Guzki jąder - przyczyny występowania i leczenie
U mężczyzn pojawiają się czasami guzki jąder. Można wtedy zaobserwować zwiększenie objętości worka mosznowego. Zmiany te są określane w popularnej terminologii jako „guzki jąder”. Jednak nomenklatura medyczna różni się w zależności od rodzaju znalezionej zmiany.
Przyczyny powstawania tych guzków są różnorodne, dlatego konieczna jest dokładna ocena pacjenta. Zasadniczo głównym celem konsultacji jest postawienie wczesnej i dokładnej diagnozy. Ze względu na zmienność patologii, które mogą wywoływać zmiany w okolicy moszny, ważne jest poznanie najczęstszych. Są one pogrupowane w tym artykule.
1. Ostra moszna a guzki jąder
Początek bólu jąder, który pojawia się szybko, jest znany jako ostra moszna. Oprócz bólu temu obrazowi klinicznemu towarzyszy obrzęk, ciepło i zaczerwienienie okolicy moszny. Chociaż istnieją różne przyczyny, ocena pacjenta powinna być przeprowadzona z najwyższą starannością. W przypadku skrętu jąder leczenie chirurgiczne powinno być natychmiastowe.
Obrzęk może obejmować cały worek mosznowy, dotyczyć tylko jednej strony worka mosznowego, a nawet symulować kilka małych kulek w jądrach. Należy wziąć pod uwagę wiek pacjenta, ponieważ może on pomóc w postawieniu diagnozy. Podobnie charakterystyka objawów jest niezbędna do potwierdzenia lub wykluczenia pilnej eksploracji chirurgicznej.
Skręt jądra
Skręt jądra to stan, w którym powrózek nasienny obraca się sam, blokując nawadnianie gonady. W zależności od stopnia skręcenia i czasu ewolucji żywotność jądra jest zagrożona, co stanowi prawdziwy nagły przypadek chirurgiczny. Z tego powodu jest to pierwsza wykluczona diagnoza w ostrej mosznie. W rzeczywistości reprezentuje trzecią częstotliwość rzeczywistą.
Przeczytaj również: Bezpłodność męska – możliwe przyczyny śmierci plemników
Najczęstszy wiek zachorowania przypada na okres dojrzewania, ale może dotyczyć mężczyzn w każdej grupie wiekowej. Kolejną grupą o dużej podatności są noworodki. Należy je podejrzewać u dziecka, które staje się drażliwe i którego badanie fizykalne wykazuje zwiększenie objętości moszny.
Natomiast w innym wieku objawy obejmują:
- Ogólne złe samopoczucie.
- Nudności i wymioty.
- Zaczerwienienie jąder.
- Intensywny ból o nagłym początku.
- Zwiększona objętość worka mosznowego.
Leczenie jest chirurgiczne. Skręt jest zmniejszony, a jądro jest przymocowane do moszny, aby zapobiec nawrotom.
Podobnie wskazane jest również umocowanie przeciwległego jądra. Z drugiej strony, ze względu na duże ryzyko martwicy gonady, zaleca się eksplorację chirurgiczną przy wejściu. Dla nich należy pominąć badania uzupełniające, takie jak USG jąder.
Operacja jest sposobem leczenia skrętu jąder i nie należy jej opóźniać.Ostre zapalenie najądrza
Jest to najczęstsza przyczyna ostrej moszny u dorosłych i druga w wieku pediatrycznym. Następuje proces zapalny najądrza, który zwykle wtórnie wiąże się z zakażeniem dróg rodnych. Zaangażowany mikroorganizm zależy od pochodzenia infekcji. Infekcje przenoszone drogą płciową (STI) są główną przyczyną ostrego zapalenia najądrza u mężczyzn aktywnych seksualnie.
Objawy obejmują pojawiający się stopniowo ból jąder i zwiększoną objętość moszny, która dotyczy tej samej strony gonady. Ponadto, jeśli źródłem infekcji są drogi moczowe, dyskomfort podczas oddawania moczu jest częsty. Z tego powodu ważne jest, aby poprosić o analizę moczu. Leczenie obejmuje odpoczynek i analgezję, ale należy przepisać antybiotykoterapię.
Skręt przydatków jąder: małe kulki w jądrach widziane przez rodziców
Najczęstszą przyczyną ostrej moszny u dziecka jest skręt przydatków jąder. Ta jednostka kliniczna obejmuje struktury obecne w górnym biegunie jądra. Prowadzi to do nagłego lub stopniowego wystąpienia bólu, który zwykle nie jest związany z objawami wegetatywnymi (nudnościami lub wymiotami). Podobnie może być widoczny pewien stopień obrzęku moszny.
Rodzicielskie odniesienie do widzenia małych kulek w jądrach opiera się na wizualizacji tzw. „niebieskiej kropki”. Ten znak jest charakterystyczny dla skrętu przydatków jąder, ale jego brak nie wyklucza diagnozy. Postępowanie polega na odpoczynku i znieczuleniu przeciwzapalnym przez 7 do 10 dni. Jest uważany za łagodną istotę, która stopniowo się poprawia.
2. Wodniak
Nagromadzenie płynu między warstwami kaletki mosznowej znamy też jako wodniak. Może być wrodzony lub nabyty. W pierwszym przypadku nagromadzenie jest wtórne do defektu w zamknięciu procesów związanych ze schodzeniem jąder z jamy brzusznej w okresie życia wewnątrzmacicznego.
Wodniak wrodzony dotyczy noworodków, u których występuje zwiększona objętość moszny. Postępowanie wyczekujące wskazane jest w pierwszym roku życia, ponieważ ustępowanie jest zwykle spontaniczne.
W przeciwieństwie do tego, w nabytym wodniaku zaangażowanym mechanizmem jest brak równowagi między produkcją płynów a reabsorpcją. Powiązane przyczyny są różnorodne; większość przypadków jest idiopatyczna.
Badanie fizykalne powinno obejmować zastosowanie transiluminacji w celu stwierdzenia obecności klarownego płynu. Postępowanie jest chirurgiczne, chociaż w łagodnych przypadkach można zachować postępowanie wyczekujące.
3. Żylaki powrózka nasiennego
Rozszerzenie wiciowatego splotu żylnego powrózka nasiennego prowadzi do powstania żylaków powrózka nasiennego. Zwykle pozostaje bezobjawową patologią, odkrywaną przez przypadek. Może powodować dyskomfort, taki jak ociężałość, ból, a nawet wiązać się z problemem kosmetycznym. Prawie zawsze dotyczy lewego jądra, w którym pojawia się miękka masa o krętych krawędziach.
Varicocele jest uważany za pierwszą odwracalną przyczynę niepłodności męskiej. Jednak jego obecność nie jest bezpośrednio związana z problemami z płodnością. Dlatego obecne podejście terapeutyczne polega na leczeniu chirurgicznym u pacjentów, u których guz jąder jest wyczuwalny palpacyjnie i związany ze zmianami w spermogramie. Nadal nie ma zgody co do operacji w przypadkach objawowych.
Operacja żylaków powrózka nasiennego jest wskazana w przypadku wykrycia zmian w spermogramie pacjenta.4. Przepuklina pachwinowa może generować granulki w jądrach
Przepuklina pachwinowa to wystawanie treści z jamy brzusznej przez kanał pachwinowy. Występuje częściej u małych dzieci i osób starszych. W pierwszym przypadku przyczyną jest defekt w zamknięciu procesów związanych z opadaniem jąder. Z kolei u dorosłych przyczyną jest osłabienie ściany brzucha.
Kiedy zawartość jest w stanie dotrzeć do moszny, może wytworzyć w torebce masę, która nazywa się przepukliną pachwinowo-mosznową. Leczenie przepuklin nieredukowalnych jest zawsze chirurgiczne. I tak długo, jak nie ma kompromisu ze strukturami, interwencję można zaplanować na czas.
Zobacz też: Rola testosteronu w zaburzeniach erekcji
5. Guzy jąder
Wreszcie rzadką przyczyną wybrzuszeń jest patologia guza. Guzy jąder mają różną częstość występowania w zależności od wieku pacjenta.
Badanie fizykalne pozwala na podejrzenie łagodnej lub złośliwej zmiany. Wskazanie USG jąder ma podstawowe znaczenie dla diagnozy, co zostanie potwierdzone wykonaniem biopsji.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Luis, A.; Barrena, S.; Escroto Agudo; Pediatría Integral; 23 (6): 286 – 291; 2019.
- Jiménez, J.; Castillo, J.; Fimbres, R.; Torsión Testicular; Bol Clin Hosp Infant Edo Son; 38 (2); 169 – 176; 2021.
- Blum, R.; Cordero, F.; Escroto Agudo y su Manejo; Revista Médica de Costa Rica y Centroamérica; 67 (597): 159 – 162; 2011.
- Pedrazas, D.; De Pablos, B.; García, D.; Hidrocele; Butlletí; 34; 2016.
- Villanueva, A.; Fisiopatología y Tratamiento del Hidrocele; Revista Médica de Costa Rica y Centroamérica; 60 (608): 701 – 703; 2013.
- Cuzin, B.; Tratamiento del Varicolcele; EMC – Urología; 51 (1); 2019.
- Cebrián, C.; Liras, J.; Moreno, C.; Ayuso, R.; Patología Testicular en la Edad Pediátrica: Criptorquidia, Escroto Agudo y Varicocele; Boletín de la Sociedad de Pediatría de Asturias; 59 (247); 2019.
- Venturelli, F.; Uherek, F.; Cifuentes, C.; Folch, P.; Felmer, O.; Valentín, P.; Hernia Inguinal: Conceptos Actuales; Cuadernos de Cirugía; 12 (1): 43 – 51; 2007.
- Ross, J.; Tumores Testiculares; Libro de Urología Pediátrica.