypadku mężczyzn.

Tym samym eksperci uważają wszelkie poziomy przekraczające te wartości za wskaźniki hiperurykemii. W takim przypadku należy jak najszybciej wdrożyć leczenie, zanim stan pacjenta się pogorszy.

Jakie produkty spożywcze należy jeść w przypadku hiperurykemii?

Układając naszą dietę musimy zmniejszyć ilość produktów, które są bogate w puryny. Wszystko dlatego, że kiedy rozkładają się w organizmie, mogą wywołać hiperurykemię. Na szczęście istnieją produkty spożywcze, które są w stanie obniżać poziom kwasu moczowego, jeśli tylko będziesz spożywać je regularnie.

Produkty spożywcze ubogie w puryny

Nabiał
Uważa się, że nabiał nie zawiera dużych ilości puryn, dlatego też poleca się go w diecie osób cierpiących na hiperurykemię.

Kilka grup produktów spożywczych cechuje niskie stężenie puryn, dzięki czemu można bez problemu włączyć je do diety. Zaliczamy do nich:

  • Nabiał
  • Warzywa (poza tymi wymienionymi poniżej)
  • Warzywa korzenne i bulwiaste
  • Owoce bogate w witaminę C
  • Niesolone orzechy

Należy zwracać uwagę na wszystkie produkty spożywcze, ponieważ wszystkie z nich zawierają w mniejszym lub w większym stopniu puryny. Jednak dzięki właściwemu planowaniu posiłków będziesz w stanie poprawić wyniki swoich badań moczu.

Produkty spożywcze o średniej zawartości puryny

Grzyby
W diecie osób cierpiących na hiperurykemię powinny znajdować się umiarkowane ilości grzybów, ponieważ zawierają one średnie ilości puryn.

Następnie mamy produkty spożywcze o mniejszym stężeniu puryn, które umożliwiają większą elastyczność w porównaniu z poprzednią listą. Zaliczamy do nich:

  • Białe mięsa
  • Grzyby i szparagi
  • Warzywa: poza fasolami i roślinami strączkowymi
  • Kalafiora
  • Szpinak

Możesz włączyć je do swojej diety, ale nigdy nie powinnaś spożywać ich w nadmiarze.

Jakich produktów spożywczych należy unikać w przypadku hiperurykemii?

Czerwone mięso a hiperurykemia
Jeśli chcesz zmniejszyć poziom kwasu moczowego we krwi, powinnaś całkowicie zrezygnować z jedzenia czerwonego mięsa, jak również ryb i owoców morza.

Powinnaś ograniczyć spożycie tłuszczów zwierzęcych oraz produktów z dużą zawartością puryn. Pośród nich należy zwrócić uwagę na podroby, skoncentrowane wywary mięsne, sosy i zupy wykonane z użyciem kawałków mięsa.

Poza tym okazuje się, że puryny znajdują się także w rybach, głównie tych morskich, takie jak sardynki, sardele, barweny, krewetki, czy makrele.

Jeśli chcesz obniżyć poziom kwasu moczowego w organizmie lub ochronić się przed jego wzrostem, nie powinnaś spożywać alkoholu ani jeść przetworzonej żywności. Z tego powodu lepiej całkowicie wykluczyć je z diety lub ograniczyć ich spożycie.

Aspekty, które należy wziąć pod uwagę, gdy dotknęła Cię hiperurykemia

Spożywanie owoców

Należy kontrolować spożycie owoców. Z jednej strony są dla nas bardzo korzystne, ponieważ zawierają niewiele puryn. Jednak z drugiej strony mają bardzo wysoki poziom fruktozy, którą organizm wykorzystuje do produkcji puryn.

Metody gotowania

Kiedy cierpisz na hiperurykemię, znaczącą rolę odgrywają również techniki przygotowywania posiłków. Gotowanie produktów spożywczych zmniejsza ilość puryn w jedzeniu. Danie, które zostało zrobione na parze lub ugotowane to lepszy wybór niż na przykład potrawa smażona na dużej ilości oleju.

Napoje

Woda
Aby wyleczyć hiperurykemię, pij duże ilości wody.

Napój, który należy pić regularnie, to woda. Jeśli spożycie wody jest niewystarczające, należy je zwiększyć. Postaraj się wypijać przynajmniej 2 litry wody dziennie, zgodnie z większością rekomendacji dietetycznych.

Jeśli Twoja dieta jest bogata w owoce i warzywa, jak również w wywary, zupy lub napary, w naturalny sposób dostarczasz swojemu organizmowi wodę.

Chociaż powyższe wskazówki mogą pomóc Ci obniżyć poziom kwasu moczowego, kluczową rolę odgrywa konsultacja z lekarzem. Specjalista oceni Twój stan i dobierze najbardziej odpowiednią terapię w celu leczenia Twojego schorzenia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Escudero, C., Bertoglia, P., Muñoz, F., & Roberts, J. M. (2013). Purinas y ácido úrico en pre-eclampsia: interacciones fisiopatológicas y proyecciones en investigación. Revista médica de Chile, 141(7), 895-902.
  • Contreras Roura, J. (2012). Errores innatos del metabolismo de las purinas y otras enfermedades relacionadas. Revista Cubana de Pediatría, 84(2), 197-200.
  • Álvarez-Lario, B., & Alonso-Valdivielso, J. L. (2014). Hiperuricemia y gota: el papel de la dieta. Nutricion hospitalaria, 29(4), 760-770.
  • Menéndez, E., Milano, C., Alassia, F., Carreras, R., Casonú, M., Cipres, M., … & Elbert, A. E. (2016). Nutrición e hiperuricemia. Revista de Nefrología, Diálisis y Trasplante, 36(4), 246-252.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.