Higiena intymna mężczyzn: jak o nią dbać, aby uniknąć infekcji?

Właściwa higiena intymna u mężczyzn pomaga zmniejszyć ryzyko infekcji, nieprzyjemnych zapachów i innych uciążliwych objawów. O czym należy pamiętać? W tej przestrzeni szczegółowo to opisujemy.
Higiena intymna mężczyzn: jak o nią dbać, aby uniknąć infekcji?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Osobista higiena intymna mężczyzn gwarantuje dobre samopoczucie i komfort. Różne części ciała wymagają szczególnej higieny, w tym narządy płciowe, które są jednymi z najbardziej narażonych ze względu na aktywność seksualną i wydalanie moczu. Zapraszamy do zapoznania się z poradami dotyczącymi pielęgnacji męskiej okolicy intymnej.

Genitalia mają tendencję do gromadzenia wilgoci ze względu na ich funkcjonalność i bliski kontakt z ubraniem. Jednak w wielu przypadkach nie poświęca się im niezbędnej uwagi. W efekcie higiena intymna mężczyzn nie jest na odpowiednim poziomie, co prowadzi do problemów.

Przyczyną może być ignorancja, nieostrożność lub nieświadomość problemów, które mogą się rozwinąć ze względu na brak odpowiednich nawyków. Z tego powodu ważne jest, aby w czasie mycia dokładnie zbadać każdą z fałd, które mogą zatrzymywać brud.

Jakie znaczenie ma higiena intymna mężczyzn?

Higiena intymna mężczyzn odgrywa bardzo ważną rolę dla stanu zdrowia genitaliów i reszty ciała. W tym obszarze występują wydzieliny potu, moczu i nasienia, które często pozostawiają pozostałości przylegające do różnych części prącia.

W rezultacie mogą wystąpić nieprzyjemne zapachy, swędzenie, pieczenie i inne uciążliwe objawy. Ponadto, ze względu na obecność bakterii i innych drobnoustrojów chorobotwórczych, istnieje również wysokie ryzyko infekcji.

Z drugiej strony wokół główki prącia pojawia się substancja znana jako smegma. Działa jak lubrykant podczas stosunku płciowego, ale należy ją dezynfekować podczas codziennego prysznica, aby uniknąć dolegliwości.

W przeciwnym razie gromadzi się razem z martwymi komórkami, pozostałościami tłuszczu i innymi substancjami, które powodują nieprzyjemny zapach, zaskórniki u podstawy żołędzi a nawet i infekcje powodujące obrzęk.

Mężczyzna pod prysznicem
Właściwa higiena męskich narządów płciowych jest niezbędna, aby zapobiec rozwojowi patogenów w okolicy.

Jak powinna wyglądać codzienna higiena intymna u mężczyzn

Genitalia mogą być podatne na rozwój infekcji spowodowanych poceniem się, gromadzeniem się substancji w fałdach prącia i możliwą koncentracją grzybów w wilgotnych miejscach. Jednak wszystkich tych konsekwencji można uniknąć, stosując odpowiednią higienę intymną. Co należy wziąć pod uwagę?

1. Higiena intymna mężczyzn obejmuje codzienne mycie okolic intymnych wodą z mydłem

Mydło i woda pozwalają usunąć pozostałości, które nagromadziły się we wszystkich miejscach okolic intymnych. Oprócz dokładnego umycia napletka, prącia i jąder, skórę penisa należy przesunąć w dół, aby namydlić i oczyścić cały obszar żołędzi.

Gąbki jednak nie są potrzebne podczas tego procesu, ponieważ mogą uszkodzić fałdy prącia. Oprócz tego  należy również dokładnie umyć okolice pachwiny, aby uniknąć gromadzenia się potu.

2. Dobrze wysusz okolice intymne, używając czystego ręcznika

Męskie okolice intymne należy dokładnie osuszyć czystym ręcznikiem, aby nie pozostawić mokrych miejsc, które sprzyjają gromadzeniu się grzybów i bakterii.

Jeśli to możliwe, używaj innego ręcznika niż ten przeznaczony do osuszenia reszty ciała. Dzięki temu ręcznik nie jest wilgotny podczas osuszania genitaliów.

3. Umyj się po seksie

Mycie mydłem i wodą jest niezbędne po każdym stosunku płciowym. To najlepszy sposób na natychmiastową eliminację pozostałości nasienia lub bakterii, które mogą zostać przeniesione podczas wymiany płynów ustrojowych z partnerką.

4. Oczyść obszar po oddaniu moczu

Po oddaniu moczu również należy osuszyć penisa papierem toaletowym, aby zapobiec pozostawaniu wilgoci lub substancji umożliwiających namnażanie się bakterii.

5. Noś czystą, wygodną bawełnianą bieliznę

Codzienna higiena intymna mężczyzn, oprócz wymienionych wyżej środków obejmuje również codzienną zmianę bielizny. Unikaj kontaktu z odzieżą, na której gromadzi się brud lub pot. Oprócz tego zaleca się noszenie wygodnej odzieży z bawełny, aby uniknąć nadmiernego pocenia się.

6. Unikaj używania drażniących produktów

Wystarczy neutralne mydło i woda, aby skutecznie oczyścić całą okolicę intymną. Produktów takich jak spraye lub substancje zapachowe nie należy nakładać na genitalia, ponieważ ich składniki mogą powodować zaczerwienienie i podrażnienie.

Dezodorant
Nie ma konieczności używania perfum lub innych drażniących produktów na męskie strefy intymne.

Do jakich problemów prowadzi zła higiena intymna u mężczyzn

Jeśli nie będziesz zwracać należytej uwagi na higienę intymną, prędzej czy później możesz zachorować. Poniżej szczegółowo opisujemy główne problemy związane z zaniedbaniami w tej dziedzinie.

Swędzenie i nieprzyjemny zapach

Te objawy są wyraźną wskazówką, że higiena intymna mężczyzn jest zbyt niska. W konsekwencji mężczyzna odczuwa dyskomfort przez większą część dnia. Nie może też zapewnić przyjemnych warunków do intymnych chwil z partnerką.

Zaczerwienienie i obrzęk

Objawy te wskazują, że występuje nadmiar brudu i że niektóre mikroorganizmy – takie jak bakterie – przylegają do wilgotnych fałdów genitaliów. Może to być również niepożądana reakcja spowodowana jakimś zaniedbaniem lub użyciem produktów zawierających chemikalia.

Zapalenie żołędzi prącia

Jedną z chorób, która dotyka męski narządy intymne, jest zapalenie żołędzi prącia. Dochodzi do niego, gdy nagromadzone substancje nie zostały oczyszczone i rozwinęły się bakterie, które spowodowały infekcję.

Objawy obejmują podrażnienie, swędzenie, pieczenie, cuchnące wydzieliny i wysypki na żołędzi prącia.

Zapalenie napletka

Ten stan dotyka natomiast napletek prącia. Wynika ze złych nawyków higienicznych, które doprowadziły do ​​gromadzenia się chorobotwórczych mikroorganizmów na skórze. Jego objawami jest silne podrażnienie, które może powodować ból podczas oddawania moczu.

Zapalenie żołędzi i napletka prącia

W najgorszym wypadku dochodzi do zapalenia żołędzi i napletka w tym samym czasie. W tej chorobie objawy zapalenia żołędzi i napletka łączą się, co może uniemożliwić cofnięcie napletka.

Odkryj również te ważne informacje: Infekcje drożdżakowe po stosunku: jak je leczyć?

Męska higiena intymna – niezbędny nawyk zdrowotny

Ważne jest, aby dbać o higienę narządów płciowych, jeśli chcemy zachować dobre zdrowie i chronić partnerkę przed zakażeniami podczas intymnych zbliżeń. Z tego powodu wszystkie nawyki związane z zachowaniem czystości należy wykonywać dzień po dniu z wytrwałością, poświęceniem i świadomością.

Należy zauważyć, że okolice intymne należy zawsze traktować z ostrożnością, aby uniknąć bolesnego otarcia czy zranienia. Ponadto, jeśli zauważysz u siebie objawy związane z urazami lub możliwymi infekcjami, koniecznie skonsultuj się ze specjalistą.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bonet R. Garrote A. Higiene íntima masculina y femenina [Internet]. (S.L): Dermofarmacia; 2010 [citado 16 de marzo de 2021]
  • Chung JM, Park CS, Lee SD. Microbiology of smegma: Prospective comparative control study. Investig Clin Urol. 2019;60(2):127-132. doi:10.4111/icu.2019.60.2.127
  • Araiza J. Montes de Oca G. Ponce Olivera R. Bonifaz A. Balanitis y balanopostitis candidósica.
    Comunicación de 20 casos [Internet]. México: Dermatología Rev Mex; 2011 [citado 16 de marzo de 2021]

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.